Судове рішення #5083923

Справа № 2-а-245/09

П О С Т А Н О В А

І М ' Я М    У К Р А Ї Н И

«27» травня 2009 року Перевальський районний суд Луганської області

в складі:     головуючого-судді:     Колядова В.Ю.

        при секретарі:         Черевань К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Перевальську, Луганської області

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації про визнання дій посадових осіб управління праці та соціального захисту населення незаконними та зобов’язання здійснення перерахунку розміру допомоги при народженні дитини, стягнення заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій посадових осіб управління праці та соціального захисту населення незаконними та зобов’язання здійснення перерахунку розміру допомоги при народженні дитини, стягнення заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року вона народила доньку, ОСОБА_2

У зв’язку з народженням дитини вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області, в органі, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім’ям з дітьми.

Їй призначена одноразова допомога при народжені дитини у розмірі 8500 грн. з наступним порядком її виплати – одноразово в сумі 3400 грн. і протягом наступних 12 місяців по 425 грн., та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протягом трьох років.

Відповідачем також була призначена відповідна державна допомога, що виплачується сім'ям з дітьми, з урахуванням положень ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнано неконституційними відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007р. та втратили чинність з дня ухвалення свого рішення Конституційним Судом України.

22 січня 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахування та виплату усіх видів допомоги відповідно до закону та надання довідки про всі здійснені виплати.

06 лютого 2009 року їй надана відповідь, якою в задоволенні вимог відмовлено, та надані довідки про отриманні суми допомоги.

Позивачка вважає дії відповідача по відмові у перерахунку та виплаті усіх видів допомоги незаконними, оскільки після проголошення Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007р., з урахуванням змін в законодавстві, на підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008р. відповідач повинен був визначати розмір державної допомоги при народженні дитини згідно зі статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, в редакції Закону № 2505-ІV від 25 березня 2005 року, де було встановлено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

Виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта – протягом 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» ОСОБА_1. повинно було бути виплачено допомоги при народженні дитини 10622 грн., виплачено ж лише 8500 грн., а тому відповідач повинен зробити перерахунок та доплатити 2122 грн. 00 коп.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем у 2007 році та 2008 році також сплачувалася невірно.

З моменту проголошення рішення Конституційного Суду України зазначена допомога повинна була нараховуватися згідно із ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Цей вид допомоги позивачу призначено з 12 лютого 2008 року. Згідно зі ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідач повинен був сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною у значно більших розмірах: у січні – березні 2008 року по 526 грн. 00 коп., у квітні – червні 2008 року по 538 грн. 00 коп., у липні – вересні 2008 року по 540 грн. 00 коп., у жовтні – грудні 2008 року по 557 грн. 00 коп.

Фактично їй сплачено менше за період з 17 січня 2008 року по 31 грудня  2008 року, виходячи з вищенаведеного відповідач повинен доплатити їй різницю між призначеними та сплаченими виплатами і належними по Закону виплатами по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17  січня 2008 року по 31 грудня 2008 року в сумі 4695 грн. 94 коп.

Про порушення її права, тобто про те, що їй невірно нараховують допомогу, позивач дізналася у листопаді 2008 року, від своєї подруги, яка вже отримала рішення суду у подібній справі. Крім того, вона займається вихованням маленької дитини, що знаходиться на грудному годуванні, це вимагає постійного знаходженням поруч з дитиною. Залишити маленького сина, щоб займатись збором документів та подання заяви до суду на той час їй не було з ким.

На підставі вищевикладеного, позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить суд поновити пропущений нею строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, в зв’язку з поважністю причин його пропуску.

Визнати незаконною відмову посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області по нарахуванню розміру державної допомоги при народженні та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області зробити перерахунок розміру призначеної їй допомоги при народженні дитини та стягнути заборгованість по даному виду допомоги, що складає у сумі 2122 грн. 00 коп.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області на її користь заборгованість по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року у сумі 4695 грн. 94 коп., та до закінчення строку передбаченого законом виплат, тобто до досягнення дитиною трьох років, у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, але не менше розміру виплат, встановлених законом.

Стягнути з відповідача витрати понесені нею по сплаті судового збору у сумі 51 грн.

У судовому засіданні позивачка збільшила заявлені позовні вимоги та просила суд окрім заявлених вимог, відновити їй строк для звернення до суду з цим позовом, у зв’язку з поважністю причин його пропуску. Решту позовних вимог підтримала у повному обсязі й наполягала на задоволенні позову.

Представник позивача підтримала змінені позивачем позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.

Представник відповідача за довіреністю позов не визнала, надавши суду заперечення /а.с.22/, яке у повному обсязі підтримав у судовому засіданні.

Суд, вислухавши сторони, представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1, виданого 13 листопада  2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Перевальского районного управління юстиції Луганської області на ім’я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, його матір’ю є ОСОБА_1 /а.с.6/.

Ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Судом прийнято до уваги посилання позивача на те, що вона не мала можливості з-за зайнятості, у зв’язку з вихованням малолітньої дитини знати про порушення її прав на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому вважає можливим поновити строк для звернення до суду з позовом про захист її прав та законних інтересів, у зв’язку з поважністю його пропуску.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції Закону України № 2505-IV від 25 березня 2005 року допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта – протягом 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Згідно абз. ІІ ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога при народженні дитини – у розмірі 8500  гривень. Виплата  допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта – протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Відповідно до абз. ІІІ ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по  догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі,  що  дорівнює  різниці  між   50   відсотками прожиткового  мінімуму,  встановленого  для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за   попередні   шість  місяців,  але  не  менше  90  гривень  для незастрахованих  осіб  та  не  менше  23  відсотків   прожиткового мінімуму,  встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    П. 14 ст. 71 цього Закону дія ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на 2007 рік була зупинена.

    Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року абз. ІІІ ч. 2 ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними. Відповідно до п. 3 цього Рішення положення абз. ІІІ ч. 2 ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

    Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов’язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» прожитковий  мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 жовтня — 470 грн.

Оскільки ОСОБА_1 народила доньку ІНФОРМАЦІЯ_2 року, тобто після прийняття Конституційним Судом України вищезазначеного Рішення, то сума допомоги при народженні дитини повинна визначатись наступним чином:

470 грн. 00 коп. (прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років станом на 01 жовтня 2007 року) х 22,6 (кратність) = 10622 грн. 80 коп. – розмір допомоги при народженні дитини.

470 грн. 00 коп. х 9 (кратність) = 4230 грн. 00 коп. – розмір одноразової виплати при народженні та по 533 грн. 73 коп. на протязі 12 місяців.

Згідно листа № 520, виданого 06 лютого 2009 року управлінням праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_1 було відмовлено у перерахуванні розміру допомоги /а.с.8/.

Зважаючи на викладене, суд вважає відмову посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області у перерахунку їй допомоги при народженні дитини, виходячи з розмірів, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» протиправною й приходить до висновку про необхідність зобов’язати відповідача здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 суми допомоги при народженні дитини, що складає в сумі 2122 грн. 00 коп.    

Відповідно до п.п. 7 п. 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Вказана норма Закону в передбаченому законом порядку до Конституційного Суду України не оскаржувалася.

За таких обставин суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позову в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, оскільки вимоги позивача є необґрунтованими.

Заявлені позивачем позовні вимоги в частині зобов’язання управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до закінчення строку передбаченого законом виплат, тобто до досягнення дитиною трьох років, у розмірах які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, але не менше розміру виплат, встановлених законом, суд вважає такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з того, що об’єктом судового захисту є порушені права, свободи, чи інтереси, і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

А тому, суд вважає необхідним відшкодувати судові витрати, понесені позивачем відшкодувати за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 70, 71, 94, 158, 160, 161 – 163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Відновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з цим позовом, у зв’язку з поважністю причин його пропуску.

Визнати протиправною відмову посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області у перерахуванні розміру допомоги при народженні.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Перевальської районної державної адміністрації Луганської області здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини, що складає у сумі 2122 грн. 00 коп. (дві тисячі сто двадцять дві гривн. 00 коп)

Відшкодувати на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 51 грн. 00 коп. /п’ятдесят одна грн.. 00 коп./ з Державного бюджету України.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Вступна та резолютивна частини постанови постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 27 травня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 04 червня 2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Перевальський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня  проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Головуючий-суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація