ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
27.05.09 |
Справа №2а-438/09/2770 |
12 год. 41 хв.
каб.№1
Окружний адміністративний суд м. Севастополя в складі:
головуючого судді -Гавури О.В.,
при секретарі - Плаксіній О.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління Міністерства оборони України, Ігумнова Андрія Олександровича, довіреність №234/2-382 від 26.05.2009,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління
про визнання частин рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Севастополя з адміністративним позовом до Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління Міністерства оборони України про визнання частини рішень протиправними та зобов»язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем вимог Закону України “Про державну таємницю”, що робить неможливим виконання ним своїх посадових обов»язків в повному обсязі та потягло зменшення відповідної грошової компенсації за роботу в умовах режимних обмежень. Просить:
- визнати рішення начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, згідно з яким за номенклатурою посад працівників посада юрисконсульта підлягає оформленню на допуск до державної таємниці за формою 3 - протиправним;
- зобов»язати начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління внести відповідні зміни до номенклатури посад працівників Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, які підлягають оформленню на допуск до державної таємниці від 29.12.2008 р., згідно з якими посаду юрисконсульта віднести до посади, що підлягає оформленню на допуск до державної таємниці за формою 2;
- визнати наказ начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління від 31.12.2008 р. №191 «Про допуск до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплату надбавки до посадового окладу» в частині, що стосується допуску юрисконсульта управління до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці за формою 3 та встановлення надбавки в розмірі 10 відсотків - протиправними;
- зобов»язати начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління внести відповідні зміни до наказу начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління внести відповідні зміни до наказу начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління від 31.12.2008 року №191 «Про допуск до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплату надбавки до посадового окладу», згідно з якими допустити з 01.01.2009 року ІНФОРМАЦІЯ_1 майора юстиції ОСОБА_1. до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці за формою 2 та встановити надбавку в розмірі 15 відсотків.
Ухвалою від 11 березня 2009 року відкрито провадження у справі, прийняте рішення про проведення підготовчих дій та попереднього судового засідання.
Ухвалою суду від 26 березня 2009 року закінчене підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважає їх необґрунтованими, з підстав викладених у запереченні, вважає, що оскаржувані дії та рішення начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління Міністерства оборони України здійснювалися та прийняті в межах його компетенції та відповідно до вимог чинного законодавства України.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянув справу за наявними матеріалами та прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, проходить військову службу в Територіальному Кримському контрольно-ревізійному управлінні Міністерства оборони України на посаді ІНФОРМАЦІЯ_1.
29.12.2008 року начальником управління було затверджено нову номенклатуру посад працівників Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, які підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, за якою посада юрисконсульта управління підлягає оформленню на допуск до державної таємниці за формою 3, а 31.12.2008 року - видано наказ №191«Про допуск до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплату надбавки до посадового окладу», згідно з яким мене як юрисконсульта управління з 01.01.2009 року допущено до роботи, яка передбачає доступ до державної таємниці за формою 3.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну таємницю» допуск до державної таємниці - це оформлення права громадянина на доступ до секретної інформації.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну таємницю» залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці:
форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно»;
форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно»;
форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності «таємно», а також такі терміни дії допусків: для форми 1-5 років; для форми 2-10 років; для форми 3-15 років.
Допуск до державної таємниці із ступенями секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно» надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання, наказом чи письмовим розпорядженням керівника органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, де працює, перебуває на службі чи навчається громадянин.
Надання допуску передбачає:
визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією;
перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці;
взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена;
одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці;
ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну таємницю» перевірка громадян у зв'язку з їх допуском до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у місячний строк у порядку, встановленому цим Законом і Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність», при цьому вони перевіряють наявність чи відсутність обставин, передбачених п.п. 2 і 4 частини першої та частиною другою ст.23 зазначеного Закону.
Наявність чи відсутність обставин, передбачених пунктами 1, 3 і 5 частини першої статті 23 зазначеного Закону, з'ясовується органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, що оформляє допуск.
Відповідно до наведених вище вимог законодавства наказами начальника управління від 25.12.2006 року № 190 та від 04.01,2007 року № 7 на підставі висновку начальника УВКР СБУ в АР Крим і м. Севастополі від 19.12.2006 року, номенклатури посад працівників Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, які підлягають оформленню на допуск до державної таємниці від 22.03.2006 року ОСОБА_1. як ІНФОРМАЦІЯ_1 було надано допуск до державної таємниці за формою 2 та встановлено виплату надбавки до посадового окладу в розмірі 15 відсотків.
У зв'язку з наданням позивачу допуску до державної таємниці за формою 2 19.09.2006 року він взяв відповідне письмове зобов'язання, зокрема: не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка буде довірена йому або стане відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків.
Стаття 29 Закону України «Про державну таємницю» передбачає, що громадянин, якому було надано допуск та доступ до державної таємниці у порядку, встановленому законодавством, і який реально був обізнаний з нею, може бути обмежений у праві виїзду на постійне місце проживання в іноземну державу до розсекречування відповідної інформації, але не більш як на п'ять років з часу припинення діяльності, пов'язаної з державною таємницею. На громадянина також поширюються обмеження свободи інформаційної діяльності, що випливають з цього Закону.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про державну таємницю» у разі, коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1995 року № 690, основним завданням юрисконсульта установи є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне додержання та запобігання невиконанню вимог актів законодавства, інших нормативних документів (а отже і тих, які мають ступінь секретності) установою, а також їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов'язків.
Судом встановлено, що відповідно до посадової інструкції юрисконсульт Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління поряд з іншим зобов'язаний:
- перевіряти відповідність вимогам законодавства проектів наказів, інших документів правового характеру, що подаються на підпис начальнику управління, та візувати їх після погодження з відповідними посадовими особами;
- надавати письмовий висновок начальнику управління з роз'ясненнями та пропозиціями щодо юридично обґрунтованого вирішення відповідних питань у разі невідповідності проекту наказу чи іншого документа правового характеру вимогам законодавства.
Згідно номенклатури посад працівників Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, погодженої командиром військової частини Р9777 29.12.2008 року, посада юрисконсульта управління передбачає доступ до державної таємниці за формою 3, тому наказом начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління від 31.12.2008 року № 191 ОСОБА_1 був наданий допуск до державної таємниці за формою 3 та встановлено надбавку у розмірі 10 відсотків.
Стаття 27 Закону України "Про державну таємницю" передбачає, що рішення про надання доступу до конкретної секретної інформації та її матеріальних носіїв приймають у формі наказу або письмового розпорядження керівники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, в яких виконуються роботи, пов'язані з державною таємницею, або зберігаються матеріальні носії секретної інформації.
Як вбачається зі статті 49 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 за № 1561-12, необхідність роботи з секретною інформацією та форма допуску громадянина до державної таємниці визначаються керівником підприємства, установи, організації за місцем роботи, служби чи навчання громадянина згідно з номенклатурою посад працівників підприємства, установи.
Відповідно до вимог ст.91 цього Порядку керівники відповідних структурних підрозділів та начальники РСО підприємств, установ, організацій зобов'язані вивчати і перевіряти обґрунтованість потреби громадян у доступі до секретної інформації відповідного ступеня секретності. Доступ громадянинові надається до секретної інформації в обсязі, необхідному для своєчасного та якісного виконання ним службових обов'язків.
Відповідно до ст.14 Інструкції про розміри та порядку виплати надбавки військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України, пов'язаної з роботою, яка передбачає допуск до державної таємниці, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.03.1995 за №50, наявність допуску до особливої важливості, цілком таємним відомостям та таємним відомостям з номенклатури посад працівників, які підлягають оформленню на допуск, чи тільки ознайомленню військовослужбовців та працівників ЗС України з зобов»язаннями відносно використання секретних документів при першому інструктажі не є підставою для виплати надбавки. Наказ відносно визначення особового складу військовослужбовців та працівників ЗС України, які постійно працюють з матеріальними носіями державної таємниці та розмірів надбавки до посадових окладів переглядається у випадку необхідності, але не менше одного разу на рік.
Таким чином, рішення начальника управління прийняті в межах його компетенції і підстав для визнання їх протиправними не вбачається.
Відповідно до ст.ст.70, 71 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обнов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Постанова складена та підписана в порядку ч.3 ст.160 КАС України 29.05.09 о 16.00 год.
На підставі викладеного, керуючись ст.27 Закону України "Про державну таємницю", ст.91 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 02.10.2003 за № 1561-12, ст.14 Інструкції про розміри та порядку виплати надбавки військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України, пов'язаної з роботою, яка передбачає допуск до державної таємниці, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.03.1995 №50, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова можебути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.В. Гавура