КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.06 р. № 38/326-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Малетича М.М.
Студенця В.І.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Кучер К.П.
від відповідача - Храбан О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Чайка"
на постанову Господарського суду м.Києва від 14.09.2006
у справі № 38/326-А (Власов Ю.Л.)
за позовом Державного підприємства "Чайка"
до Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
В С Т А Н О В И В:
ДП «Чайка» звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області № 334-25-ІУ.
Постановою Господарського суду міста Києва від 14.09.2006 р. в позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаною постановою, ДП «Чайка» звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду в якій просить постанову скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення місцевого господарського суду прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи та місцевий господарський суд неправильно застосував та порушив норми матеріального права.
Зокрема позивач стверджує про те, що оскаржуване ним рішення відповідача прийнято з перевищенням встановлених повноважень та з порушенням чиннго законодавства України.
Відповідач просив суд залишити постанову Господарського суду міста Києва від 14.09.2006 р. без змін з огляду на її законність та обґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний господарський суд встановив наступне.
11.04.2002р. Кабінетом Міністрів України було прийняте розпорядження №201-р, яким була прийнята пропозиція Державного управління справами про передачу майна Київської рибоводно-меліоративної станції у державну власність та управління Державного управління справами.
Станом на 2002 рік площа землекористування Київської рибоводно-меліоративної станції становила 142,886 га, у т.ч. сіножаті 26 га, господарських будівель 1,986 га та господарських шляхів 0,4 га, гідротехнічних споруд 0,5 га, боліт 2,7 га, під ставками 111,3 га, що підтверджується довідкою Васильківського районного відділу земельних ресурсів.
У 2002 році робочою комісією був підписаний акт передачі-приймання згідно з яким майно Київської рибоводно-меліоративної станції було передано Державному управлінні справами.
24.04.2002р. Державним управлінням справами було прийняте розпорядження № 200, за яким майно Київської рибоводно-меліоративної станції було передано в оперативне управління ДСП «Чайка» правонаступником якого є Позивач.
04.07.2002р. Васильківською районною радою було прийняте рішення №17 яким було дано дозвіл Київської рибоводно-меліоративної станції на ліквідацію.
Згідно з довідкою Управління статистики у Васильківському районі №199 від 08.09.06р. Київська рибоводно-меліоративна станція на даний час існує як юридична особа та включена до Єдиного державного реєстру.
18.09.2003р. Київською обласною радою було прийнято рішення №117-09-XXIV про встановлення межі населених пунктів, яким межі населеного пункту села Здорівка встановлені у розмірі 948,6 га.
Відповідно до листа Васильківського районного відділу земельних ресурсів №11793 від 14.08.06р. землі Київської рибоводно-меліоративної станції знаходяться в межах населеного пункту село Здорівка.
25.06.2004 р. відповідачем було прийняте рішення №203-15-1Y «Про затвердження акту обстеження використання земель ДСП «Чайка», яким був затверджений акт обстеження використання земель ДСП «Чайка» по фактичному використанню 102.14 га земельну ділянку площею 40,48 га в поймі р. Стугна передано до земель запасу.
З 20.07.2004 р. за Київською рибоводно-меліоративною станцією обліковується земельна ділянка площею 102, 373 га, що підтверджується довідкою Васильківського районного відділу земельних ресурсів №5938/1 від 20.07.2004 р. та листом Київською обласного головного управління земельних ресурсів від 09.11.2005 р.
10.01.2006 р. Позивач звернувся до Відповідача з листом №16/03-57-1 з проханням погодити межі земельних ділянок та розглянути на сесії Відповідача матеріали технічної документації із землеустрою щодо видачі державного акта на право користування землею на території с. Здорівка.
До вказаного листа Позивачем була додана технічна документація на 56 аркушах та довідка Київського обласного головного управління земельних ресурсів №09-3/04-5415 від 10.01.2006 р. Площа земельної ділянки згідно вказаної технічної документації складає 154,56 га.
Додана до вказаного листа технічна документація була підписана директором Землевпорядної - консалтингової компанії «Земпроінформ». та складалась з пояснювальної записки, дозволу Васильківської райдержадміністрації на виготовлення технічної документації, згоди Відповідача на проведення технічної інвентаризації земель по фактичному користуванню, проекту технічного завдання, підписаного лише Позивачем, проекту ситуаційної схеми розташування землекористування, підписаної лише Позивачем, проекту акту визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), підписаного лише Позивачем та землевпорядною консалтинговою компанією «Земпроінформ», проекту експлікацій земель ніким не підписаного, проекту висновку Васильківською районною відділу земельних ресурсів ніким не підписаного, проекту висновку Відділу містобудування. архітектури та житлово-комунального господарства ніким не підписаного.
До вказаної проектної документації були додані такі додатки: свідоцтво, статут Позивача, розпорядження керівника Державного управління справами про створення робочої комісії, рішення Васильківської районної ради №17 від 04.07.02р. про дозвіл на ліквідацію Київської рибоводно-меліоративної станції, розпорядження Кабінету Міністрів України №201-р, розпорядження керівника Державного управління справами №200, акт приймання - передачі майна Київської рибоводно-меліоративної станції від 2000 року, довідка Васильківською районного відділу земельних ресурсів № 1732 від 18.06.02р.
23.01.2006р. Відповідачем було прийнято рішення №334-25-1V "Про розгляд листа Позивача №16/03-57-1 від 10.01.2006 року".
Відповідно до вказаного рішення, розглянувши лист Позивача №16/03-57-1 від 10.01.2006 року, враховуючи попередні рішення сільської ради, ситуацію, що склалася навколо ліквідації Київської РМС та передачі її майна ДУС, побажання Здорівської сільської громади, керуючись ст. 12, 24 Земельного кодексу України та ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Відповідачем було вирішено технічну документацію не затверджувати.
Звертаючись до суду із позовом про визнання даного рішення недійсним позивач посилається на те, що воно прийнято з порушенням компетенції відповідача та з порушенням норм чинного законодавства. Суд не погоджується з такими твердженнями з огляду на наступне.
Згідно з ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб. У разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. ст. 149, 151 Земельного кодексу України, що у разі знаходження земельної ділянки у користуванні якогось суб'єкта особа, яка бажає отримати цю земельну ділянку у користування, повинна спочатку у встановленому порядку погодити її місце розташування з певними органами та землекористувачем, після цього проводить вилучення цієї земельної ділянки у землекористувача, і лише після цього можлива передача цієї земельної ділянки у користування іншій особі.
Як було зазначено вище, станом на 2002 рік земельна ділянка площею 142,886 га. знаходилась у землекористуванні Київської рибоводно-меліоративної станції, майно цієї Київської рибоводно-меліоративної станції у 2002 році було передано в оперативне управління ДСП «Чайка», правонаступником якого є Позивач. На даний час Київська рибоводно-меліоративна станція існує як юридична особа, суб'єкт господарських відносин та включена до ЄДРПОУ.
25.06.2004р. Відповідачем було прийняте рішення №203-1 5-І V яким земельну ділянку, яка знаходилась в користуванні Київської рибоводно-меліоративної станції площею 40,48 га. було передано до земель запасу. Доказів вилучення у Київської рибоводно-меліоративної станції іншої частини земельної ділянки суду не подано.
З наведених обставин вбачається, що земельна ділянка площею 102,406 га. на даний час знаходиться у користуванні Київської рибоводно-меліоративної станції.
Отже, до початку отримання земельної ділянки у користування Позивач повинен був погодити з землекористувачем та вказаними у ст.149, 151 Земельного кодексу України органами місце розташування земельної ділянки, і ця земельна ділянка мала бути вилучена у Київської рибоводно-меліоративної станції, і лише тільки після цього Позивач міг розпочинати процедуру отримання цієї земельної ділянки у користування.
У відповідності до ст.123 Земельного кодексу України особа, яка бажає отримати земельну ділянку у постійне користування, після погодження її місце розташування і вилучення у попереднього землекористувача, повинна звернутись до відповідної ради з клопотанням, до цього клопотання додати документи, вказані в ч.15 ст.151 Земельного кодексу України, отримати згоду радим на складання проекту відведення земельної ділянки, розробити проект відведення земельної ділянки, та погодити його з вказаними у ч.б ст.123 Земельного кодексу України органами, і лише після цього подати відповідній раді для прийняття рішення щодо надання земельної ділянки в користування.
Позивач не звертався до Відповідача з клопотанням про надання земельної ділянки у постійне користування, не отримував згоду Відповідача на складання проекту відведення земельної ділянки, не замовляв та не розробляв проект відведення земельної ділянки, не погоджував його з вказаними у ч.б ст.123 Земельного кодексу України органами, та не подавав проекту відведення земельної ділянки Відповідачу для прийняття рішення про надання земельної ділянки у постійне користування Позивачу.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, подання, розгляд та затвердження Відповідачем технічної документації для надання Позивачу земельної ділянки в постійне користування взагалі вказаними нормами земельного законодавства не передбачено.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що Позивачем був порушений встановлений чинним законодавством України порядок погодження місця розташування, вилучення земельної ділянки, та її отримання у постійне користування, тому спірне рішення Відповідача прийнято в межах повноважень та відповідає нормам чинного законодавства України.
З урахуванням викладеного постанова Господарського суду м. Києва від 14.09.2006 року у справі № 38/326-А прийнята з повним і достовірним встановленням всіх фактичних обставин, які мають значення для вирішення даного спору.
У зв`язку з цим, підстав для зміни або скасування прийнятої постанови Київський апеляційний господарський суд не вбачає, а отже апеляційна скарга Державного підприємства «Чайка» підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст. ст. 55, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Постанову Господарського суду міста Києва від 14.09.2006 року у справі № 38/326-А залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства «Чайка» – без задоволення.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України з дня складення ухвали в повному обсязі.
3. Ухвалу в повному обсязі складено 14.12.2006 р.
Головуючий суддя Андрієнко В.В.
Судді
Малетич М.М.
Студенець В.І.