2-а-603/10
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в письмовому провадженні)
10 квітня 2010 року м.Волноваха
Суддя Волноваського районного суду Донецької області Кузьмін О.В., розглянувши в порядку письмового провадження а адмінистративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1; ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, зобов*язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям - війни» за 2006-2009р.р, з наступним підвищенням
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до суду, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що він народилась 20.08. 1938 року та має правовий статус дитини війни. Відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1.01.2006р. дітям війни пенсії підвищуються щомісячно на 30% мінімальної пенсії за віком. Але їй така надбавка у 2007р. не виплачувалась, а з 1.01.2008р. по теперішній час виплачувалась в не повному розмірі. Тому просила суд поновити пропущений строк для звернення до суду. зобов*язати відповідача нарахувати недоплачену допомогу «Дітям - війни» за 2006-2009р.р.
Позивач у судове засідання не з“явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надіслав письмові заперечення, в яких просив розглянути справу у відсутність представника управління та відмовити в задоволенні вимог позивача, Наполягає на застосуванні строку звернення до адміністративного суду, оскільки пенсія нараховувалась та виплачувалась щомісячно та позивачу був відомий її розмір, який визначено у відповідності з Постановою КМУ 16530 від 28.05.2008р. ‘Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" .
На підставі ч. З ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження
Таким чином, суд вважає можливим розглянути вказаний адміністративний позов на підставі тих доказів, які наявні в матеріалах справи яких достатньо для розгляду адміністративної справи в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.
ОСОБА_1 народилась 20.08.193 8року та має правовий статус дитини війни, що підтверджується копією посвідчення.
Згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсій, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Водночас ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України
Відповідно до статті 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 етапі 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 1 січня 2006 року , а статтею 6 -протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Зазначені статті не були визнані неконституційними у встановленому законом порядку , отже, відсутні підстави до їх не застосування. Крім того, в 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Тому позовні вимог и, які стосуються відновлення права на перерахунок пенсії за 2006р., суд вважає такими, що не підлягають задоволенню.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Поряд з цим, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/200' визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед інших, положення статті 71 Закон України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону Україні «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, суд вважає, що з 9 липня 2007року, тобто з моменту прийняття зазначеного рішення Конституційного Суду України, відповідно до етап і 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач мав підвищити позивачу розмір пенсії, як дитині війни.
Законом України ^Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту І дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може розцінюватись як пенсія або її складова частина. Тобто, йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до І деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачаюсь, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної І соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України М 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» у 2008 році підлягають задоволенню лише з 25 травня 2008 року, тому необхідно здійснити перерахунок підвищення до пенсії дитині війни» з 25.05.2008 року.
Враховуючи, що позивачу починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 25.05.2008 року до 3 1.12.2008 року відповідач повинен донарахувати позивачу підвищення до пенсії.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного сулу підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивач разом із заявленням клопотання про поновлення строку звернення до суду не навів поважних причин його пропуску. Суд вважає, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду , так як. відповідно до ст. 57 Конституції України всі законодавчі акти, які стосуються прав та обовязків громадян обов»язково підлягають оприлюдненню, але, згідно ухвали Волноваського районного суду від 05.06.2009року позивачка зверталась до Донецького окружного адміністративного суду 19.05.2009року, але позов був складено з деякими недоліками та був визнан неподаним та повернут позивачеві, тобто строк для звернення до суду пропустила з поважних причин. Тому суд вважає за необхідне позивачу поновили строк з 19.05.2008 року.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснили нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 1 січня 2009року по 1 жовтня 2009року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” ( у редакції від 18.11.2004р., чинний у 2009р.) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання -;и
державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008року № 835 VI було надане право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювали розміри соціальних виплат, відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов*язання відповідача здійснити перерахування та виплату підвищення до пенсії, як дитині війни з і січня 2009року по 1 жовтня 2009року.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких було позивачеві відмовлено.
Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3.40 грн., тому витрат и по сплаті судового збору у сумі 1,70 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.
На підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст.ст. 2, 17,
18.87, 94, 158-163 КАС України
ПОСТАНОВИВ:
В Адміністративному позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду. зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям - війни» за 2006 відмовити за необгрунтованністю позовних вимог.
В поновленні строків звернення ОСОБА_1 з заявою до суду про визнання неправомірною бездіяльності УГІФУ у Волноваському районі Донецької області та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» з 2007 р. по 25.05.2008року відмовити.
Поновити строк звернення ОСОБА_1 з заявою до суду про визнання неправомірною бездіяльності УГІФУ у Волноваському районі Донецької області та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» з 25 травня 2008 року по 21,12.2008року.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області по не нарахуванню щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1, як дитині еійни за період з 25 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009року по 1 жовтня 2009року
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснити донарахування та виплату за рахунок Державного бюджету України ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії з 25 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009року по 1 жовтня 2009року, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11. 2004 року № 2195-4, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, з урахуванням виплаченної суми.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Волноваський районний суд протягом 20 днів з дня подання заяви про оскарження до суду, яка може бути подана протяг/м 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя:
- Номер: 2-а-603/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-603/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Кузьмін О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2015
- Дата етапу: 01.10.2015
- Номер:
- Опис: догляд за дитиною до 3-х років
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-603/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Кузьмін О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.10.2010
- Дата етапу: 08.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок чорнобильської пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-603/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Кузьмін О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.11.2010
- Дата етапу: 30.11.2010