Справа 22а - 5790 /11 р. Головуючий в суді І інстанції ОСОБА_1
Категорія 57 Доповідач в суді ІІ інстанції ОСОБА_2
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 травня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого: Поліщука М.А.
суддів: Малорода О.І., Голуб С.А.
при секретарі: Бобку О.В.
розглянула в порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за апеляційною скаргою управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві на постанову Білоцерківського міськрайонногосуду Київської області від 27 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та щомісячну виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2009 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом і просив визнати дії управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві в відмові провести перерахунок та виплату пенсій неправомірними та зобов'язати відповідача починаючи з 01 січня 2009 року провести перерахунок державної пенсії та її щомісячну виплату згідно із ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та її щомісячну виплату згідно зі ст.. 50 в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої на момент виплати в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, Законом України “Про державний бюджет”.
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що є інвалідом 2-ї групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою (1 категорія), отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач проводить її виплату не у відповідності із вимогами Закону.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 жовтня 2009 рокупозов задоволено. Визнано дії управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 – неправомірними. Зобов'язано управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві починаючи з 01 січня 2008 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_3, згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по 2-й групі інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та її щомісячну виплату згідно зі ст.. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком встановленої Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» мінімальної пенсії за віком.
В апеляційній скарзі управління пенсійного фонду України у м. Білій Церквіпросить скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою в позові відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Переглянувши постанову суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню із наступних підстав.
По справі встановлено, що ОСОБА_4є інвалідом 2-ї групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою (1 категорія), перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію не у розмірі, передбаченому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалюючи постанову про задоволення позову, суд обґрунтовано виходив з положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та прийшов до правильного висновку про те, що позивачка відповідно до вказаних нормативно-правових актів має право на одержання державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком. При цьому суд обґрунтовано виходив із засад пріоритету законів над підзаконними актами та прийшов до правильного висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Проте суд першої інстанції неправильно визначив період часу, з якого позивачка має право на здійснення перерахунку пенсії без врахування рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яким положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині внесення змін до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.
Оскільки рішення Конституційного суду України № 10-рп було постановлено 22 травня 2008 року, то у позивача право на перерахунок та виплату пенсії та доплат до неї виникло з 22 травня 2008 року.
Відповідно до ст. 201 КАС України підставою для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права тому з врахуванням вимог закону постанову суду необхідно змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови суду в такій редакції:
«Зобов'язати управління пенсійного фонду України у м. Білій Церквіздійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року згідно ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по 2-й групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та її щомісячну виплату в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також виплатити заборгованість по пенсії з врахуванням виплачених сум».
В іншій частині постанову Білоцерківського міськрайонногосуду Київської області від 27 жовтня 2009 року залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги про відсутність підстав для задоволення позову є необґрунтованими і зроблених судом висновків не спростовують.
Керуючись ст. ст. 197, 198, 201, 207 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Фастівському районі Київської областізадовольнити частково.
Постанову Білоцерківського міськрайонногосуду Київської області від 27 жовтня 2009 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини в такій редакції:
«Зобов'язати управління пенсійного фонду України у м. Білій Церквіздійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по 2-й групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та її щомісячну виплату в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також виплатити заборгованість по пенсії з врахуванням виплачених сум».
В іншій частині постанову Білоцерківського міськрайонногосуду Київської області від 27 жовтня 2009 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: