Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.05.09 |
Справа №2а-287/09/2770 |
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Дудкіної Т.М.;
при секретарі - Нікішенко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовомдо відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі про зобов'язання видати свідоцтво про реєстрацію автомобіля ГАЗ-2410, державний номер НОМЕР_1, 1990 року випуску, кузов НОМЕР_2.
У попередньому судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги, просить визнати дії відповідача стосовно відмови у видачі свідоцтва про реєстрацію автомобіля незаконними та зобов'язати відповідача видати свідоцтво про реєстрацію автомобіля ГАЗ-2410, державний номер НОМЕР_1, 1990 року випуску, кузов НОМЕР_2. Також просить витрати, пов'язані з проведенням експертизи у сумі 641,87 грн. покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відмова відповідача у видачі йому свідоцтва про реєстрацію автомобіля не заснована на положення ст. 34 ЗУ „Про дорожній рух” та порушує його право на отримання свідоцтва, необхідність якого визначена цим же законом.
У судове засідання позивач та його представник не з'явилися. Позивач надав суду заяву з клопотанням про розгляд справи у його відсутність, позов просив задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, причин неявки не повідомив, заперечень на позов не надав, а тому суд розглядає справу у відсутність представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали даної справи, матеріали цивільної справи №2-177/09, витребуваної для огляду із Гагарінського районного суду м.Севастополя, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що відповідачем 22.03.2003 р. був придбаний автомобіль ГАЗ 2410, 190 року випуску, кузов НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1, який відповідно до встановленого Законом порядку позивач зареєстрував у відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі як власник. Дана обставина підтверджується матеріалами справи та сумнівів у суду не викликає.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами спеціального дослідження № 1522 від 14.03.2003, проведеного експертом НІЕКЦ УМВС України в м. Севастополі, на час проведення огляду автомобіля ГАЗ 2410, 190 року випуску, кузов НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1 пошкоджень або змін первинного складу номерних вузлів та агрегатів не встановлено. В графі „примітки” зазначено, що в районі № кузова внаслідок ремонтних робіт є зварні шви.
28.11.206 р. в результаті розбійного нападу в позивача були вкрадені документи, у тому числі і технічний паспорт на вказаний автомобіль, по цьому факту було порушено кримінальну справу, про що позивач надав відповідну довідку.
24.03.2007 р. він звернувся до відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі з метою отримання свідоцтва про реєстрацію автомобіля, однак відповідачем у видачі було відмовлено з тих підставам, що при огляді автомобілю експертами було встановлено, що номер кузова був підвергнутий змінам, а саме було вварене номерну деталь кузову. По даному факту було винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи за ознаками ст. 290 КК України відносно позивача, однак до цього часу свідоцтво про реєстрацію автомобілю йому не видано.
Вказані правовідносини регулюються Законом України «Про дорожній рух», Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 7.09.1998 р., Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 р.
Згідно з п.п. 2.1. Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі в тому числі і реєстраційний документ на транспортний засіб.
Відповідно до положень ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів.
Відповідно до п. 1, 2 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 1388 від 07.09.98 року (далі Правила), цими Правилами встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів" та мотоколясок та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Правила є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.
Згідно з п. 3 вказаних Правил державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
Відповідно до п. 10 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» власникам транспортних засобів або уповноваженим на використання цих транспортних засобів особам може бути відмовлено в проведенні реєстрації (перереєстрації) таких транспортних засобів, коли такі особи мають заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, - до сплати ними зазначеної заборгованості.
Відповідно до п. 20 Правил замість втрачених або непридатних для користування свідоцтв про реєстрацію (технічних паспортів) на підставі заяв власників або їх представників видаються дублікати свідоцтв про реєстрацію.
Згідно з п. 14 Правил під час проведення державної реєстрації (перереєстрації) транспортні засоби підлягають огляду (обстеженню та дослідженню) з метою звірення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу з номерами, зазначеними в наданих документах, визначення їх справжності та перевірки за наявними автоматизованими базами даних зареєстрованих та розшукуваних транспортних засобів, а також відповідності конструкції і технічного стану транспортного засобу обов'язковим вимогам норм і стандартів, що діють в Україні. Обстеження проводиться уповноваженими працівниками підрозділів ДАІ, а дослідження - фахівцями експертної служби МВС або іншими спеціалістами, які мають свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесені до єдиного державного реєстру. За результатами огляду в документах, які подаються на реєстрацію, уповноваженим працівником ДАІ робиться відповідна відмітка або складається акт технічного огляду та додається відповідний висновок фахівця.
У разі виявлення під час перереєстрації, зняття з обліку, проведення державного технічного огляду транспортного засобу факту відсутності (пошкодження) ідентифікаційного номера транспортного засобу або знищення чи підроблення ідентифікаційного номера його складової частини (кузова, шасі, рами, двигуна) проводиться спеціальне або експертне дослідження ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу з метою встановлення їх справжніх ідентифікаційних номерів. Якщо за результатами дослідження ідентифікаційні номери складових частин установити неможливо або після їх встановлення перевіркою за наявними автоматизованими базами даних не підтверджується факт перебування у розшуку транспортного засобу чи його складових частин, підрозділ ДАІ, який проводив державну реєстрацію зазначеного транспортного засобу, надає у десятиденний термін після проведення дослідження департаменту Державтоінспекції МВС висновок (з доданням відповідних фотознімків місць знаходження ідентифікаційних номерів транспортного засобу чи його складових частин, а також результатів спеціального або експертного дослідження), на підставі якого відповідним підрозділом департаменту Державтоінспекції МВС надається висновок, у якому визначається необхідність (можливість) заміни зазначених складових частин у встановленому порядку або нанесення спеціальних індивідуальних номерів чи дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу.
Таким чином, з аналізу норм чинного законодавства виходить, що єдиним документом, на підставі якого видається дублікат свідоцтва про реєстрацію (технічних паспортів) є заява власника транспортного засобу, проведення огляду (обстеження та дослідження) з метою звірення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу з номерами, зазначеними в наданих документах необхідно лише при реєстрації та перереєстрації транспортного засобу.
Судом установлено, що за зверненням позивача стосовно видачі свідоцтва про реєстрацію автомобіля, співробітником відповідача був оглянутий автомобіль позивача ГАЗ-2410, державний номер НОМЕР_1, 1990 року випуску, кузов НОМЕР_2. За наслідками огляду був складений акт затримання та прийняття на зберігання автотранспортного засобу від 24.03.2007 р., у якому зазначено, що причиною затримання є те, що номер кузова вварений кустарним способом.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, у якій зазначено, що позивач після покупки транспортного засобу зареєстрував його у встановленому порядку в ВДАІ УМВС України в м.Севастополі на своє ім'я, отримав свідоцтво про реєстрацію автомобіля, яке в подальшому ним було втрачене. Також на вимогу особи, яка проводила дізнання, відповідачем по даній справі були надані документи, з яких вбачається, що при реєстрації автомобіля у 2003 році експертами було встановлено, що в районі номера кузова внаслідок ремонтних робіт є зварні шви, а проведення ремонтних робіт було погоджено та проводилося з дозволу ВДАІ.
Крім того, як вбачається з висновку спеціаліста №15 від 18.09.08 р., проведеного на підставі ухвали Гагарінського районного суду м.Севастополя, цифровий набір номера кузова не змінювався і є первинним, змінам або знищенню не піддавався.
Таким чином, судом установлено, що номер кузова, належного позивачеві автомобілю ГАЗ-2410, державний номер НОМЕР_1, 1990 року випуску, кузов НОМЕР_2, знищенню чи підробленню не піддавався, а тому у відповідача підстави для відмови у видачі позивачу дублікату свідоцтва про реєстрацію замість втраченого були відсутні.
Дослідивши та оцінивши надані суду докази у їх сукупності слід визнати, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, доведені наданими доказами, в зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Витрати, пов'язані з проведенням криміналістичного дослідження на суму 641,87 грн. слід покласти на відповідача, оскільки зазначена сума підлягає перерахуванню на рахунок НІЕКЦ при УМВС України в м.Севастополі, позивачем же зазначена сума сплачена не була.
Повний текст постанови, відповідно ч.3 ст. 160 КАС України, виготовлений 03 червня 2009 року.
На підставі ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», п. 1, 2, 14, 20 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 17, 86, 158, - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі по відмові в видачі дублікату свідоцтва про реєстрацію автомобіля "ГАЗ-2410", державний номер № НОМЕР_1 - незаконними.
Зобов'язати відділ Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі видати дублікат свідоцтва про реєстрацію на автомобіль "ГАЗ-2410", державний номер № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку
Суддя підпис Т.М. Дудкіна
З оригіналом згідно
Суддя Т.М. Дудкіна