ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 квітня 2012 р. № 2-а- 4382/12/2070
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
при секретарі судового засідання –Островській М.О.,
за участю: представника позивача –ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 міської ради Харківської області до ОСОБА_1 обласної громадської організації «Громадський рух «Разом вперед»про обмеження права на збори,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 міська рада Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 обласної громадської організації «Громадський рух «Разом вперед», в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 обласній громадській організації Громадський рух «Разом вперед» в особі відповідального ОСОБА_3 та іншим учасникам цієї акції проведення з 07.04.2012 р. з 10.00 до 16.00 години щоденно безстрокового мітингу у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у місті Харкові зі встановленням наметів та використання звукопідсилюючої апаратури.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 03.04.2012 року до ОСОБА_1 міської ради надійшло повідомлення від ХОГО «Громадський рух «Разом вперед» щодо проведення з 07.04.2012 з 10.00 до 16.00 години щоденно безстрокового мітингу у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у м. Харкові зі встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури. Орієнтовна кількість учасників акції 500 чоловік.
На засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові 04.04.2012 року розглянуто повідомлення ХОГО «Громадський рух «Разом вперед» щодо проведення вказаного заходу та за результатами розгляду повідомлень узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаною організацією мітингу біля будівлі апеляційного суду Харківської області.
Також зазначив, що відповідачем не дотримано вимог щодо часу закінчення заходу, не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу тощо.
Крім того, на майдані Руднєва знаходиться сквер, який є одними з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян, проводять дозвілля тощо, а тому проведення масового заходу в зазначений період та час не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси мешканців міста Харкова, суперечить Тимчасовому положенню «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові».
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Представник ОСОБА_1 обласної громадської організації «Громадський рух «Разом вперед» 03.04.2012 року повідомив ОСОБА_1 міську раду про проведення з 07.04.2012 р. з 10.00 до 16.00 години щоденно безстрокового мітингу у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у м. Харкові зі встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури. Орієнтовна кількість учасників акції 500 чоловік.
Згідно протоколу засідання узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів від 04.04.2012 р. №11 встановлено, що вказаною комісією було розглянуто повідомлення члена ради ОСОБА_1 обласної громадської організації «Громадський рух «Разом вперед» щодо проведення безстрокової акції (мітингу) «За закон і справедливість» 07.04.2012 р. з 10.00 до 16.00 години біля будівлі апеляційного суду Харківської області за адресою: майдан Руднєва, 36 м. Харків.
За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія вирішила рекомендувати ОСОБА_1 обласній громадській організації «Громадський рух «Разом вперед» відмовитися від проведення вказаної акції.
Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Рішенням Конституційного Суду України від 19.04.2001 року у справі №1-30/2001 встановлено, що Положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення.
Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-ХІ «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» (яка є чинною на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР»), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Відповідно до приписів ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи міських рад вирішують відповідно до закону питання про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснюють контроль за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
На підставі ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради своїм рішенням від 06.06.2007р. №543 затвердив Тимчасове положення «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові» (далі –Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії.
Згідно пунктів 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Згідно з п. 2.1. Тимчасового положення повідомлення про проведення масових заходів подасться заінтересованими особами и письмовій формі завчасно - не пізніш як за 10 днів до наміченої дати їх проведення.
Повідомлення відповідача про проведення заходу не містить мети проведення, не дотримано вимог щодо часу закінчення заходу, порядку розміщення учасників на площі, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу
Таким чином, в порушення вказаних вище норм, відповідачем не дотримано вимог щодо своєчасного повідомлення про проведення масового заходу, що позбавляє позивача у стислі строки вжити заходів щодо забезпечення безпеки проведення таких заходів та громадського порядку.
А тому позивач позбавлений можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення вказаного масового заходу, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
З приводу повідомлення відповідача про проведення заходу напроти будівлі апеляційного суду Харківської області зі встановленням наметів та використання звукопідсилюючої апаратури суд зазначає слідуюче.
Відповідно до ст.126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України, вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Положенням статті 126 Конституції України дано офіційне тлумачення у Рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. N 19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу).
Згідно з п.п.1.1 вказаного Рішення положення ч.1 ст.126 Конституції України «незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України» у взаємозв'язку з іншими положеннями розділу VIII Основного Закону України треба розуміти так: незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Незалежність суддів забезпечується насамперед забороною будь-якого впливу на суддів; захистом їх професійних інтересів; забезпеченням державою особистої безпеки суддів та їхніх сімей; гарантуванням належних умов для функціонування судів і діяльності суддів,
Відповідно до п.2 вказаного Рішення положення ч.2 ст.126 Конституції України «вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється» треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв'язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про судоустрій України» судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Органи та посадові особи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, громадяни та їх об'єднання, а також юридичні особи зобов'язані поважати незалежність суддів і не посягати на неї. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою завдати шкоди їх авторитету чи вплинути на неупередженість суду забороняється і тягне передбачену законом відповідальність. Суддям забезпечується свобода неупередженого вирішення судових справ відповідно до їх внутрішнього переконання, що ґрунтується на вимогах закону.
Представник позивача зазначив, що вказане рішення узгоджувальної комісії про неможливість проведення мітингу біля апеляційного суду Харківської області обумовлено тим, що протягом робочого дня судом постійно слухаються призначені до розгляду справи, у зв'язку з чим пікетування будівлі суду може призвести до порушення Конституційних гарантій незалежності суддів та заборони вчинення будь-якого впливу на них. Крім того, проведення заходу перед судом також може призвести до порушення прав і свобод інших громадян, а саме учасників судових процесів у справах, що розглядаються судом.
Суд погоджується із зазначеними доводами позивача щодо наявності обґрунтованого припущення про можливість порушення прав і свобод громадян та можливість впливу на суддів апеляційного суду Харківської області при здійсненні ними правосуддя.
Згідно ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Суд бере до уваги те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства, а також суддів з урахуванням особливостей їх статусу.
Суд звертає увагу на відсутність плану проведення акції, у тому числі й порядку розміщення учасників біля будівлі апеляційного суду Харківської області, а також конкретних заходів, які будуть здійснюватися під час акції.
Окрім того, до матеріалів справи надано лист Департаменту транспорту і зв’язку виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 04.04.2012 р. №778/0/78-12, в якому зазначено, що майдан Руднєва є однією з центральних магістралей міста із значною інтенсивністю руху транспортних засобів, має незначну ширину та односторонню організацію руху, забезпечує заїзд та виїзд міського електротранспорту в депо та із депо. Оскільки місце проведення масового заходу знаходиться в безпосередній близькості від проїзної частини, це може викликати значні ускладнення у русі транспорту у зв'язку з можливим виходом учасників акції на проїжджу частину, що підвищить ймовірність виникнення дорожньо-транспортних пригод, у тому числі з тяжкими наслідками.
З листа ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 03.04.2012 р. за №33/507 встановлено, що забезпечення громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів в центральній частині міста потребує відволікання значної кількості особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місця проведення масових заходів, та відвід руху транспорту іншими шляхами, що в свою чергу призводить до небезпідставного незадоволення громадян, які не приймають участь у заході. Проведення масових заходів за участю політичних партій та громадськими організаціями з різними політичними, громадськими та іншими поглядами, можуть привести до ускладнення оперативної обстановки в місці проведення заходу та навіть відкритих протистоянь.
Відповідно до довідки ВДАІ ХМУ ГУМВС України в Харківській області судом також встановлено, що відділ вважає за неможливе проведення вказаного вище масового заходу у зв'язку з інтенсивним рухом транспорту на вказаній ділянці, а також з урахуванням вимог діючих в Україні стандартів.
Згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради № 102 від 06.03.2012 «Про проведення двомісячника благоустрою міста «Зелена весна - 2012» починаючи з 15 березня 2012 року заплановано проведення робіт з приведення в належний санітарний стан території міст загального користування, а саме парків, скверів, майданів, вулиць, тощо, у тому числі скверу на майдані Руднєва у м. Харкові.
Також, встановлення наметів при проведенні масового заходу суперечить Правилам благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням 16 сесії ОСОБА_1 міської ради 3 скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії ОСОБА_1 міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) відповідно до п. 4 § 5.2 яких, встановлено, що у межах «червоних ліній» міських вулиць і доріг забороняється встановлювати намети та влаштовувати місця для відпочинку - як захід для забезпечення безпеки громадян.
Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, відомості, викладені в листах Департаменту транспорту і зв’язку виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, ХМУ ГУМВС України в Харківській області, ВДАІ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, несвоєчасне повідомлення відповідачем ОСОБА_1 міську раду про проведення заходу, тобто подання такого повідомлення лише за 4 дні до початку його проведення, суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова, які не приймають участі в цьому заході, та не є можливим у зв’язку з переліченими вище підставами.
При цьому, саме несвоєчасне повідомлення відповідачем ОСОБА_1 міську раду про проведення заходів позбавило позивача можливості вжити необхідних заходів щодо одночасного безперешкодного проведення громадянами масового заходу та виконання покладеного на нього обов’язку по забезпеченню громадського порядку, безперешкодного пересування містом протягом робочого дня.
Враховуючи викладене, при проведенні вказаного заходу існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в масових заходах.
Оскільки судом не встановлено факту порушення заявленою суб’єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин, то позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.6 ст. 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 182, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 міської ради Харківської області до ОСОБА_1 обласної громадської організації «Громадський рух «Разом вперед» про обмеження права на збори – задовольнити.
Обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 обласній громадській організації Громадський рух «Разом вперед» (61012, м. Харків, вул. Суздальські ряди,12) в особі відповідального ОСОБА_3 та іншим учасникам цієї акції проведення з 07.04.2012 р. з 10.00 до 16.00 години щоденно безстрокового мітингу у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у місті Харкові зі встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови.
Суддя Бартош Н.С.