ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.05.09р.Справа № 8/91-09
За позовом Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) (м. Київ) в особі філії "Центрально-Міське відділення Промінвестбанку в м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл." (м. Кривий Ріг)
до Приватного підприємства "Агро-Експорт" (м. Жовті Води Дніпропетровської області)
Третя особа: ОСОБА_1 (м. Кривий Ріг)
про звернення стягнення на майно боржника у розмірі 301 388,90 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: Бродько А.І. - представник (дов. № 3488 від 03.09.07р.)
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банку (закрите акціонерне товариство) (м. Київ) в особі філії "Центрально-Міське відділення Промінвестбанку в м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл." (далі-позивач) звернувся до суду із позовом Приватного підприємства "Агро-Експорт" (далі-відповідач); за участю ОСОБА_1 (далі-третя особа) про звернення стягнення на майно боржника у розмірі 301 388,90 грн.:
- трактор марки Кейс МХ 285, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2004 року випуску, номер машини НОМЕР_4, двигун НОМЕР_3 що належить на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію машини НОМЕР_5 виданого П'ятихатською районною інспекцією Держтехнагляду 19.03.2006р.
Позов мотивовано тим, що між позивачем та відповідачем в якості забезпечення зобов'язань по кредитному договору було укладено договір застави, а умови вищевказаного кредитного договору боржником не були виконані.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позов також не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується направленням ухвал суду на юридичну адресу відповідача, яка підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
22.06.07р. між позивачем та третьою особою був укладений Кредитний договір № 90/2АЗ07, за яким позичальником був отриманий кредит у сумі 350 000,00 грн. з кінцевим терміном повернення не пізніше 21.06.2010 року зі сплатою 17 % річних за користування кредитом.
В забезпечення виконання зобов'язання по кредитному договору № 90/2АЗ07 від 22.06.2007 року, між позивачем та відповідачем було укладено договір застави транспортного засобу НОМЕР_6 на підставі якого в разі неможливості боржника розрахуватися з кредитом, позивач у праві звернути стягнення на заставлене майно відповідача, а саме:
- трактор марки Кейс МХ 285, що належить відповідачу на праві свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_5, виданого П'ятихатською районною інспекцією ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області 19.03.2004р., 2004 року випуску, номер машини НОМЕР_4, кузов НОМЕР_3 реєстраційний номер НОМЕР_1, вартістю 600 950,00 грн.
Згідно п.4.1. договору застави, якщо в момент настання терміну виконання кредитного договору зобов'язання за ним не буде виконано відповідачем в повному обсязі, позивач має право одержати задоволення за рахунок звернення стягнення на предмет застави в позасудовому та в судовому порядку згідно цього договору та чинного законодавства.
Пунктом 7.1. кредитного договору №90/2АЗ07 від 22.06.2007 року передбачено, що договір набуває чинності з дати його підписання сторонами та діє до повного повернення третьою особою кредиту, сплати у повному обсязі процентів за користування ним та до повного виконання третьою особою будь-яких інших грошових зобов'язань, прийнятих них на себе згідно умов цього договору.
За умовами п.п. 2.3., 2.4. кредитного договору, погашення кредиту та процентів за ним здійснюється третьою особою щомісячно у відповідності до графіку, який є невід'ємною частиною даного договору. Кінцевий термін повернення кредиту та процентів за ним - не пізніше 21.06.2010р.
За умовами п. 3.3. кредитного договору, проценти за користування кредитом нараховуються банком щомісячно в перший робочий день місяця, наступного за звітним, за період з першого по останній день звітного місяця, а також в день кінцевого терміну повернення кредиту, визначеного п. 2.3. договору. Проценти сплачуються третьою особою щомісячно до 25-го числа місяця, наступного за звітним, з дати їх нарахування на рахунок, відкритий банком.
Згідно п. 5.3.2. кредитного договору, банк має право вимагати від позичальника (незалежно від настання кінцевого терміну погашення кредиту) сплати у повному обсязі заборгованості за кредитом та/або процентами за користування ним, суму неустойки і збитків, передбачених цим договором, у випадках, зокрема, прострочення своїх зобов'язань позичальником по поверненню кредиту та/або сплаті процентів за користування кредитом щонайменше на один календарний місяць відповідно до умов цього договору.
Однак, боржник у встановлений договором строк із банком не розраховувався, оплата здійснювалась не за графіком і не в повному обсязі, внаслідок чого станом на 01.03.09р. у нього утворилась заборгованість перед позивачем за кредитним договором № 90/2АЗ07 від 22.06.2007р. у загальному розмірі 301 388,90 грн.
На адресу відповідача було направлено вимогу № 09-2012 від 10.03.2009р. (на підставі п.п. 5.2.2, 5.3.2 кредитного договору, враховуючи наявність заборгованості по сплаті кредиту за шість місяців та по сплаті відсотків за квітень місяць) про дострокове повернення всієї суми кредиту - 301 388,90 грн.
Станом на момент розгляду справи доказів погашення вказаної заборгованості відповідач не надав.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд також виходив з наступного:
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України, одностороння вiдмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).
За ст. 536 ЦК України, за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо iнше не встановлено договором мiж фiзичними особами. Розмiр процентiв за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або iншим актом цивiльного законодавства.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором (ст. 1048 ЦК України).
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ст. 1049 ЦК України).
За ст.ст. 1, 3 Закону України “Про заставу”, ст.ст. 572, 574, 576 та 585 ЦК України, застава - це спосiб забезпечення зобов'язань. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разi невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартостi заставленого майна переважно перед iншими кредиторами. Застава виникає в силу договору чи закону. Заставою може бути забезпечена будь-яка дiйсна iснуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купiвлi-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо. Застава виникає на пiдставi договору, закону або рiшення суду. Предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема рiч, цiннi папери, майновi права), що може бути вiдчужене заставодавцем i на яке може бути звернене стягнення. Право застави виникає з моменту укладення договору застави. Якщо предмет застави вiдповiдно до договору повинен перебувати у володiннi заставодержателя, право застави виникає в момент передання йому предмета застави. Якщо таке передання було здiйснене до укладення договору застави, право застави виникає з моменту його укладення.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про заставу”, ст.ст. 589, 590 ЦК України, в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разi невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед iншими кредиторами цього боржника, якщо iнше не встановлено законом (право застави). У разi невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязi свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентiв, неустойки, вiдшкодування збиткiв, завданих порушенням зобов'язання, необхiдних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку iз пред'явленням вимоги, якщо iнше не встановлено договором. Звернення стягнення на предмет застави здiйснюється за рiшенням суду, якщо iнше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разi, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термiн), якщо iнше не встановлено договором або законом.
Умовами вищевказаного договору застави передбачене право позивача, якщо в момент настання терміну виконання кредитного договору зобов'язання за ним не буде виконано відповідачем в повному обсязі, одержати задоволення за рахунок звернення стягнення на предмет застави в позасудовому та в судовому порядку згідно цього договору та чинного законодавства.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог.
Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України "Про заставу", ст.ст. 525, 526, 530, 536, 546, 572, 574, 576, 585, 589, 590, 1048, 1049, 1054 ЦК України, ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Звернути стягнення на заставлене майно Приватного підприємства "Агро-Експорт" (52290, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Будьоного, 88; ідентифікаційний код 2585216650) - трактор марки Кейс МХ 285, 2004 року випуску, номер машини НОМЕР_4, кузов НОМЕР_3 реєстраційний номер НОМЕР_1, вартістю 600 950 грн. 00 коп., що належить йому на праві свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_5, виданого П'ятихатською районною інспекцією ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області 19.03.2004р. на суму 301 388 грн. 90 коп. на користь Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) (01001, м. Київ, пров. Шевченка, 12) в особі філії "Центрально-Міське відділення Промінвестбанку в м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл." (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, проспект Карла Маркса, 5; ідентифікаційний код 09305497) на погашення заборгованості за кредитним договором № 90/2АЗ07 від 22.06.2007р.
Стягнути з Приватного підприємства "Агро-Експорт" (52290, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Будьоного, 88; ідентифікаційний код 2585216650) на користь Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) (01001, м. Київ, пров. Шевченка, 12) в особі філії "Центрально-Міське відділення Промінвестбанку в м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл." (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, проспект Карла Маркса, 5; ідентифікаційний код 09305497) –3 013 грн. 89 коп. витрат на держмито, 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Суддя І.Ю. Дубінін