Справа № 2-а-759/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 року м. Генічеськ
Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Постола В.С.
при секретарі Бондар О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Генічеському районі про зобов'язання здійснити нарахування соціальної допомоги дітям війни та виплатити її недоплачену суму,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду із вказаним позовом, в якому посилається на те, що вона має статус дитини війни. Відповідно до статті 6 Закону України № 2195- V від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» їй з першого січня 2006 року повинна була виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2006-2007 роках їй така допомога не виплачувалась, а з 2008 року виплачувалась частково, чим порушувались її права. Вважає, що її законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України, крім того, її не було повідомлено про належні їй як дитині війни виплати, тому про факт порушення її прав стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв'язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 09 липня 2007 року. Отже, про грубе порушення її прав, що на момент винесення рішення Конституційним Судом тривало понад півтора року, їй стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації. Просить суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права за період 01.01.2006 р. - 30.06.2008 р., зобов'язати відповідача здійснити нарахування йому соціальної допомоги дітям війни.
В судовому засіданні позивачка збільшила свої вимоги, просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права за період 01.01.2006 р. - 30.06.2008 р., зобов'язати відповідача здійснити нарахування їй соціальної допомоги дітям війни, та виплатити її недоплачену суму за 2006-2008 роки і пять місяців 2009 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву, просить справу розглянути без їх участі, позов не визнають. У запереченні на позов зазначено, що гроші на виплати у повному обсязі, як встановлено законом, відсутні та не виділялись. Фінансове забезпечення соціальних гарантій передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Вважає, що нарахування та виплати соціальної допомоги дітям війни повинні здійснюватись у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 р. Проти відновлення строку позовної давності заперечує.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлені наступні факти і відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_1, 1937 року народження, має статус дитини війни - і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячну грошову допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.(а.с. 5).
Розмір мінімальної пенсії визначається моментом здійснення виплати. Позивачу була частково сплачена зазначена допомога відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 р. в розмірі 10% за 2008 рік, чотири місяці 2009 року. Абсолютний розмір 734 грн. 30 коп.
Суд звертає увагу на те, що ч. 2 статті 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту населення.
Зазначене положення підтверджено рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, яке має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Вимоги за 2006 - 04 вересня 2007 роки були заявлені за межами строку позовної давності, доказів поважності пропуску строку позивач суду не надав, тому вони задоволенню не підлягають.
Тому суд приходить до висновку про обгрунтованість позову і що він підлягає задоволенню частково, в межах строку позовної давності.
Відповідачем надано довідку про нараховану суму щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни починаючи з березня 2008 року, та, виходячи з розміру мінімальної пенсії з березня 2008 року по травень 2009 року на момент здійснення позивачу виплат щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни у розмірі 30 %, з урахуванням сплаченої суми надбавки 734 грн. 30 коп., виплаті підлягає 1468 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 2, 3,9, 10, 11, 159-163 КАС України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 3, 8, 21, 22, 55, 95 Конституції України
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Генічеському районі про зобов'язання здійснити нарахування соціальної допомоги дітям війни та виплатити її недоплачену суму задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Генічеському районі нарахувати за період з 05 вересня 2007 року по 26 травня 2009 року та виплатити ОСОБА_1 недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу в сумі 1468 (одна тисяча чотиреста шістдесят вісім) грн. 60 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Генічеського
районного суду В.С.Постол