Справа № 2-а-313-2009/1119
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2009 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в особі судді Бондаренка Г.К., при секретарі Скочко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив ухвалити постанову, якою стягнути з управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації на його користь 2525 гривень в якості недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік, передбаченої ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ( далі – Закон), посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням, виданим на його ім’я, а тому відповідно до ст. 48 Закону має право на отримання від держави в особі управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, але відповідачем в 2008 році йому виплачено в якості зазначеної допомоги лише 100 гривень. На його звернення з цього приводу відповідач відповів, що належну йому допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 100 гривень виплачено.
У судовому засіданні позивач позов підтримав.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та пояснив, що не заперечує соціальний і правовий статус позивача, який є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, і відповідно до ст. 48 Закону має право на отримання від держави щорічної допомоги на оздоровлення. Розмір щорічної допомоги на оздоровлення встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і вона для учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії становить 100 гривень, які позивач за 2008 рік отримав. Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року є слушним, але ж управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації не може його виконати, оскільки займається розпорядженням коштів, а не їх нарахуванням, а тому з позовом позивач мав би звернутись до Кабінету Міністрів України. Крім того, за такими зобов’язаннями мала б відповідати держава, а не управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації, яке не має коштів на такі видатки.
- 2-
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши наявні у справі докази , суд прийшов до висновку про задоволення позову із наступних підстав.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченнями, виданими на його ім’я.
а.с.6
Відповідно до ст. 48 Закону позивач має право на отримання у 2008 році щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2008 року в розмірі 524 гривень.
З огляду на викладене, відповідач був зобов’язаний у 2008 році виплатити позивачу зазначену допомогу у розмірі 2625 гривень, а фактично виплатив 100 грн., тобто недоплатив не 2525 грн..
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації є неналежним відповідачем, оскільки згідно ст. 48 Закону щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання відповідача на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.
У справі „Кечко проти України” Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
На підставі Законів України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” , керуючись ст.ст. 7, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік відповідно до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в сумі 2525 гривень.
Заяву про апеляційне оскарження постанови Онуфріївського районного суду Кіровоградської області може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Дніпропетровському апеляційному адміністративному суду через Онуфріївський районний суд.
Суддя Онуфріївського районного
суду Кіровоградської області ОСОБА_3