Апеляційний суд Житомирської області
м. Житомир, вул. 1-го Травня, 24, 10008, (0412) 47-26-44
РІШЕННЯ
Іменем України
05 липня 2010 року
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Франовської К.С.,
суддів Широкової Л.В.,
ОСОБА_1,
при секретарі судового
засідання ОСОБА_2,
з участю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову судді Овруцького районного суду Житомирської області від 01 жовтня 2009 року
по справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
встановила:
Позивач ОСОБА_4 звернулася до суду із позовною заявою, у якій просила визнати неправомірними дії відповідача в частині невиплати їй в повному обсязі коштів, передбачених ст. ст.37,39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 ( далі- Закон № 796-Х11), та стягнути з відповідача ОСОБА_3 соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації недовиплачені грошову допомогу у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва , як особі, що постійно проживає на території радіоактивного забруднення ( ст.37 Закону №796-Х11) та підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на радіоактивно забрудненій території(ст.39 Закону №796-Х11) та додаткову пенсію по ст.51 Закону..
В обгрунтування позову зазначала, що є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення і має право на пільги і компенсації, передбачені Законом № 796-Х11. Проте відповідач , всупереч Закону № 796-Х11 ,який пов»язує соціальні виплати із мінімальною заробітною платою, нараховує та виплачує їй такі виплати у твердих розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836.
Постановою Овруцького районного суду від 01 жовтня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено визнати дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрацїї по застосуванню постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону „Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ неправомірними.
Стягнуто з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на користь позивача 1711 грн.20 коп. заборгованої грошової допомоги по ст.37 Закону № 796-Х11 заперіодз 1.05. 2008 року по 31.12.2008 року, та 8556 грн.00 коп. заборгованого підвищення до пенсії в порядку ч. 2 ст.39 цього ж Закону за той же період .
В решті позову відмовлено .
В апеляційній скарзі відповідач УПСЗН Овруцької райдержадміністрації просить скасувати постанову і ухвалити нову про відмову у позові з підстав порушення судом норм матеріального і процесуального права. Відповідач, зокрема, вказує на те, що діяв правомірно, нараховуючи позивачу соціальні виплати, керуючись Постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зазначає, що ОСОБА_3 праці та соціального захисту не є розпорядником коштів, не має відповідних рахунків для перерахування коштів для соціальних виплат, а окрім того, на думку відповідача, суд першої інстанції не врахував, що Законами України «Про Державний бюджет» на відповідні роки не передбачалось бюджетне фінансування виплат у визначених Законом розмірі.
Апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, постанова- частковому скасуванню з ухваленням нового рішення про часткову відмову у позові з таких підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - у зоні гарантованого добровільного відселення - в розмірі 40% від мінімальної зарплати.
Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що громадянам, які є непрацюючими пенсіонерами і проживають у зоні гарантованого добровільного відселення пенсія підвищується в розмірі однієї мінімальної зарплати.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 ( а.с.4), непрацюючим пенсіонером за віком, що проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення та має право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як свідчать матеріали справи, позивачу виплачувалась грошова допомога УПСЗН в порядку ст..37 Закону в розмірі 2 грн.10 коп. , а підвищення до пенсії УПФ- 10 грн.50 коп., тобто, не у передбаченому Законом розмірі, а у твердій сумі, встановленій Постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року (а.с.2-3).
Із змісту законів України про встановлення розмірів мінімальних зарплат на 2008рік не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування мінімальної зарплати з метою реалізації норм ст.39,ст.37 Закону № 796-Х11.
Встановлений постановою КМУ №836 у 1996 році розмір щорічної допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв»язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, що проживають на території радіоактивного забруднення, - протягом тривалих років не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України.
Оскільки ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме стаття 37 Закону № 796- XI1 та законодавство щодо розмірів мінімальних зарплат, а не Постанова КМУ №836 від 26 липня 1996 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав громадян.
На підставі наведеного, висновки суду першої інстанції щодо застосування норм матеріального права, є правильними.
Що стосується доводів відповідача про відсутність бюджетних асигнувань на виплату коштів, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то слід мати на увазі наступне.
Статтею 17 Закону України від 23 лютого2006 року № 3477-1У «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі- Конвенцію) та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст..1 Протоколу 1 Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. В рішеннях у справах Кечко проти України, 2005рік Broniovski V. Poland, 1996рік,Azinas v Cyprus, 2002 Європейський Суд з прав людини прийшов до висновку, що поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу №1 має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві. До «майнових прав » і «власності » може бути прирівняно право заявника на матеріальний інтерес, зокрема щодо отримання пенсії чи надбавки до заробітної плати.
В рішенні у справі Кечко проти України, 2005 рік, суд зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Суд не прийняв аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов»язань ( рішення у справі Бурдов проти Росії, 2000 рік).
Доводів щодо правильності обрахування суми заборгованих коштів та періоду нарахування апеляційна скарга не містить, тому в цій частині законність та обґрунтованість постанови не перевіряється.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо суб’єктного складу у даній справі, суд першої інстанції не врахував, що нарахування та виплата підвищення до пенсії непрацюючим
пенсіонерам в порядку ч.2 ст.39 Закону органами праці та соціального захисту населення не здійснюється. Такі нарахування відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року №1261 та Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління ПФ України від 30.04.2002 року №8-2 (з наступними змінами) здійснюються саме цими органами, які забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
За таких обставин, постанова, прийнята щодо неправомірності дій УПСЗН Овруцької райдержадміністрацїї в частині нарахування та виплат позивачу коштів, належних за ч.2 ст.39 Закону підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення в цій частині про відмову у позові до УПСЗН з викладених мотивів.
У решті постанова відповідає вимогам закону і залишається без змін.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309, 313-314,316 ЦПК України, колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково.
Постанову судді Овруцького районного суду Житомирської області від 01 жовтня 2009 року в частині визнання неправомірними дій ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації щодо нарахування і виплати ОСОБА_4 доплати до пенсії в порядку ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, що не відповідає визначеному цим Законом, та стягнення з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на користь ОСОБА_4 заборгованості по доплаті до пенсії в порядку ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 1 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в сумі 8556 грн.00 коп.- скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення, яким у позові ОСОБА_4 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в цій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
В решті постанову залишити без змін.
Рішення набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.