Справа № 2 а – 170 / 09 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2009 року Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі : головуючого судді - Івка В.М.,
при секретарі – Мулько Л.Г.,
з участю - позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду , в смт. Нові Санжари , пл. Перемоги , 11 , справу за позовом ОСОБА_1 до управління ОСОБА_2 України в Полтавській області , про визнання незаконними дій працівників ДАІ та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення , -
встановив :
Позивач прохає визнати незаконними дії працівників ОСОБА_2 України в Полтавській області , які безпідставно винесли постанову по справі про адміністративне правопорушення і наклали на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень за порушення правил дорожнього руху України , визнати постанову незаконною і скасувати її , справу закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення , передбаченого ст. 122 ч. 1 КпАП України , поновити строки позовної давності звернення до суду .
В судовому засідання позивач підтримав позовні вимоги .
Відповідач в судове засідання не з’явився , направив письмові заперечення проти позову , в яких зокрема посилається на те , що :
• застосування приладу вимірювання швидкості « Візір « проводилося відповідно до діючих нормативних актів ;
• допускається розташування приладу як на спеціальній підставці , так і на кермі автомобіля та проведення контролю з фіксацією швидкісного режиму транспорту , який рухається в попутному або в зустрічному напрямку ;
• в даному випадку протокол про адміністративне правопорушення не складається , а постанова по справі виноситься без участі особи , яка притягається до адміністративної відповідальності ;
• вважає , що можна вважати прилад « Візір « таким , що працює в автоматичному режимі ;
• зазначає , що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності правопорушнику була направлена своєчасно , а тому він пропустив терміни звернення до суду з позовною заявою.
Також , відповідач надав відповідні документи на запит суду .
Заслухавши пояснення позивача , дослідивши матеріали справи , суд приходить до висновку , що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав .
- 1 -
Відповідно до ст. 222 Кодексу про адміністративне правопорушення ( КпАП ) України , до компетенції органів внутрішніх справ ( міліції ) належить розгляд справ про порушення правил дорожнього руху , в т.ч. і ті , відповідальність за які передбачена ст. 122 ч. 1 КпАП – перевищення водіями транспортних засобів , встановлених обмежень швидкості руху .
Відповідно до ст. 254 КпАП України , про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол , один екземпляр якого вручається особі , яка притягається до адміністративної відповідальності .
Статтею 258 цього Кодексу , передбачені випадки , коли особа притягається до адміністративної відповідальності без складання протоколу .
Зокрема це стосується випадків , коли адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів , що мають функції фото – і кінозйомки , відеозапису чи засобів фото – і кінозйомки , відеозапису .
При цьому , постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи , яка притягається до адміністративної відповідальності . Копія постанови у справі надсилається особі , яка притягається до адміністративної відповідальності протягом трьох днів з дня винесення такої постанови .
Як вбачається з матеріалів справи , 28.02.2009 року відповідачем винесена постанова ВІ 044853 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч.1 КпАП України у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень .
Копію постанови позивач отримав поштою у визначені законом терміни .
В постанові зазначено , що цього дня о 8 год. 39 хв. , позивач в селі Судіївка Полтавського району , керуючи належним йому автомобілем « Опель – Астра « державний реєстраційний номер НОМЕР_1 рухався зі швидкістю 86 км/год , чим перевищив встановлену швидкість руху більше ніж на 20 км/год . Вимірювання швидкості проводилося приладом « Візір « № 0812457 .
Протокол у справі про адміністративне правопорушення не складався , автомобіль яким керував позивач працівниками ДАІ не зупинявся .
Як передбачено ст. 71 КАС України , в адміністративних справах про протиправність рішень , дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень , обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти задоволення позову .
Суд вважає обґрунтованими твердження позивача стосовно того , що фіксація швидкості руху автомобіля проводилася приладом , який не працював а автоматичному режимі , а тому , при таких обставинах фіксації порушення , притягнення до адміністративної відповідальності проводиться на загальних підставах , тобто із складенням протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення .
Твердження позивача щодо цього не спростовані відповідачем .
- 2 -
Не вбачається цього із наданих на вимогу суду документів – свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки та свідоцтва про визнання затвердження типу засобів вимірювальної техніки .
При цьому , трактування відповідачем положень ст. ст. 14 – 1 , 251 , 258 КпАП України , таким чином , що застосування цих положень закону можливе при умові застосування працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів так і не спеціальних технічних засобів , які працюють не в автоматичному режимі , відносно даної ситуації є помилковим .
Виходячи із змісту зазначеного закону , як перша група спеціальних технічних засобів , так і друга група не спеціальних технічних засобів , які мають функції фото і кінозйомки , відеозапису , є засобами працюючими в автоматичному режимі .
За відсутності належних доказів щодо цього , притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності повинно проводитися на загальних підставах .
Як пояснив в судовому засіданні позивач , на даній ділянці дороги ніхто з працівників ДАІ його не зупиняв , протокол про адміністративне правопорушення стосовно перевищення швидкості руху , як про це зазначено в постанові і відображено на фото , не складався .
Однак , в судовому засіданні позивач не надав беззаперечних доказів щодо поважності причин пропуску строків позовної давності для звернення до суду .
Відповідно до ст. 289 КпАП України , скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови . В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи , щодо якої винесено , може бути поновлено .
Як вбачається з матеріалів справи , копія постанови про притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності направлена йому своєчасно .
Позивач оскаржив постанову до Новосанжарського районного суду 25.03.2009 року , пропустивши , таким чином , визначений законом термін для оскарження .
Як на причину цього , він посилається на те , що спочатку оскаржив її до Полтавського районного суду , тобто з порушенням правил підсудності таких справ , визначених КАС України .
Дану причину пропуску строку , суд не вважає поважною , оскільки фактично мова іде про невірне , помилкове застосування закону взагалі , що не може вважатися поважною причиною , як це склалося в практиці розгляду справ ( відрядження , хвороба , тимчасова відсутність за місцем проживання і т.п. ) .
Статтею 100 КАС України передбачено , що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови , що на цьому наполягає одна із сторін .
- 3 -
Враховуючи викладене , а також те , що відповідач заперечує проти задоволення позову , в т.ч. з підстав пропущення строків позовної давності для звернення до суду , суд приходить до висновку про необхідність відмови в позові .
Керуючись ст. ст. 7 , 11 , 71 , 100 , 160 - 163 КАС України , ст. ст. 14 – 1 , 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення , ст. 4 Закону України « Про дорожній рух « , суд ,-
постановив :
В задоволенні позову відмовити .
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі .
Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів , після подання заяви про апеляційне оскарження .
Суддя ( підпис )
З оригіналом вірно .
Суддя Новосанжарського
районного суду ОСОБА_3
- 4 -
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 2а-170/09
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Івка В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.09.2016
- Дата етапу: 21.09.2016