Судове рішення #50443035


Апеляційний суд Черкаської області

м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18033, (0472) 37-23-83

Справа №22а-2868/2011 Головуючий по 1 інстанції

Категорія: 10.3.3 ОСОБА_1

Доповідач в апеляційній

інстанції ОСОБА_2



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоОСОБА_2

суддівОСОБА_3, ОСОБА_4


розглянувши у письмовому провадженні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 6 квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Тальнівського району Черкаської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органа самоврядування під час виконання ним делегованих повноважень, поновлення порушеними цими діями суб’єктивного публічного права, зобов’язання здійснення перерахунку та стягнення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

в с т а н о в и л а :

В вересні 2009 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Тальнівського району Черкаської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органа самоврядування під час виконання ним делегованих повноважень, поновлення порушеними цими діями суб’єктивного публічного права, зобов’язання здійснення перерахунку та стягнення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на державну допомогу, так як 25 жовтня 2006 року вона народила дитину ОСОБА_6. Після звернення до відповідача вона почала отримувати державну допомогу з урахуванням вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», так як виплачені суми не відповідали сумам, які були гарантовані розмірами встановленими положеннями Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачка звернулась до відповідача з заявою про порушення її права. У відповіді УПСЗН від 10.06.2009 року №1023 їй було відмовлено в проведенні перерахунку. Своїми діями відповідач порушив право позивачки на державну матеріальну підтримку гарантовану їй Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що і змусило її звернутися до суду.

Постановою Тальнівського районного суду Черкаської області від 6 квітня 2010 року позов задоволено частково.

Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації щодо призначення, нарахування та невиплати в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області щодо відмови ОСОБА_5 у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленим Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» протиправними.

Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області здійснити перерахунок допомоги ОСОБА_5 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно вимог ст..15 Закону Україну «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з 15 вересня 2008 року по 25 жовтня 2009 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_5 підлягає до відхилення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка 25 жовтня 2006 року народила дочку. Позивачка знаходиться у відповідача на обліку і отримує допомогу до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка регламентує джерела покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до 01.01.2008 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України, яка була чинною на день винесення постанови, для звернення до адміністративного суду встановлювався річний строк.

Згідно з ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Таким чином висновок суду першої інстанції про застосування строків позовної давності є вірним і апеляція позивачки в цій частині не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Щодо задоволення районним судом вимог позивачки в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, судова колегія виходить з наступного.

Вирішуючи справу, суд вказав, що спірні правовідносини сторін підлягають вирішенню на підставі норм Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року не врахував і невірно витлумачив приписи Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».

Так відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист в випадках, передбачених законом. Згідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України, види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права, і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту.

Відповідно до абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 р. N 32 "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (далі - субвенція) з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, тобто функції по призначенню та виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передані органам праці та соціального захисту населення.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року N 453 "Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення", прийнятим з метою врегулювання питання передачі зазначених функцій та своєчасного надання застрахованим особам у 2007 році зазначених виплат за рахунок коштів державного бюджету, зобов'язано органи праці та соціального захисту населення з 1 січня 2007 року забезпечити призначення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також своєчасне формування заявок по коштах державного бюджету, необхідних на виплату застрахованим особам зазначених видів допомог.

Пунктами 23 та 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» як незастрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, так і застрахованим особам, а також в частині визначення розміру такої допомоги.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-УІ стосовно внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Відповідно до пунктів 5 та 6 вказаного Рішення Конституційного Суду України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Одночасно з цим, слід зазначити, що цим Рішенням Конституційного Суду України не визнано неконституційними положення пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які діяли по 31 грудня 2008 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 15 вересня 2008 року по 25 жовтня 2009 року, оскільки, з 1 січня 2008 року згідно п. 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., вказане положення Закону діє у часі, неконституційним не визнавалось і тому в задоволенні позовних вимог в цій частині позивачці слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилити.

Постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 6 квітня 2010 року скасувати.

Відмовити ОСОБА_5 в задоволенні позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Тальнівського району Черкаської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органа самоврядування під час виконання ним делегованих повноважень, поновлення порушеними цими діями суб’єктивного публічного права, зобов’язання здійснення перерахунку та стягнення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.



Головуючий :

Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація