Судове рішення #501103
18/232-а

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 13.03.2007                                                                                           № 18/232-а

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:                              Отрюха  Б.В.

 суддів:                                          Верховця А.А.

                                        Тищенко  А.І.

 при секретарі:                              

 За участю представників:

 Від Генеральної прокуратури України – Турлова Ю.А. – старший прокурор відділу

Від Кабінету Міністрів України  –   Головатенко О.М. – юр.

 Від ТОВ «НВП «АТОЛ» – Антонов К.О. – за довір.

Від Міністерства охорони навколишнього природного середовища України – Шевченко Н.О. – головний спеціаліст

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю НВП "Атол"

 на рішення Господарського суду м.Києва від 09.11.2006

 у справі № 18/232-а (Мандриченко О.В.)

 за позовом                               Заступник Генерального прокурора України

 до                                                   Товариство з обмеженою відповідальністю НВП "Атол"

                                                  Міністерство охорони навколишнього природного середовища України

             

                       

 про                                                  визнання недійсним дозволу на користування надрами; зобов"язання вчинити дії та розірвання угоди

 

ВСТАНОВИВ:

 

Постановою Господарського суду міста Києва у справі №18/232-А від 09.11.2006р. позовні вимоги було задоволено повністю. Визнано недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами №2631 від 02.12.2004р., виданий Державним комітетом природних ресурсів України Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Атол»; зобов'язано Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вчинити дії по анулюванню спеціального дозволу на користування
надрами №2631 від 02.12.2004р., виданий Державним комітетом природних
ресурсів України Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче
підприємство «Атол»; розірвано угоду №2631 про умови користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської  площі в Гадяцькому районі Полтавської області від 02.12.2004р., укладену між Державним комітетом природних ресурсів України та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Атол».

Не погоджуючись з постановою суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою та просить її скасувати, оскільки вважає, що постанова суду була прийнята з порушенням норм  матеріального та процесуального права, а висновки, викладені в постанові суду, не відповідають фактичним обставинам справи.   


Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу,  дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, судовою колегією встановлено наступне:

02.12.2004р. Державним комітетом природних ресурсів України був виданий на користь  відповідача 1 спеціальний дозвіл №2631 на користування надрами. При наданні спеціального дозволу відповідачу 1 аукціон Державним комітетом природних ресурсів України не проводився.

Видача зазначеного спеціального дозволу проводилось на підставі рішення Робочої комісії Державного комітету природних ресурсів України (протокол №22 від 09.11.2004р.). За результатами розгляду протесту Генеральної прокуратури України від 01.02.2006р. вказане рішення Робочої комісії скасовано наказом Міністерством охорони навколишнього природного середовища України №55 від 09.02.2006р.

02.12.2004р. між Державним комітетом природних ресурсів України та відповідачем 1 була укладена угода №2631 про умови користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської  площі в Гадяцькому районі Полтавської області, предметом якої є надання користувачу права на користування надрами Березівсько-Цимбалівської  площі в Гадяцькому районі Полтавської області.

Заступник Генерального прокурора України звернувся до Господарського суду м. Києва в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України з позовом до ТОВ «НВП «АТОЛ», Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, у якому просить визнати недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами №2631 від 02.12.2004р., виданий Державним комітетом природних ресурсів України Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Атол»; зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вчинити дії по анулюванню спеціального дозволу на користування
надрами №2631 від 02.12.2004р., виданий Державним комітетом природних
ресурсів України Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче
підприємство «Атол»; а також розірвати угоду №2631 про умови користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської площі в Гадяцькому районі Полтавської області від 02.12.2004р., укладену між Державним комітетом природних ресурсів України та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Атол».

Позовні вимоги Заступника Генерального прокурора України мотивовані тим, що при отриманні відповідачем 1 спеціального дозволу на користування надрами №2631 від 02.12.2004р. та укладенні угоди №2631 про умови користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської площі в Гадяцькому районі Полтавської області від 02.12.2004р., мало місце грубе порушення вимог чинного законодавства України, оскільки спеціальний дозвіл на користування надрами №2631 від 02.12.2004р. було видано відповідачу 1 Державним комітетом природних ресурсів України без проведення аукціону.


Дослідивши наявні в матеріалах справи документи та розглянувши надані суду пояснення представників сторін, колегія приходить до висновку про те, що позовні вимоги  Заступника Генерального прокурора України є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ст..19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу (ліцензії) на користування ділянкою надр.

Частиною шостою статті 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (дію частини шостої статті 16 зупинено на 2004 рік, 2005 рік. 2006 рік (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами) згідно із Законами України від 27.11.2003 р. №1344-ІУ, від 23.12.2004 р. №2285- IV. від 25.03.2005 р. №2505- IV, від 20.12.2005 р. №3235- IV).

Абзацами 1, 2 статті 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки  родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, видобування корисних копалин.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами.

Частиною 1 статті 11 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.

Статтею 13 Закону України «Про нафту і газ» передбачені види спеціальних дозволів, які надаються на користування нафтогазоносними надрами, зокрема на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, в тому числі дослідно-промислову розробку; на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ).

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України «Про державну геологічну службу» до повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та використання надр належить надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування ділянками надр, прийняття рішень про їх припинення або анулювання.

Відповідно до ч. 1 ст.14 Закону України «Про нафту і газ» спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються на конкурсних засадах у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, відповідно до статті 15 цього Закону.

Так, у Постанові Кабінету Міністрів України №1540 від 02.10.2003р. «Про затвердження порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», врегульовано порядок і випадки надання спеціальних дозволів на користування надрами, в тому числі поза конкурсом.

Відповідно до пунктів 6 та 7 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України № 1540 від 02.10.2003 р. (в редакції жовтень 2004р. - січень 2005р.), у разі коли геологічне вивчення надр починаючи з пошукового етапу проведено за рахунок надрокористувача, що має намір здійснювати їх промислову розробку, надра передаються йому в користування поза конкурсом. Заявники, які претендують на отримання дозволів на користування надрами поза конкурсом, в обов'язковому порядку узгоджують питання про надання дозволів на користування надрами з органами місцевого самоврядування, зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.


Основною позицією позивача у справі є те, що на підставі статті 80 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» було зупинено дію частин другої та шостої статті 16 Кодексу України «Про надра» (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами), а також дію статей 14, 15, 16 та 17 Закону України «Про нафту і газ» (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами). Крім того, статтею 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» було передбачено, що продаж спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами здійснюється виключно на аукціонах, порядок проведення яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З огляду на зазначені норми права позивач вважає, що протягом 2004 року спеціальні дозволи (ліцензії) на користування з надрами могли надаватись тільки через проведення аукціонів, а без проведення аукціонів такі дозволи могли надаватись лише після набрання чинності Наказом Державного комітету природних ресурсів України від 25 жовтня 2004 року №199 «Щодо затвердження Переліку випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів», а отже спеціальний дозвіл на користування надрами, виданий ТОВ «Атол» 02.12.2004р.,  є неправомірним.


З даною позицією позивача колегія не погоджується з огляду на наступне:

Колегія враховує, що відповідно до ст. 80 Закону України «Про державний бюджет на 2004 рік» № 1344-ІV від 27.11.03р. на 2004 рік серед іншого було призупинено дію ч. 2 та ч. б ст. 16 Кодексу України «Про надра» та ст.ст. 14, 15, 16, 17 Закону України «Про нафту і газ», які передбачали умови надання спеціальних дозволів на користування надрами. Натомість, статтею 9 Закону України «Про державний бюджет на 2004 рік» було встановлено, що продаж спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами у 2004 році повинен був здійснюватися виключно на аукціонах, порядок проведення яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Таким чином, на 2004 рік було призупинено загальний порядок видачі ліцензій, але була передбачена можливість продажу вказаних, дозволів з аукціону.

Постановою від 26.05.04р. № 694 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів (ліцензій) на право користування надрами. Згідно з п. 1 Порядку, у разі коли законодавчими актами передбачені інші випадки надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, дозволи надаються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку наданий спеціальних дозволів на користування надрами» № 1540 від 02.10.03р.

З наведеного вбачається, що Порядком була встановлена можливість у випадках, передбачених чинним законодавством, надавати спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами іншими ніж аукціон способами.

Однак, колегія бере до уваги, що на момент прийняття Постанови № 694 від 26.05.04, ст. 9 Закону України «Про держаний бюджет України на 2004 рік» прямо забороняла інші способи надання спеціальних дозволів (ліцензій) інакше як продаж з аукціону, а отже вказана норма Порядку не могла бути реалізована.

Проте, Законом України №1801-IV від 17.06.2004 року, який набрав чинності 01.07.2004 року, статтю 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» було викладено в такій редакції: «продаж  спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами здійснюється на аукціонах (крім випадків, визначених спеціально уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади), порядок проведення яких встановлюється Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, починаючи з 01.07.2004р. чинним законодавством вже було передбачено деякі виключення, а тому норма п.1 Порядку могла бути реалізована.

До випадків, які передбачені в п. 1 Порядку, можна віднести норму абз. 4 п. 6 Постанови № 1540, відповідно до якого у разі, коли геологічне вивчення надр починаючи з пошукового етапу проведено за рахунок надрокористувача, що має намір здійснювати їх промислову розробку, надра передаються йому в користування поза конкурсом.

Таким чином, з 01.07.2004р. Державний комітет природних ресурсів мав право видавати спеціальні дозволи поза конкурсом, та відповідно без проведення аукціонів.  


Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.10.2004 р. №745 спеціально уповноваженим органом виконавчої влади стосовно визначення випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів було визначено Державний комітет природних ресурсів України.

На виконання цього розпорядження наказом Державного комітету природних ресурсів України від 25.10.2005 р. №199 затверджений Перелік випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів.

Зазначений вище Перелік випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів містить аналогічну пункту 6 Постанови КМУ №1540 норму щодо випадку надання надр у користування без проведення  аукціону у разі здійснення дослідження надр за рахунок надрокористувача.

Так, відповідно до п.4 Наказу Державного комітету природних ресурсів України від 25.10.2004р. №199 спеціальні дозволи (ліцензії) на користування ділянками надр надаються  без проведення аукціонів у випадку, коли геологічне вивчення надр, починаючи з пошукового етапу, та затвердження запасів корисної копалини Державною комісією України по запасах корисних копалин, проведено надрокористувачем, що має намір здійснювати видобування (промислову розробку) родовища.

На виконання Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 р. №493/92 вказаний Перелік був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2004 р. за №1495/10094. Відповідно до п. 3 Указу Президента України від 03.10.1992 р. №493/92 Перелік випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів набув чинності 04.12.2004р.


Як вбачається із Звіту про геологічне вивчення надр (про дослідження електростатичних аномалій на Маменківській, Жемчужній і Берізківсько-Цимаблівській площах з метою визначення попередньої оцінки їх перспективності на пошуковому етапі геологорозвідувальних робіт) та Акту №1 прийому-здачі виконаних робіт від 02.11.2004 р. (залучено до матеріалів справи) за рахунок ТОВ НВП «АТОЛ» було проведено геологічне вивчення надр на Маменківській, Жемчужній і Берізківсько-Цимаблівській площах, починаючи з пошукового етапу, на яких ТОВ НВП «АТОЛ» мало намір здійснювати їх промислову розробку. Відповідні оригінал та завірені копії зазначених Звіту й Акту було надано в Державний комітет природних ресурсів України.

Про здійснення геологічного вивчення надр на Маменківській, Жемчужній і Берізківсько-Цимаблівській площах за рахунок відповідача 1 свідчать також надані суду копії банківський виписок, які підтверджують здійснення оплати відповідачем 1 за надання Державним комітетом природних ресурсів України геологічної інформації по Маменківській, Жемчужній і Берізківсько-Цимаблівській площах, а також вартості виконаних робіт згідно з актом №1 від 02.11.2004р. До  матеріалів справи також залучено копії платіжних доручень № 277, 279, 280 від 01.12.2004р., які свідчать про здійснення оплати відповідачем 1 експертизи обґрунтування вартості геологічної інформації по Маменківській, Жемчужній і Берізківсько-Цимаблівській площах.   

Враховуючи зазначені вище Звіт та Акт, у відповідності до чинного законодавства України, у встановлений законом термін, після узгоджень з органами місцевого самоврядування та безпосередньо Державним комітетом природних ресурсів України, як передбачено п.6-7 Постанови КМУ № 1540 від 02.10.2003 р., а також п.4  Наказу Державного комітету природних ресурсів України від 25.10.2004р. №199, ТОВ НВП «АТОЛ» отримав 02.12.2004 р. від Державного комітету природних ресурсів України спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської площі в Гадяцькому районі Полтавської області, у зв'язку з тим, що геологічне вивчення надр починаючи з пошукового етапу проведено за рахунок надрокористувача, що має намір здійснювати їх промислову розробку, - ТОВ НВП «АТОЛ».


Проаналізувавши норми діючого законодавства, колегія приходить до висновку про те, що даний випадок здійснення геологічного вивчення надр, починаючи з пошукового етапу, за рахунок  надрокористувача (відповідача 1), який має намір здійснювати видобування (промислову розробку) родовища, підпадає під дію як норми п.6 Постанови КМУ №1540 (щодо випадку надання спеціального дозволу поза конкурсом), так і під дію норми п.4 Наказу від 25.10.2004р. №199 (щодо випадку надання спеціального дозволу без проведення аукціону), оскільки на час надання відповідачу 1 спеціального дозволу від 02.12.2004р. Наказ Державного комітету природних ресурсів України від 25.10.2004р. №199 вже було прийнято та зареєстровано 24.11.2004 р. в Міністерстві юстиції України, а отже ніщо не заважало набранню ним чинності.

Таким чином надання відповідачу 1 спеціального дозволу 02.12.2004р. (тобто лише за два дні до набрання чинності Наказом від 25.10.2004р. №199) ніяким чином не може впливати на його правомірність, оскільки такі правовідносини сторін (щодо випадку надання надр у користування без аукціону у разі здійснення дослідження надр за рахунок надрокористувача) отримали наступне схвалення з боку держави набранням 04.12.2004р. зазначеним Наказом від 25.10.2004р. №199 чинності.

Колегія також звертає увагу на ту обставину, що угода №2631 про умови користування нафтогазоносними надрами Березівсько-Цимбалівської  площі в Гадяцькому районі Полтавської області від 02.12.2004р. фактично виконувалась відповідачем 1, про що свідчить здійснення за  рахунок відповідача 1 геологічного вивчення надр Березівсько-Цимбалівської площі в Гадяцькому районі та підтверджується  Актом №1 прийому-здачі виконаних робіт від 02.11.2004 р., Звітом про геологічне вивчення надр та іншими матеріалами справи.  


Враховуючи викладене, колегія приходить до висновку про те, що доводи апеляційної скарги є нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції – скасуванню.


Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-


ПОСТАНОВИВ:

 1. Постанову Господарського суду м. Києва від 09.11.2006р. у справі №18/232-А скасувати.

2.          В задоволенні позову відмовити.

3.          Матеріали справи №18/232-А повернути Господарському суду м. Києва.

 Головуючий суддя                                                                      Отрюх  Б.В.


 Судді                                                                                          Верховець А.А.


                                                                                          Тищенко  А.І.



  


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація