03.09.2013
Номер провадження № 2/331/944/13
ЄУН 331/2877/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.09. 2013 р. м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого – судді Світлицької В.М.
при секретарі Доброчинській А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора визнання права власності в порядку спадкування , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є онуком ОСОБА_3, який мав двох дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 , і ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2. Позивач є рідним сином ОСОБА_5 Крім того, у ОСОБА_4 народилося дві дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3, і ОСОБА_7 Таким чином, позивач ОСОБА_1 і ОСОБА_6 є двоюрідними братами і сестрою, що встановлено рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 02.01.2013 р. 31.07.2012 р. ОСОБА_6 померла , заповіту не залишила, осіб, які могли б претендувати на обов’язкову частку у спадщині не має. Оскільки, на час смерті ОСОБА_6 її рідна сестра ОСОБА_7 померла, єдиним спадкоємцем є рідний син ОСОБА_2, який не бажає приймати спадщину і відмовляється від неї на користь позивача. З метою прийняття спадщини позивач звернувся до Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з огляду на відсутність правовстановлюючих документів. Ніхто інший зі спадкоємців, крім позивача, з заявами про прийняття спадщини не звертався. Оскільки, єдиним спадкоємцем третьої черги ОСОБА_6 був батько позивача ОСОБА_5 , тому позивач за умови відмови племінника спадкодавця ОСОБА_2 від прийняття спадщини , має успадкувати за правом представлення все майно померлої. Посилаючись на зазначені обставини, просить суд визнати за ним право власності на АДРЕСА_1 в порядку спадкування після ОСОБА_6, яка померла 31.07.2012 року.
В судовому засіданні позивач та його представник, посилаючись на обставини, викладені у позові, просять позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, заперечень не надав. Його неявка не перешкоджає розгляду справи, оскільки наявних в справі матеріалів достатньо для розгляду її по суті.
Представник третьої особи Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, надали суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника. Їх неявка не перешкоджає розгляду справи, оскільки наявних в справі матеріалів достатньо для розгляду її по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.07.2012 р. померла ОСОБА_6
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 16/2013, відкритої 18.01.2013 року Четвертою Запорізькою державною нотаріальною конторою , до майна померлої 31.07.2012 р. ОСОБА_6 , до нотаріальної контори звернувся тільки ОСОБА_1 Інші спадкоємці не звертались до нотаріальної контори.
Четверта Запорізька державна нотаріальна контора листом від 02.04.2013 р. № 617/02-14/16-2013 роз’яснила ОСОБА_1 те, що оскільки у позивача відсутні правовстановлюючі документи на нерухоме майно , що входить до складу спадщини, тому видати свідоцтво про право на спадщину за законом після померлої 31.07.2012 р. ОСОБА_6 не вбачається можливим.
Відповідно до положень статей 10, 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позивачем вимог та зазначених і доведених ним обставин.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб,права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб , визначений законами України.
Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦПК України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. Захист же цивільних прав – це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Право вибору способу захисту порушеного або оспорюваного права належить позивачеві відповідно до вимог ст.ст. 3,11,31 ЦПК України, тоді як перевірка відповідності цього способу наявному порушенню і меті судового розгляду є обов'язком суду ( стаття 4 ЦПК України ).
Згідно із ч. 2 ст. 31 ЦПК України позивачеві належить й право визначення предмета і підстав позову.
Відповідно до ч.1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб
(спадкоємців).
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, відповідно до ч. 5 ст. цієї ж статті незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд визнати за ним право власності на АДРЕСА_1 в порядку спадкування після ОСОБА_6 , яка померла 31.07.2012 року.
Відповідно до матеріалів спадкової справи № 16/2013 , відкритої 18.01.2013 року Четвертою Запорізькою державною нотаріальною конторою , до майна померлої 31.07.2012 р. ОСОБА_6 , правовстановлюючі документи на нерухоме майно, що входить до складу спадщини відсутні.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 07.05.2013 р. № 3229588, у державному реєстрі речових прав відомості на нерухоме майно: м.Запоріжжя, вул. Чекістів, будинок7/5, кв. 5 відсутні.
Відповідно до ст. 316 ЦК України право власності - це врегулюванні законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Відповідно до ч. 2 ст.331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Враховуючи, вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку , що у померлої 31.07.2012 р. ОСОБА_6 не виникло такого права.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання за ним права власності на квартиру в порядку спадкування після ОСОБА_6 , яка померла 31.07.2012 року, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 59,60, 88, 208, 209, 212, 214-215, 292, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: В.М. Світлицька