ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
01 червня 2011 року № 2а-7462/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Санін Б. В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг «Чиста вода»
до1. Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Чиста вода –Бердянськ»
провизнання неправомірними дій та скасування акта суб’єкта владних повноважень
ВСТАНОВИВ:
25 травня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг «Чиста вода»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі –відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Чиста вода –Бердянськ»(далі –відповідач-2) про визнання неправомірним дій відповідача щодо складання Акту приймання-передачі від 13.05.2011 р., затвердженого виконуючим обов’язки міського голови ОСОБА_1 та скасування акту приймання-передачі від 13.05.2011 р., затвердженого виконуючим обов’язки міського голови ОСОБА_1 Позовні матеріали передані на розгляд судді 30 травня 2011 року.
Розглянувши поданий адміністративний позов, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з огляд на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно ч.4 ст.106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.58 КАС України, повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду.
Водночас, відповідно до змісту ст. 145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства. До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, створення та відкликання виконавчого органу товариства. Питання, віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства, не можуть бути передані ними для вирішення виконавчому органу товариства. Черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.
Позовна заява від імені позивача підписана генеральним директором ОСОБА_2. Однак, позивачем не було надано належних підтверджуючих документів (належним чином завірена копія статуту товариства, копія протоколу/наказу/розпорядження про призначення директора, витяг із ЄДРПОУ дійсний на момент звернення до суду тощо), які посвідчують повноваження ОСОБА_2 як генерального директора, та які надають йому/їй право діяти від імені товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг «Чиста вода»та представляти інтереси товариства в суді. Надана позивачем довідка з Головного управління статистики у м. Києві, видана у 02.07.2009 р., відтак не є належним доказом наявності повноважень у ОСОБА_2 станом на 2011 рік.
Також, судом встановлено невідповідність позовної заяви п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, яка передбачає обов’язкову наявність позовних вимог щодо кожного з відповідачів, в разі подання позову до декількох відповідачів. Проте, позовні вимоги пред’явлені виключно до виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області.
Згідно із ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 та п. 2 ст. 2 КАС України).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій щодо позивача, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо позивача, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Крім того, згідно ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Так, до суду звернулася юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг «Чиста вода», при цьому оскаржує дії відповідача-1 щодо складання акту приймання-передачі від 13.05.2011 року, а також про скасування даного акту та вказує у позові про його неправомірність, при цьому, вказаний акт безпосередньо стосується ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ».
Відтак, як вбачається з матеріалів позовної заяви, виклад обставин справи не вказує на підстави, які б могли свідчити, яким чином оскаржувані дії та акт відповідача порушують права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин. Крім цього, факт порушення прав позивача відповідачем-2, та його статус як суб’єкта владних повноважень не наведений взагалі.
При усуненні недоліків позовної заяви, позивачу належить надати обґрунтування порушення його прав та охоронюваних законом інтересів, конкретизувати в чому ж саме полягає протиправність вчинених дій відповідача-1 та прийняття оскаржуваного акту по відношенню до позивача та яким чином поширюється дія спірного акту на права та охоронювані законом інтереси позивача. Також, обґрунтувати право на звернення до суду в інтересах ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ», адже концесійний договір № 1 від 11.12.2008 р. «Про надання в управління майна цілісного майнового комплексу державного комунального підприємства «Бердянський Міськводоканал»було укладено між Виконавчим комітетом Бердянської міської ради в особі міського голови ОСОБА_3 та ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ».
Також, суд звертає увагу позивача на те, що адміністративним судом можуть бути розглянуті позовні заяви юридичних осіб, які пред’явлені виключно до суб’єктів владних повноважень. Спори між суб’єктами господарювання, якими є позивач та Товариство з обмеженою відповідальністю «Чиста Вода-Бердянськ»в порядку адміністративного судочинства не вирішуються.
Відтак, позивачу також необхідно усунути вищевказані недоліки позовної заяви, які полягають у невідповідності позовної заяви вимогам ст.106 КАС України та невідповідності позовних вимог п. 4 ч.1 ст.106 КАС України і ч. 4 ст.105 КАС України.
Відповідно до ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунуті Позивачем у строк до 01.06.2011 року шляхом надання через канцелярію суду (або надіслання поштою) з посиланням на реквізити даної ухвали (№2а-6716/11/2670 від 16.05.2011 року).
Керуючись ст.105, ст.106, ч.1 ст.108, ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг «Чиста вода»- залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків до 14.06.2011 року.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п.1 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 КАС України відповідно.
Суддя Б.В. Санін