Справа № 2-3014/2009 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2009 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого-судді – Сватаненко В.І.
за участю секретаря – Забегловської Ю.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 „Про поновлення строку на прийняття спадщини та визнання права власності”, -
В С Т А Н О В И В :
Предметом спору є спадкове майно у вигляді 1\2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_3, померлої 26.05.2006 року.
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про поновлення строку на прийняття спадщини та визнання права власності, по якому просить суд поновити позивачу строк на прийняття спадщини після смерті його матері, визнати за позивачем право власності у порядку спадкування за законом на 1\2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 у м. Одесі, після смерті –матері позивача ОСОБА_3, померлої 26.05.2006 року.
У попередньому судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, та пояснив, що після смерті матері позивач був вимушений був виїхати за межі міста, що було пов’язано з трудовим обов’язком. Та на період відсутності позивача у м. Одесі залишив проживати свого товариша відповідача по справі ОСОБА_2, який посилаючись на давність користування квартирою також вважає себе спадкоємцем та перешкоджає позивачу в повній мірі здійснювати своє право на користування спірною квартирою. Просив суд позов задовольнити в повні вимоги в обсязі.
Відповідач – ОСОБА_2 у попередньому судовому засіданні позивні вимоги позивача визнав в повному обсязі та погодився з наведеними доводами, не заперечував щодо їх задоволення.
Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та урегульовані ЦК України, зокрема положеннями Книги шостої ЦК України – Спадкове право та ст. 1261 ЦК України – Перша черга спадкоємців за законом.
Суд вислухавши думку, пояснення та доводи представника позивача та відповідача, дослідивши та ознайомившись з матеріалами справи, наданими доказами, вважає позов підлягаючим задоволенню, тому що він заснований на вимогах закону і підтверджується матеріалами справи.
Як вбачається зі свідоцтва про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 921 від 15 березня 1969 року, виданого Відділом актів громадянського стану Приморської районної Ради депутатів батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.9).
З представлених документів вбачається, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3, яким належала на праві спільної часткової власності квартира за адресою: АДРЕСА_2 в рівних частках, що підтверджується наявністю у матеріалах справи свідоцтва про право власності від 21 червня 2004 року, № 181554, зареєстровано і записано у реєстрову книгу за № 19 – 19186./а.с.7/
Відповідно до вимог ст. 182 ЦК України право власності на вказану частки квартири, що належать матері позивача зареєстроване у Комунальному підприємстві „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості", що підтверджується відповідним штампом на свідоцтві про право власності на житло.
З відповіді Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості" від 21.09.2004 року вбачається, що зазначена квартира з 21 червня 2004 року по теперішній час зареєстрована за матір’ю позивача та за позивачем по справі.
Після смерті ОСОБА_3. відкрилась спадщина на належне їй майно у вигляді 1\2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1, спадкоємцем за законом є позивач по справі, для належного прийняття спадщини він у встановлений законом строк до нотаріальної контори не звертався, так як вважав себе таким, що прийняв спадщину, він звернувся лише у 2009 році до нотаріальної контори з пропуском строку на прийняття спадщини.
Згідно ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом право на спадкування за законом почергово одержують інші особи, визначені статтями 1261-1265 ЦК України.
Під час судового розгляду справи було встановлено, що за свого життя матір’ю позивача не було складено заповіту /спадкового договору/.
З урахуванням вищенаведеного, у даному разі право на спадкування за законом почергово одержують особи, визначені статтями 1261-1265 ЦК України. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, та той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємиць, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї , та у теперішній час продовжує проживати у спірній квартирі, сплачуючи усі комунальні послуги та сплату за квартиру у повному обсязі та своєчасно.
З урахуванням наведеного, суд має підстави для визнання права на спадкування за позивачем. Саме останній має визнаватись спадкоємцем, що успадковує спірну квартиру, при цьому судом береться до уваги й та обставина, що передбачені законом підстави для усунення позивача від права на
Суд, розглянувши справу повно, всебічно, об’єктивно, неупереджено, дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача заявлені правомірно, відповідно до діючого законодавства України та без його порушень, вони не порушують законних інтересів та прав сторін по справі.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.7, 8, 10, 11, 15, 16, 110, 208, 209, 210, 212, 213, 214, 215, 218, 223,294 ЦПК України, ст. ст. 1223, 1258, 1261-1265, 1268 , 1270 ЦК України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 „Про поновлення строку на прийняття спадщини та визнання права власності” - задовольнити.
Поновити строк на прийняття спадщини за законом від ОСОБА_3, померлої 26.05.2006 року
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири за адресою: АДРЕСА_3 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої 26.05.2006 року.
.Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а також подання апеляційної скарги до Київського районного суду м. Одеси протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
С у д д я :