Справа № 22 - 749 2008 р.
Категорія: 38
Головуючий у суді першої інстанції: Сало Т.Б.
Доповідач: Ковальчук О.В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 квітня 2008 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого : Ковальчука О.В., суддів : Колоса С.С., Іващука В.А.,
при секретарі : Цехмістер О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду м. Вінниці від 4 лютого 2008 року про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання порушення немайнових прав та відновлення цих прав,
встановила:
Ухвалою Ленінського районного суду м. Вінниці від 4 лютого 2008 року зазначену позовну заяву визнано неподаною та повернуто.
Судом першої інстанції встановлено, що зазначена позовна заява подана до суду з порушенням вимог ст. 119 ЦПК України, тому ухвалою цього ж суду від 18 січня 2008 року позивачу було надано строк для усунення недоліків до 4 лютого 2008 року, однак ОСОБА_1не усунув вказаних недоліків у наданий йому строк, тому суд дійшов висновку про визнання позовної заяви неподаною та її повернення.
У апеляційній скарзі ОСОБА_1просить скасувати ухвалу суду від 4 лютого 2008 року та передати питання на новий розгляд суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з наступних підстав.
Відповідно до чч.1, 2 ст.121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 119 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст. 119 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
У апеляційній скарзі ОСОБА_1посилається на те, що 26 січня 2008 року він отримав копію ухвали Ленінського районного суду м. Вінниці від 18 січня 2008 року, якою його позовну заяву залишено без руху, а 4 лютого 2008 року він усунув вказані недоліки позовної заяви, здавши на пошту пояснення до позовної зави.
Та обставина, що ОСОБА_1 здав на пошту пояснення до позовної зави 4 лютого 2008 року підтверджується ксерокопією квитанції (а.с. 13).
Оскільки ухвалою суду від 18 січня 2008 року позивачу було надано строк для усунення вказаних недоліків до 4 лютого 2008 року, тобто останнім днем усунення недоліків було 3 лютого 2008 року, однак ОСОБА_1не усунув їх до визначеної судом дати, тому суд дійшов вірного висновку про визнання позовної заяви неподаною та її повернення.
Доводи апеляційної скарги про порушення судом прав позивача, наданих йому положеннями ст.ст.21, 22, 55 Конституції України, щодо права на звернення до суду у випадку порушення його прав, а також про порушення визначених Конституцією та Законом України "Про судоустрій" принципів організації судочинства та захисту прав громадян, не можна визнати обгрунтованими, оскільки судовий захист прав і свобод людини здійснюється не довільно, а в процесуальних формах, передбачених чинним законодавством, у даному випадку у порядку цивільного судочинства, тому залишення позовної заяви ОСОБА_1без руху та повернення її за наведених вище обставин відповідно до положень ст.119, чч.1, 2 ст.121 ЦПК України не є порушенням права позивача на судовий захист. У разі пропущення встановленого ухвалою суду від 18 січня 2008 року процесуального строку з поважних причин, позивач згідно ст.73 ЦПК України вправі звернутись до цього суду з клопотанням про поновлення строку. Крім того відповідно до ч.5 ст.121 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Оскаржувану ухвалу постановлено з додержанням вимог закону.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 307, 312, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Ухвалу Ленінського районного суду м. Вінниці від 4 лютого 2008 року про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання порушення немайнових прав та відновлення цих прав залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Протягом двох місяців з дня набрання законної сили ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного суду України.