ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.2007 Справа № А23/209/06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді | Ясир Л.О. (доповідача) |
суддів | Герасименко І.М., Пруднікова В.В. |
при секретарі судового засідання: | Кадникової О.В. |
за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: | Короленко Олександр Євгенович представник, довіреність №3 від 08.11.06; Швецов Ігор Вікторович юрист, довіреність №б/н від 01.03.07; Платоненко Олена Олександрівна головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №1 від 12.01.07; Горох Алла Олександрівна головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №12 від 30.01.07; |
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу | Нікопольського міськрайонного центру зайнятості м. Нікополь |
на постанову |
господарського суду від | Дніпропетровської області 14.11.06р. |
у справі | А23/209-06 |
за позовом приватного підприємства “Пектораль” с. Менжинське
до Нікопольського міськрайонного центру зайнятості м. Нікополь
про визнання протиправними дій центру по донарахуванню страхових внесків та скасуванню акту №31 від 21.03.05р.
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “Пектораль” с. Менжинське звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом та з урахуванням уточнень позовних вимог просить суд скасувати акт правильності нарахування своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття №31 від 21.03.05р. в частині нарахування страхових внесків на суму 70847 грн. 10 коп. та нарахування пені на суму 9063 грн. 49 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на ст. 250 Господарського кодексу України, вимог якої не дотримався позивач при визначенні строку, за який донараховані страхові внески та пеня.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 14.11.06р. по справі №А23-209-06 (суддя Добродняк І.Ю.) позовні вимоги задоволені з посиланням на порушення відповідачем норм статті 250 Господарського кодексу України, та враховуючи те, що відповідач дізнався про порушення правильності нарахування страхових внесків в момент складання акту –21.03.05р., з урахуванням зазначеної статті господарські санкції у вигляді донарахованих страхових внесків та пені можуть бути застосовані до позивача лише за період, що не перевищує один рік з моменту порушення позивачем вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, а саме за період з березня 2004року по березень 2004 року.
Не погодившись з постановою суду, Нікопольський міськрайонний центр зайнятості м. Нікополь звернувся з апеляційною скаргою, просить постанову скасувати, в позові відмовити. Заявник апеляційної скарги вважає, що рішення по даній справі прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Представник позивача вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, постанову господарського суду першої інстанції вважає такою, що прийнята відповідно до вимог чинного законодавства, просить постанову господарського суду залишити без змін.
Заслухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України № 1533 (який набрав чинності з 01.01.01), законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України “Про зайнятість населення” та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
У відповідності зі статтею 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” страхувальники –це роботодавці та застраховані особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Приватне підприємство “Пектораль” с. Менжинське зареєстроване в Нікопольському міськрайонному центрі зайнятості як платник страхових внесків на випадок безробіття і тому згідно з п.3 статті 17 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі - Закон) повинен сплачувати страхові внески один раз на місяць в день одержання в установах банків коштів на оплату праці.
У відповідності з п.1 статті 8 Закону для управління страхування на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати, забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом створюється Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості (п.2 ст.12 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”).
Відповідно до Положення про Нікопольський міськрайонний центр зайнятості, затвердженого директором Дніпропетровського обласного управління центру зайнятості 04.01.05, Нікопольський міськрайонний центр зайнятості є органом виконавчої влади, який здійснює нагляд у сфері страхування на випадок безробіття; на центр покладені функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 38 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати вони сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Пунктом 1 статті 14 цього ж Закону встановлено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Згідно пп.7.1 п.7 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
При проведенні перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття Нікопольським міськрайонним центром зайнятості м. Нікополь встановлено , що за період з 01.01.02 по 01.03.05 страхові внески до зазначеного Фонду нараховувались відповідачем з порушенням Інструкції "Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339.
Виявлено зайвих утримань в сумі 1147,77 грн. –для застрахованих осіб, та донараховано страхових внесків на фонд заробітної плати в сумі 152917,49 грн. (недоїмка).
Крім того, встановлений факт несвоєчасного погашення заборгованості по внесках, у зв’язку з чим за період з грудня 2002 року по грудень 2005 року за несвоєчасну сплату страхових внесків (0,5%) нарахована пеня в сумі 2640,94 грн., за несплату внесків на фонд заробітної плати (1,9%) –в сумі 10263,80 грн.
За результатами перевірки складено акт №31 від 21.03.05р., який Приватне підприємство “Пектораль” с. Менжинське підписало з запереченнями та посиланням на наявність форс –мажорних обставин.
Місцевий господарський суд дав вірну оцінку доводам позивача, який не спростував належними доказами виявлені в процесі перевірки порушення.
Виходячи з правового характеру спірних правовідносин та їх суб’єктивного складу суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що на спірні відносини розповсюджуються норми господарського кодексу України, який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Як зазначено в статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Статтею 38 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати, страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків, штраф та пеню.
Строки для застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України. Відповідно до зазначеної статті адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушень, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративно –господарські санкції в сумі 152917 грн. 49 коп. страхових внесків та 12 904 грн. 74 коп. пені нараховані за період з 01.01.02р. по 01.03.05р., тобто, з порушенням вимог ст. 250 Господарського кодексу України.
З урахуванням того, що відповідач дізнався про порушення позивачем правильності нарахування страхових внесків під час перевірки та складання акту 21.03.05р., суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідно до вимог ст. 250 Господарського кодексу України правомірним є нарахування страхових внесків та пені за період з березня 2004р. по березень 2005р.
За таких обставин оскаржуваний акт №31 від 21.03.05р. підлягає скасуванню в частині нарахування страхових внесків та пені за період, що передує березню 2004р., а саме в частині нарахування страхових внесків в сумі 70847 грн. 10 коп. та пені в сумі 9063 грн. 49 коп.
Заявою від 13.11.06р. позивач відмовився від позову про скасування акту №31 в частині нарахування страхових внесків в сумі 82 070 грн. 39 коп. та пені в сумі 3841 грн. 25 коп., тому суд обґрунтовано у відповідності зі статтею 157 КАС України закрив провадження в цій частині позову.
Посилання Нікопольського міськрайонного центру зайнятості м. Нікополь на статтю 38 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, якою визначено, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею не застосовується, як на підставу для стягнення вказаних санкцій за весь час порушення правил нарахування та перерахування страхових внесків, є помилковим.
Судова колегія виходить при цьому з наступного. Статтею 38 спеціального Закону встановлено строк, в межах якого особа може звернутися до суду з позовом про захист свого порушеного права (і цей строк не обмежено). Статтею 250 Господарського кодексу України встановлені строки застосування адміністративно –господарських санкцій.
Отже, у вказаних стаття мова йде про різні строки.
З огляду на викладене підстав для зміни чи скасування постанови суду першої інстанції по даній справі не вбачається.
Керуючись ст. ст. 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 14.11.06р. по справі №А23/209-06- залишити без змін.
Апеляційну скаргу Нікопольського міськрайонного центру зайнятості м. Нікополь - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в місячний строк з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий Л.О. Ясир
Суддя І.М. Герасименко
Суддя В.В. Прудніков
З оригіналом згідно А.Ю. Нурулаєва
Помічник судді
06.03.07р.