Судове рішення #50016059

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №2-а-142/10

16 грудня 2010 року смт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області

в складі: головуючого - судці: Сергійка В.В.

при секретарі: Тишкевич К.Б.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Черняхові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про зобов'язання здійснення перерахунку та виплатити пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» -

ВСТАНОВИВ:


28 вересня 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі здійснити перерахунок пенсії відповідно до закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити її за період з 23 червня 2009 року по день постановлення рішення, а також зобов'язати надалі здійснювати перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою від 19 листопада 2010 року позивачу поновлено строк звернення до суду в частині стягнення пенсії, передбаченої Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 23 червня 2009 року по 28 березня 2010 року.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві, просив його задовольнити.

Представник відповідача - УПФУ в Черняхівському районі ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити в задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністри України, у зв'язку з чим Постановою КМУ «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року №654 установлено, що з 01 липня 2008 року іншим інвалідам II групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою розмір пенсії встановлюється в розмірі 820 грн. Вважав, що нарахування пенсії позивачу здійснюються відповідно до чинного законодавства

Також просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в подальшому нараховувати та виплачувати пенсію у розмірі визначеному Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оскільки вони є необгрунтованими.

Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, позов задовольняє частково із слідуючих підстав:

Відповідно пп. 6, 2.2 ч.2 Положення про управління Пенсійного фонду України районах, містах і районах у містах, затверджених постановою управління Пенсійного фонду України від 30.04.02 № 8-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, призначає і виплачує пенсії відповідно до чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії А № 421704 від 22 червня 2009 року (а.с. 11) і є інвалідом 2 групи. Інвалідність йому встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії ЧАЕС, що стверджується довідкою МСЕК серії ЖИА №110149 від 19 червня 2009 року (а.с.7).

В зв'язку з цим позивачеві з 23 червня 2009 року призначена пенсія як інваліду другої групи, що стверджується посвідченням серії АЗ № 361061 від 20 лютого 2008 року (а.с. 7). 10 червня 2010 року позивач звернувся до УПФУ в Черняхівському районі з заявою про проведення йому перерахунку пенсії по інвалідності згідно ст. ст. 50, 54 п.4 Закону України № 796 «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» що стверджується його заявою від 10 червня 2010 року (а.с. 10).

Однак, УПФУ в Черняхівському районі перерахунок пенсії не зробив та виплачував пенсію в значно меншому розмірі (а.с.8, 19-21), посилаючись на Постанову КМУ № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», згідно із якою з 01 липня 2008 року іншим інвалідам II групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою розмір пенсії встановлюється в розмірі 820 грн., а також посилався на ст. 63 Закону №796, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, в тому числі і додаткової та державної пенсії здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а також те, що кошти ПФУ не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно із ст.50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розміру пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до п.2 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. з подальшими змінами і доповненнями, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету.

Відповідно до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2009 року складає 498 грн., з 01 листопада 2009 року - 573 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2010 р.» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з першого січня 2010 р. складає - 695грн. з квітня - 706 грн., з липня - 709 грн. з жовтня - 723 грн. з грудня - 734 грн.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою КМУ від 30.05.97 р. № 523. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення пенсій відповідають положенням ст.ст. 50, 54 Закону України № 796. Постанова КМУ № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» згідно із якою з 01 липня 2008 року іншим інвалідам II групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою встановлено розмір пенсії - 820 грн. значно звужує зміст та обсяг прав позивача, встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій є безпідставним, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та ст.50 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,- які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії діяло неправомірно, так як повинно було провести такий перерахунок відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону № 796.

Постановою від 19 листопада 2010 року позивачу поновлено строк звернення до суду в частині стягнення пенсії, передбаченої Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 23 червня 2009 року по 28 березня 2010 року.

Враховуючи викладене, суд знаходить підстави для задоволення позову ОСОБА_1 щодо недорахованої та недоплаченої пенсії за період з 23 червня 2009 року по день постановлення рішення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в подальшому здійснювати перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,' які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки дана вимога встановлює обов'язок відповідача на майбутнє без спірних правовідносин, які можуть в подальшому бути припинені або змінені.

На підставі наведеного, керуючись ст. 22 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796, Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Постановою КМУ від 30.05.97 № 523, Положенням про управління Пенсійного фонду України в регіонах, містах і районах у містах, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. із змінами і доповненнями, ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:


Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 та виплатити недоплачену пенсію за період з 23 червня 2009 року по 16 грудня 2010 року у відповідності до Закону України № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В решті позову відмовити за безпідставністю.


Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Київського Апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя: В.В. Сергійко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація