Судове рішення #5086993
Справа №22-941-09 Головуючий у 1інст

    Справа №22-941-09                      Головуючий у 1інст.Кушнір О.Г.

    Категорія-19.25                             Доповідач - Собіна І.М.

 

                                              Р І Ш Е Н Н Я

                                  І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

 

    12 червня 2009 року                                                         м. Рівне

 

    Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:

          Головуючого судді  Собіни І.М.

          Суддів  Пашкевича О.О.,  Шимківа С.С.

          При секретарі судового засідання  Демчук О.С.

          З участю сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Здолбунівського районного суду від 16 грудня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, Закритого акціонерного товариства “Українська акціонерна страхова компанія АСКА” про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,

 

                                     в с т а н о в и л а:

 

    Заочним рішенням Здолбунівського районного суду від 16 грудня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.

    Стягнуто із Закритого акціонерного товариства (далі ЗАТ) “Українська акціонерна страхова компанія АСКА” на користь ОСОБА_2 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 3083гривні 20коп.

    Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 1000гривень морального відшкодування.

    Ухвалою Здолбунівського районного суду від 1 квітня 2009 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення від 16 грудня 2008 року залишено без задоволення.

    У поданій на заочне рішення апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує, що моральну шкоду позивачу було заподіяно  страховою компанією, яка тривалий час не виплачувала страхову суму потерпілому і вона повинна відшкодовувати ОСОБА_2 моральну шкоду.

    Він зі своєї сторони зробив усе можливе для того щоб прискорити сплату страховиком відшкодування ОСОБА_2

    Вважає, що суд неповно з”ясував обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам, які суд вважав встановленими. Просив рішення в частині стягнення з нього суми морального відшкодування скасувати, відмовивши позивачу у задоволенні цих вимог.

     Представник ЗАТ “Українська акціонерна страхова компанія АСКА” в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений судом про час і місце розгляду справи і не повідомив причини своєї неявки.

     Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі і з”явились в судове засідання в межах поданої апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку про її часткове задоволення з таких підстав.

     Судом встановлено, що 8 грудня 2007 року біля 13 години ОСОБА_1 керуючи по довіреності автомобілем марки “Форд-Транзит” і рухаючись по вул. Чорновола в м. Рівному не врахував дорожню обстановку, при виникненні небезпеки для руху не вжив заходів для зменшення швидкості автомобіля, внаслідок чого допустив зіткнення з легковим автомобілем належним ОСОБА_2 марки “ВАЗ-211210”, який зазнав механічних ушкоджень.

     Відповідно до ч. 1, ч. 2, п. 2, ч. 3 ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

     Моральна шкода полягає: 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв”язку з протиправною поведінкою щодо неї самої.

     Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов”язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).  

     Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини душевних страждань, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

     Оскільки цивільно - правова відповідальність ОСОБА_1 була застрахована, що убачається із Стахового полісу НОМЕР_1 то відповідно до умов страхування страховик відшкодовує потерпілому моральну шкоду передбачену п.п. 1, 2 ч.2 ст. 23 ЦК у розмірі не більше ніж 5 відсотків ліміту, визначеного у п. 9.3 статті 9 Закону України “Про обов”язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

     Визначаючи розмір морального відшкодування у сумі 1000гривень, суд першої інстанції врахував ступінь вини заподіювача шкоди, глибину моральних страждань потерпілого та засади розумності і справедливості.

     Враховуючи наведене, а також те, що суд першої інстанції не застосував закон, який підлягав застосуванню до даних правовідносин оскаржуване рішення в частині стягнення морального відшкодування із ОСОБА_1 підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про покладення обов”язку по відшкодуванню цієї шкоди із страховика.

     Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,

 

                                              в и р і ш  и л а:

 

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити частково.

    Рішення Здолбунівського районного суду від 16 грудня 2008 року в частині стягнення із ОСОБА_1 1000гривень морального відшкодування на користь ОСОБА_2 скасувати.

    Стягнути із Закритого акціонерного товариства “Українська акціонерна страхова компанія АСКА” на користь ОСОБА_2 1000гривень морального відшкодування.

    Стягнути із Закритого акціонерного товариства “Українська акціонерна страхова компанія АСКА” в прибуток державного бюджету 8,50гривень судового збору та 250гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.   

    Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено сторонами безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців починаючи з дня набрання ним законної сили.

      

     Головуючий                                                          І.М.Собіна

 

     Судді                                                                      О.О.Пашкевич

 

                                                                                     С.С.Шимків   

        

         

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація