Судове рішення #49658860


Городоцький районний суд Хмельницької області

м. Городок, вул. Шевченка, 48, 32000, (03851) 3-14-46


РІШЕННЯ справа №2-671/10

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2010 року м. Городок

Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого – судді Шинкоренка С.В., при секретарі – Жиловській Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області

про стягнення підвищення до пенсії згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни»

ВСТАНОВИВ:

04.08.10 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області, про стягнення підвищення до пенсії згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни», вказавши, що він згідно із даним Законом є дитиною війни і має право на державну соціальну підтримку.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2006 року дітям війни – пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Бюджетним законодавством неодноразово призупинялась дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зокрема статтею 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачується лише особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України за №6-рп від 09.07.2007р. статтю 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було визнано такою, що не відповідає Конституції України.

Крім того, згідно п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» внесено зміни. Згідно нової редакції ст.6 дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни. Згідно ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» передбачена надбавка до пенсії у розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком. Відповідна надбавка до пенсії є значно меншою за підвищення пенсії, яке передбачене у ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до внесення змін згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», що порушує його права, як дитини війни.

Конституційним Судом України визнано неконституційною статтю 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою була змінена дія положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка надавала їм, як дітям війни право на підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії. Рішенням Конституційного Суду України за №10-рп від 22.05.2008 р. п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів« визнано такою, що не відповідає Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області зобов’язане було здійснити перерахунок пенсії.

Однак відповідач в порушення вимог частини 5 статті 124 Конституції України, відповідно до якої, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов’язковими для виконання на всій території України, ігнорує вищезазначене рішення Конституційного Суду України, а тому позивач просить визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду в Городоцькому районі Хмельницької області за періоди з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р. по теперішній час – неправомірною; зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з підвищенням її на 30 % від мінімальної пенсії за віком за періоди з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р. по теперішній час та провести її виплату з урахуванням індексу інфляції, а також стягнути з відповідача – судові витрати по справі.

В судове засідання позивач не з"явився, проте подав суду заяву з клопотанням про слухання справи у його відсутність через неможливість прибуття у судове засідання в зв"язку із похилим віком та поганим станом здоров"я. Крім того, вказав що позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області в судове засідання не з’явився, проте подав суду клопотання про слухання справи у відсутність представника та письмові заперечення проти позовних вимог, вважаючи їх необґрунтованими. Як на підставу своїх заперечень представник відповідача посилається серед іншого на відсутність коштів на здійснення таких виплат, а також на те, що дані виплати здійснюються в порядку, передбаченому постановою КМУ №530 від 28.05.2008 р., яка є обов"язковою для виконання Пенсійним фондом України.

Ч. 2 ст. 158 ЦПК України передбачено, що особа , яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Враховуючи дану норму закону, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в ній доказів.

Оголосивши заяви сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дитина війни – це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивач є громадянином України та станом на 02.09.1945 року йому було менше 18 років та він отримує пенсію через Управління Пенсійного фонду в Городоцькому районі Хмельницької області. Зазначені обставини сторонами не оспорюються та узгоджуються з наявними матеріалами справи.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни – пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % пенсії за віком.

Законами України «Про державний бюджет України на 2006 рік» та «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було призупинено.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини 2 статті 56, частини 2 статті 62, частини 1 статті 66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29, 30,39,41,43,44,45,46, статті 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» які обмежують підвищення до пенсії даній категорії громадянам.

Крім цього, Конституційний суд України, своїм рішенням від 22.05.2008 року визнав неконституційними окремі статті ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» які зменшують такі виплати даним громадянам в 2008 році.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. №8 «Про незалежність судової влади» , звернуто увагу на те, що відповідно до ст.ст.8, 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно – правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положеннями ч. 4 ст.8 ЦПК України, у разі невідповідності нормативно-правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Безпідставними є посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України .

Крім того, дані надбавки до пенсії підлягають стягненню за 2009 р. - 2010 р. в зв"язку із тим, що в цей період в законодавчому порядку обмеження не встановлювались, а положення постанови КМУ №530 від 28.05.2008 р. суперечать Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Вимоги позивача в частині стягнення під час перерахунку недоплаченої надбавки до пенсії щомісячного індексу інфляції задоволенню не підлягають, оскільки є такими, що суперечать діючому законодавству України. Так, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, а саме абзац 6 п.3 даного Порядку, передбачено, що індексації не підлягають:. соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму…

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення з відповідача заборгованості по пенсійних виплатах за період часу з 22.05.2008р. по день винесення рішення 21.08.2010 р. - слід задовольнити, а також визнати дії управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області щодо непідвищення пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, в порядку, визначеному ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - неправомірними.

В порядку ч.1 ст.88 ЦПК України, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приходить до висновку, що стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1 підлягають понесені і документально підтверджені ним судові витрати, а саме : 37 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи . Також стягненню на користь позивача за рахунок державного бюджету підлягає 8 грн. 50 коп. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 213, 215 ЦПК України, ст.ст. 8, 46, 55, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положень статей 29,36 частини другої ст.56, частини другої ст.62, частини першої ст.66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області щодо непідвищення пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, в порядку, визначеному ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 22.05.2008 року - по день винесення рішення 21.08.2010 р., відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни ".

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області на користь ОСОБА_1 – 37 грн. 00 коп. сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а також стягнути на його користь з державного бюджету - 8 грн. 50 коп. сплаченого судового збору .

В решті позову – відмовити.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня його проголошення, однак якщо учасники процесу не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення – вони можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя : _______________


  • Номер: 22-ц/791/2762/15
  • Опис: Романіченко Р.І. до Бериславської міської ради про визнання права власності на спадкове майно за заповітом 3-я особа:Малофій П.І.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-671/10
  • Суд: Апеляційний суд Херсонської області
  • Суддя: Шинкоренко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.09.2015
  • Дата етапу: 08.02.2016
  • Номер: 6/417/40/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-671/10
  • Суд: Марківський районний суд Луганської області
  • Суддя: Шинкоренко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.06.2017
  • Дата етапу: 19.06.2017
  • Номер: 6/485/22/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-671/10
  • Суд: Снігурівський районний суд Миколаївської області
  • Суддя: Шинкоренко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.06.2021
  • Дата етапу: 30.08.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація