Судове рішення #4978384
Справа № 2-а -971/09

                Справа № 2-а -971/09

 

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

     26 травня 2009 року        Слов`яносербський районний суд Луганської області в складі:

      головуючого  судді                                      Кобзій Т.І.

      при секретарі                                                Мінка Н.О.,    

      розглянувши|розгледівши| у відкритому|відчиненому| судовому засіданні в залі суду в сел. Слов`яносербськ адміністративну справу|річ| за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення   Слов`яносербської райдержадміністрації  про стягнення недоплаченої  щомісячної допомоги по догляду за дитиною до  досягнення  3-річного віку,

 

ВСТАНОВИВ:

 В  травні 2009 року позивачка  ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення  Слов ` яносербської районної державної адміністрації,  посилаючись на ту обставину,  що вона має сина ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, за яким здійснює фактичний догляд   та отримує від відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку в розмірі 130 грн. на місяць.   Відповідно до ст..14,15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На її заяву про перерахунок допомоги Управління праці та соціального захисту населення   Слов ` яносербської райдержадміністрації надало їй відповідь,     що допомога надається  в розмірі різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. на місяць.

Конституційний Суд України рішенням від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнав, що не відповідають Конституції України положення абз. 3 частини 2 ст. 56 Закону України „ Про Державний  бюджет  України на  2007 рік, пункту 14. ст..71 в частині  зупинення  на 2007 рік дії ст..  12  частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу  УШ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну  допомогу  сім'ям  з дітьми” щодо встановлення  розміру   допомоги по догляду  за дитиною до досягнення нею  3-х  річного  віку. Крім того, у відповідності зі ст..22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів  не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому відповідач повинен виплачувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Законом „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено прожитковий мінімум  для дітей віком до 6 років з 1 січня 2007 року - 434 грн. на місяць, з  1 квітня 2007 року - 442 грн., 1 жовтня 2007 року  - 450 грн., з 1 січня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня 2008 року -538 грн, з 1 липня 2008 року - 540 грн., з 1 жовтня 2008 року -557 грн.. Тобто, відповідач повинен був виплачувати їй допомогу за 2007 рік  - в розмірі 450 грн., і за 2007 рік недоплата склала 320 грн. 00 коп..

За 2008 рік допомога повинна складати:  з 01.01.2008 р. - 526 грн.; з 01.04.2008 р. - 538 грн.,  з 1 липня 2008 року 540 грн., тобто вважає, що за 2008 рік  відповідач недоплатив   допомогу у розмірі  4922 грн.80 коп.. За чотири  місяці 2009 року недоплата склала 1900 грн., всього за зазначений час сума недоплати склала 7142 грн. 80 коп..

Просить суд  визнати дії Управління праці та  соціального захисту  населення Слов ` яносербської  райдержадміністрації    по виплаті допомоги по догляду за дитиною до  досягнення нею 3 років   незаконними та зобов'язати відповідача доплатити заборгованість по допомозі  за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 1.05.2009 року та зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 3 років.

            Позивачка просила суд розглянути справу за її відсутності..

Представник відповідача направив до суду  заяву про розгляд справи за  його відсутності, та надав  заперечення  на адміністративний позов,  з позовом не згоден. Вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав. Позивачка дійсно перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення  з  21 січня 2008 року та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, як особа, застрахована в  системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.. У відповідністю  з ч.2 ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет. Позивачці допомога призначена у відповідності з  Законом України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким було внесено зміни до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається   в розмірі, що дорівнює  різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., як застрахованим, так і не застрахованим особам. На даний час ці положення Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” є чинними,  не визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України, тому твердження позивачки, щодо їх неконституційності, є безпідставними. В 2009 році виплата допомоги позивачці здійснюється у відповідності до ст..46 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2009 рік” та прикінцевих положень Закону України „Про державну  допомогу  сім'ям  з дітьми”    в розмірі, що дорівнює  різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн..  Виплати сум допомоги здійснюються  за рахунок коштів Державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Іншого чинним  законодавством  не передбачено.  

Дослідивши матеріали справи, суд позов не підлягаючим  частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом  встановлено, що позивачка   ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення  з   21 січня 2008 року та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, як особа, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Її твердження, щодо одержання допомоги по догляду за дитиною з листопада 2007 року є безпідставними, оскільки допомога по догляду за дитиною надається після закінчення післяпологової відпустки, а позивачка народила сина  ОСОБА_2,  ІНФОРМАЦІЯ_1.

Законом України  „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від  28.12.2007 року, який  набрав  чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до  частини 1 ст. 15 Закону  України „Про державну допомогу  сім'ям з дітьми”, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається  у розмірі, що дорівнює  різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. на місяць, як застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, так і не застрахованим особам.

Внесені зміни до Закону  України „Про державну допомогу  сім'ям з дітьми” не розглядались  Конституційним  Судом  щодо їх   конституційності, тому вимоги позивачки в частині стягнення допомоги за 2008 рік є безпідставними та передчасними, оскільки допомога їй виплачувалася у вказаному розмірі 130 грн. на місяць..

Ст. 46 Закону України  „Про Державний бюджет України на 2009 рік” та розділом 8 Прикінцевих положень Закону України „Про державну  допомогу  сім'ям  з дітьми” з внесеними до нього  змінами встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається  у розмірі , що дорівнює  різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. в місяць. Позивачка отримує допомогу у відповідності з вищеназваними Законами. Питання щодо конституційності вищевказаних положень   Закону України  „Про Державний бюджет України на 2009 рік” та Прикінцевих положень Закону України „Про державну  допомогу  сім'ям  з дітьми” до цього часу не розглядалися Конституційним Судом України, тому вимоги позивачки є передчасними.

Відповідно до ст. 4 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку  здійснюється  за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, як для застрахованих  в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування , так і не застрахованих осіб. Управлінню не делеговано повноваження щодо розпорядження коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За таких обставин  в задоволенні позовних вимог позивачці  необхідно відмовити за необґрунтованістю.

            Керуючись Законом України„Про державну допомогу  сім'ям з дітьми”, ст.ст. 2, 17,18,87,94,158-163 КАС України, суд

 

ПОСТАНОВИВ:

В позові   ОСОБА_1  до Управління  праці та соціального захисту населення     Слов`яносербської райдержадміністрації   відмовити за  необґрунтованістю.

 

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

 

 

             Суддя                                                             Кобзій Т.І.

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація