Справа № 2-а-1784/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в порядку письмового провадження)
06 травня 2009 року м. Рахів
Рахівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Тулик І.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рахів адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1, ОСОБА_2,
ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5, ОСОБА_6,
ОСОБА_7, ОСОБА_8,
ОСОБА_9, ОСОБА_10
до
Управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі
про
визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі та нарахування недоплаченої соціальної державної допомоги
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 звернулися в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі про нарахування недоплаченої соціальної державної допомоги. В позовній заяві зазначили, що вони, відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» являються дитиною війни, тобто особою, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, тому з 01 січня 2006 року їм до пенсії повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Виплата надбавки до пенсії повинна здійснюватись відповідачем, так як основним завданням органів Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і у повному обсязі фінансування і виплати пенсій та інших виплат, які згідно законодавства здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених чинним законодавством.
Всупереч положенням ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до діючих законів не допускаються звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, бюджетним законодавством дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” було зупинено відповідно на 2006 та 2007 роки. Їх законні права було обмежено прийняттям неконституційних правових актів, а про факт порушення їм стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації і тому строки звернення до суду про відновлення порушених прав ними були пропущені.
Просять продовжити строк на звернення до суду та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі нарахувати їм, як дітям війни, щомісячну державну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії по віку та забезпечити її виплату за період 2006, 2007, 2008 роки, визнавши дії Управління Пенсійного фонду неправомірними.
Представник відповідача надіслав суду письмові заперечення. В обґрунтуванні своєї позиції зазначив, що статтею 6 цього Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак не передбачено, яким саме органом (Пенсійним фондом або іншим органом), за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсій.
Зазначена стаття Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” взагалі була зупинена на 2007 рік, а на підставі Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” спочатку була зупинена, а потім визначені нею пільги були запроваджені поетапно.
Виплата щомісячної державної соціальної допомоги „дітям війни” згідно Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у 2006 році не проводилися у зв’язку з відсутністю механізму їх проведення та коштів, передбачених у Державному бюджеті України, а в 2007 році таке підвищення проводилося тільки тим дітям війни, які визнані інвалідами, що встановлено Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Враховуючи, що Законом України „Про соціальний захист дітей війни” передбачено фінансування виплат по даному закону із Державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, то будь-яких порушень з боку управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі не вбачається.
Крім цього, вважає безпідставним аргументацію позивача про поважність причин пропуску звернення до суду, оскільки Закон України „Про соціальний захист дітей війни” у встановленому порядку був оприлюднений. Просить в задоволенні позову відмовити і справу розглянути у його відсутності.
Сторони в судове засідання не з’явилися, надіславши письмову заяву про розгляд справи у їх відсутності, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за наявними доказами порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, який набув чинності з 01 січня 2006 року, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 р.) Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до ст. 6, 7 вказаного Закону дітям війни пенсії підвищують на 30 % мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Позивачі ОСОБА_1 – ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 – ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 – ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 – ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_6 – ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_7 – ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_8 – ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_9 – ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_10 – ІНФОРМАЦІЯ_10 , отримують пенсію, що супроводжується даними їх паспорту громадянина України та пенсійного посвідчення, тобто вони є дитиною війни і мають право на пільги, передбачені Законом України „Про соціальний захист дітей війни”.
Пунктом 17 статті 77 Закону України „Про Державний бюджет на 2006 рік” дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” на 2006 рік зупинено. Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” п. 17 ст. 77 вказаного Закону виключено, а ст. 110 викладено в новій редакції, згідно якої пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, запроваджується в 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Однак протягом 2006 року Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів не видавалось і положення ст. 110 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” в зазначеній частині не реалізований.
Таким чином, у 2006 році позивачі не мали правових підстав для нарахування їм підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни, а тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” на 2007 рік зупинено. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року положення п.12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” визнані неконституційними, а тому на підставі ч. 2 ст. 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії у часі немає.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року позивачі мали правові підстави для нарахування підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, і тому в цій частині їх позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно п. п. 2 п. 41 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, викладено в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року п. п. 2 п. 41 розділ ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року визнано неконституційним.
Судом встановлено, що з 01 січня 2008 року позивачам підвищено пенсії на 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”. А з 22 травня 2008 року, на підставі рішення Конституційного Суду України перерахунок пенсії з урахуванням ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” позивачам не проводився.
А тому суд вважає, що з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року позивачам правомірно Управлінням Пенсійного фонду України у Рахівському районі нараховано підвищення пенсії на 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та в цій частині у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
З 22 травня 2008 року позивачі мають право на отримання підвищення пенсії не на 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 % мінімальної пенсії за віком, а тому відповідач має здійснити їм перерахунок пенсії починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань судом не може бути прийняте до уваги, оскільки у справі „Кечко проти України” Європейський суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.
Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством не приймається судом до уваги, так як ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. З огляду на наведене, дане питання врегульоване чинним законодавством України.
Відповідно до п. 1, 3, 15 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і у повному обсязі фінансування та виплати пенсії та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Зважаючи на те, що суд не в праві виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд вважає необхідним зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачам, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а також починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та здійснити її виплату.
Відповідно до ст..46 ч.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що призначає пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Пільга, передбачена ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» по суті є надбавкою до пенсії особам, які досягли пенсійного віку, тому з врахуванням наведеної норми Закону, ст..64 Конституції України, суд вважає, що позивачі не пропустили строки звернення до суду згідно з ст..9 ч.7 КАС України.
Керуючись ч.2 ст. 152 Конституції України, ст. ст. 1, 6, 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, п. 17 ст. 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік”, ст. 58, п. 12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, п. п. 2 п. 41 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, ст. ст. 6, 9,11, 71, 72, 122 ч. 3, 159-163,185,186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області щодо невиплати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 підвищеної пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Рахівському районі Закарпатської області провести перерахування та виплату недоплаченої підвищеної пенсії ОСОБА_1 – ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 – ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 – ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 – ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_6 – ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_7 – ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_8 – ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_9 – ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_10 – ІНФОРМАЦІЯ_10 , в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як це передбачено ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 по 3 гривні 40 копійок сплаченого судового збору кожному.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя: Тулик І.І