Судове рішення #5061260

0555

                                                                        Справа № 2-1190/2009

   

            Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

      І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

 19 травня 2009 року                                                                                м. Ясинувата

    Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:

                        головуючий суддя                           Бичков П.Ю.

                        при секретарі                               Парпула Н.Ф.

                                                                   за участю позивача                            ОСОБА_1

                                                                   відповідача                                         ОСОБА_2  

розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в приміщенні Ясинуватського міськрайонного Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, про поновлення строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

30 квітня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_3 про поновлення строку для прийняття спадщини, яка залишилася після смерті її матері – ОСОБА_4, мотивуючи свої вимоги тим, що встановлений законом строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини нею пропущено з поважних причин.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 підтримала та доповнила заявлені позовні вимоги, на обґрунтування яких послалася на обставини, викладені у позовній заяві, та зазначила, що 3 січня 2008 року померла її мати ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельного паю в КСП „Октябрьське”, який розташований за адресою: Донецька область, Ясинуватський район, село Соловйове, розміром 6,04 умовних кадастрових гектарів. Спадкоємцями першої черги на майно ОСОБА_4 є позивач ОСОБА_1, її рідна сестра ОСОБА_2 та рідний брат по матері ОСОБА_3. Вона фактично прийняла спадщину, однак передбачений встановлений законом строк на прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, у зв’язку з тим, що після смерті матері, через існуюче на той період часу скрутне становище, і не вистачало коштів звернутися з питанням про оформлення спадщини. Також вона вважає, що прийняла спадщину, бо мала на руках Сертифікат на право на земельну частку (пай), та в результаті чого не звернулася у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою для прийняття спадщини. Посилаючись на вказані обставини, просить суд визнати причини пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини поважними і визначити додатковий строк для прийняття спадщини терміном три місяця.

          Відповідач – ОСОБА_3, в судово засідання не з’явився, однак від нього надійшла заява, в котрій, позовні вимоги ОСОБА_1 визнав повністю, просить розглянути справу у його відсутності.

Відповідач – ОСОБА_2 в судовому засіданні, позовні вимоги ОСОБА_1 визнала в повному обсязі та просила задовольнити.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд, в межах заявлених позовних вимог ( ст. 11 ЦПК України ), встановив наступне.

ОСОБА_4 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) належить земельна ділянка розміром 6,04 умовних кадастрових гектарів, яка розташована КСП „Октябрьське”, село Соловйове, Ясинуватського району, Донецької області.

3 січня 2008 року ОСОБА_4 померла у віці 83 років, що підтверджується актовим записом № 1 від 9 січня 2008 року в Книзі реєстрації актів про  смерть виконкому Соловйовської сільської ради Ясинуватського району Донецької області.

Із свідоцтва про укладення шлюбу видно що ОСОБА_5, змінила прізвище на ОСОБА_4, що підтверджується актовим записом № 15, зроблений Архангельською сільською радою.

При обранні шлюбу ОСОБА_6 змінила прізвище на „Сагірову”, що підтверджується Свідоцтвом про одруження.  

Із представлених суду документів видно, що ОСОБА_4, яка померла 3 січня 2008 року, є матір’ю ОСОБА_1 (дівоче прізвище – ОСОБА_6) ОСОБА_7.

Відповідно до приписів Цивільного кодексу України (статті 1268, 1269) спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, яка подається спадкоємцем особисто.

З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 у визначений законодавством строк із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори (за місцем відкриття спадщини) не зверталась, так як встановлював родинні відносини відповідно законодавства України. Позивач бажає прийняти спадщину, її письмова заява про відмову в прийнятті спадщини відсутня, відсутні. Інших спадкоємців за законом чи за заповітом немає.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в силу вищезгаданих правових норм із урахуванням конкретних обставин суд вважає строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважних підстав, тому визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Позивачка не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов’язані зі зверненням до суду і розглядом судової справи.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11; 60; 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 328; 334; 1268-1270; 1272 Цивільного кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Продовжити ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини, визначити їй додатковий строк – 3 місяця з дня набрання чинності рішенням суду для подання нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд  Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.

   

Суддя:                                                                                                       П.Ю. Бичков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація