Судове рішення #4976714

                                                                                                                              Справа № 2-а-92/09

   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.05.2009 року                                                                                     Ленінський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючого судді Федчишен С.А.,

при секретарях Жикевич Т.Б. та Підвисоцькій О.Ю.,  

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом Вінницького міжрайонного природоохоронного прокурора  в інтересах держави Державного комітету України по водному господарству в особі Басейнового управління водними ресурсами річки Південного Бугу до Вінницької міської ради, виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа на стороні відповідача фірма ?лозар”  про скасування рішення Вінницької міської ради від 22.09.2006 року № 446 в частині п.1 та п.1.9 затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вулиці Свердлова, 89 в місті Вінниці ,  –

ВСТАНОВИВ:

    Вінницький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави Державного комітету України по водному господарству в особі Басейнового управління водними ресурсами річки Південного Бугу до Вінницької міської ради, виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа на стороні відповідача фірма „Алозар”  про скасування рішення Вінницької міської ради від 22.09.2006 року № 446 в частині п.1 та п.1.9 затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вулиці Свердлова, 89 в місті Вінниці.

    Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення перевірки використання прибережно захисної смуги (ПЗС) р. Південний Буг на території м. Вінниці суб'єктами господарювання встановлено, що рішенням Вінницької міської ради № 446 від 22.09.2006 року "Про затвердження документації із землеустрою, надання в постійне користування, передачу в оренду земельних ділянок, зміну цільового використання, визнання таким, що втратило чинність рішення виконкому міської ради від 25.03.1999 р. № 332, внесення змін в п. 29 рішення міської ради від 21.06.2002 р. № 53 та п.7.1. рішення міської ради від 20.02.2006 р. № 1746” фірмі „Алозар” приватному багато профільному малому підприємству надано в оренду земельну ділянку розташовану по вул. Свердлова , 89 площею 0,3790 га. На момент перевірки межові знаки, які визначають ПЗС відсутні. Південний Буг відноситься до великих річок, а тому прибережна захисна смуга в даному випадку не може бути меншою 100 метрів, і оскільки вищезазначена земельна ділянка знаходиться в прибережній захисній смузі р. Південний Буг законом встановлений стометровий норматив прибережної захисної смуги. В даному випадку прибережна захисна смуга вздовж річки Південний Буг, становить менше 44 метрів, що підтверджується спільним актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Вінницької облдержземінспекції та Вінницької екологічної інспекції від 15.12.08.

На момент перевірки на зазначеній земельній ділянці в межах прибережної захисної смуги р. Південний Буг фірмою "Алозар" приватним багато профільним малим підприємством проводяться будівельні роботи, а тому позивач просить суд скасувати згадане рішення Вінницької міської ради № 446 від 22.09.2006 в частині п. 1 та п. 1.9 - затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а саме по вул. Свердлова між буд. № 89, розробленого Подільським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру на замовлення фірми " Алозар " приватного багато профільного малого підприємства та в частині п. 11 - передачі фірмі " Алозар " приватному багато профільному малому підприємству в оренду земельної ділянки розташованої по вул. Свердлова,   89 площею 0,3790 га.

      В судовому засіданні представник позивача Басейнового управління водними ресурсами річки Південний Буг – Гавриков Ю.С. та представник Вінницького міжрайонного природоохоронного прокурора – старший помічник Трачук Т.Є. позовні вимоги підтримали, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві, та просили суд позов задовольнити.

    Представник Вінницької міської ради – Швед Р.В. позовні вимоги не підтримав та просив суд в позові відмовити.

    Представник фірми „Алозар” Шевчук О.В., в судовому засіданні, позовні вимоги не визнала посилаючись на доводи викладені запереченнях та просила суд в задоволенні позову відмовити.

Заперечення представника фірми „Алозар” мотивовані тим, що ві дповідно до рішення Вінницької міської ради №1408 від 29.09.2005 р. затверджено проект планування території району набережної вул. Свердлова з технічною документацією визначення прибережної захисної смуги р. Південний Буг в районі Свердловського масиву м. Вінниці, яке є чинним.

Порядок прийняття рішень органом місцевого самоврядування та порядок передачі
земельної ділянки в оренду юридичним особам регулюється ст.118,123,124 ЗК України і відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.ст. 118, 123 ЗК України. Відповідно до п.7 ст. 118 ЗК України орган місцевого самоврядування розглядає заяву про передачу земельної ділянки і в разі згоди на передачу надає дозвіл на виготовлення проекту відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури та подається на розгляд відповідного органу місцевого самоврядування.

Аналогічні норми містяться в Порядку „ Про розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок”, затвердженому Постановою КМУ N 677, 26.05.2004 р.  і з гідно п.9 даного порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Фірма «Алозар» виготовила проект відведення відповідно до отриманого Погодження №950 від 09.06.2006 р. та отримало відповідні погодження: держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області №3/188 від 05.07.2006 р.; Вінницької міської санстанції №0202/5870 від 07.07.2006 р.; УМіА №21-3671 від 26.07.2006 р., Вінницького міського управління земельних ресурсів №2/10-4155 від 17.07.2006 р., актом обстеження земельної ділянки від 22.06.2006 р. встановлено, що земельна ділянка придатна для будівництва та експлуатації готелю з благоустроєм, а тому  за наявності вищезазначених документів у Вінницької міської ради не було підстав для відмови в передачі фірмі «Алозар» земельної ділянки по вул. Свердлова 89 в м. Вінниці.

Вислухавши пояснення сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд, приходить до переконання, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.  

Відповідно до ст.87 ВК України для створення сприятливого режиму водних об'єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм встановлюються водоохоронні зони, а відповідно до ст.88 ВК України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:   для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. При цьому, в останній частині ст.88 ВК України міститься виключення із загального правила, згідно якого у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов, що склалися.

Правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них закріплено Постановою КМУ № 486 від 08.05.1996 р., якою затверджено «Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них» і відповідно даного порядку у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення ( п. 4).

Межі водоохоронних зон встановлюються з урахуванням: рельєфу місцевості, затоплення, підтоплення, інтенсивності берегоруйнування, конструкції інженерного захисту берега; цільового призначення земель, що входять до складу водоохоронної зони.

Аналогічна норма міститься в ДБН 360-92 « Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом, Державного комітету у справах будівництва, архітектури і охорони історичного середовища N 44, 17.04.1992 р. і відповідно до п. 10.17 зазначених ДБН розміри водоохоронних зон визначаються з урахуванням рельєфу місцевості, рослинного покриву, характеру їх використання і погоджуються з органами по регулюванню використання і охороні вод і землі місцевими органами державної виконавчої влади.

Прибережні смуги річок установлюються по обох берегах уздовж урізу води (у меженний період) завширшки, м:   а) для річок довжиною понад 100 км до 100.   При цьому зазначається, що уздовж берегів водойм прибережні смуги установлюються завширшки не менше 20 м від урізу води, що відповідає нормальному підпертому рівню водойми.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи містобудування» регулювання земельних відносин у містобудуванні здійснюється відповідно до земельного законодавства, а згідно зі ст.21 зазначеного Закону визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою.

Відповідно до розділу ІV Постанови Верховної Ради України N 1359-ХІУ  від 24.12.1999 р. «Про Концепцію сталого розвитку населених пунктів» вибір, вилучення (викуп), надання у власність або користування (в оренду) призначених для забудови, та іншого використання земельних ділянок проводиться з визначенням планувальних та інших обмежень стосовно їх використання відповідно до генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, планів земельно-господарського устрою, місцевих правил забудови з урахуванням наявної кадастрової інформації.

Рішенням Вінницької міської ради №466 від 22.09.2006 р. «Про затвердження документації із землеустрою, надання в постійне користування, передачу в оренду земельних ділянок, зміну цільового використання, визначенням таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 25.03.1999 р. №332, внесення змін а п.29 рішення міської ради від 21.06.2002 р. №53 та п.7.1. рішення міської ради від 20.02.2006 р. № 1746„, зокрема, п. 1 та п. 1.9 – затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а саме по вул. Свердлова між буд. № 89, розробленого Подільським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру на замовлення фірми " Алозар " приватного багато профільного малого підприємства та п. 11 - передано фірмі " Алозар " приватному багато профільному малому підприємству в оренду земельну ділянку розташовану по вул. Свердлова,   89 в м. Вінниці, площею 0,3790 га, з них:

•   площею 0,1518 га для комерційного використання (будівництво та експлуатація готелю) терміном на 10 років;

•   площею 0,1010 га для комерційного використання (влаштування автомобільної стоянки), без права розміщення будь-яких об’єктів, будівель, споруд або їх частин у межах „червоних ліній”, терміном на три роки;

•   площею 0,1262 га для рекреаційного призначення (розміщення) площинних споруд відповідно до затвердженого містобудівного обґрунтування) терміном на три роки.

Відповідно до п. 11.1 віднесено земельну ділянку площею 0,2590 до категорії земель житлової та громадської забудови та площею 0,1262 га до категорії земель водного фонду.    

      Цим же рішенням, а саме п.11.2 встановлена вимога щодо передбачення в договорах оренди обмежень ( обтяжень) у вигляді додержання цільового використання земельних ділянок, утримання земельних ділянок в належному санітарному стані, додержання вимог землевпорядного органу, природоохоронного і санітарно-епідеміологічних органів, органу архітектури і містобудування, ремонту та утримання в належному санітарному стані частини ділянки дороги і тротуару, що прилягає до земельної ділянки за окремою угодою та план-схемою, погодженою в управління міського господарства, винесення в натуру прибережно-захисної смуги р. П.Буг та закріплення її межовими знаками, обмеження господарської діяльності в межах охоронної зони ліній комунікацій, а в п.19 зазначено, що орендарям  слід виконати умови викладені у висновках уповноважених земельних ресурсів.  

    Судом встановлено, що рішення Вінницької міської ради №446 від 22.09.2006 р.  прийнято відповідно до вимог законодавства,  в тому числі ст.118, 123, 124 Земельного Кодексу України  ( в редакції станом на 2006 р.).

    Відповідно до ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.118, 123  Земельного Кодексу України.

    Згідно до п.9 ст.118 Земельного Кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.     Аналогічна вимога зазначена в п. 9  Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України N 677, 26.05.2004 р.

       Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фірмі «Алозар» розроблений  на підставі погодження №950 від 09.06.2006 р.

Проект відведення погоджено з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області №3/188 від 05.07.2006 р., Вінницькою міською санстанцією №0202/5870 від 07.07.2006 р., УМіА №21-3671 від 26.07.2006 р., Вінницьким міським управлінням земельних ресурсів №2/10-4155 від 17.07.2006 р., а актом обстеження земельної ділянки від 22.06.2006 р. встановлено, що земельна ділянка придатна для будівництва та експлуатації готелю з благоустроєм.  

    Відповідно до вимог Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджений проект відведення земельної ділянки фірмі „Алозар ” пройшов державну експертизу землевпорядної документації, що стверджується Висновком № 3/188 від 05.07.2006 р.

    Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи містобудування» регулювання земельних відносин у містобудуванні здійснюється відповідно до земельного законодавства, в згідно ст.21 цього Закону   визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою.  

    Судом встановлено, що рішення Вінницької міської ради №446 від 22.09.2006 р. про передачу земельних ділянок в оренду фірмі «Алозар» не є рішенням про  встановлення меж прибережної захисної смуги.

    Відповідно до ст.87 Водного кодексу України  для створення сприятливого режиму водних об'єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколо водних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм встановлюються водоохоронні зони.

     Відповідно до ст.88 Водного кодексу України  з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

    Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

    Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

    У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов, що склалися.

    Відповідно до ст.58 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги належать до земель водного фонду. Згідно з п.3 ст..60 Земельного кодексу України розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації. Судом не встановлено факту зміни попередньо встановлених меж прибережної захисної смуги  при прийнятті оскаржуваного рішення.

    Відповідно до ст.59 Земельного кодексу України - землі водного фонду можуть перебувати у державній , комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих , рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, тощо.

    Таким чином, суд вважає, що рішення Вінницької міської ради №446 від 22.09.2006 р. передачу в оренду фірмі «Алозар» земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги, не суперечить чинному законодавству.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 19, 58, 59, 60, 118, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 87, 88 Водного кодексу України, Законом України «Про основи містобудування», ст.ст. 8, 9, 11, 71, 86, 158, 159 - 163  КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

В позові Вінницькому міжрайонному природоохоронному прокурору в інтересах держави Державного комітету України по водному господарству в особі Басейнового управління водними ресурсами річки Південного Бугу до Вінницької міської ради про скасування рішення Вінницької міської ради №446 від 22.09.2006 року в частині п.1 та п.1.9 затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вулиці Свердлова, 89 в місті Вінниці   - відмовити.

Судові витрати у виді судового збору компенсувати за рахунок держави.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

     

СУДДЯ:

  • Номер: 6-а/758/18/17
  • Опис:
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-А-92/09
  • Суд: Подільський районний суд міста Києва
  • Суддя: Федчишен С.А.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.11.2017
  • Дата етапу: 05.12.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація