Судове рішення #49582721

Золочівський районний суд Харківської області

13а м. смт. Золочів Золочівський район Харківська область Україна 62203

Справа № 2015/2-а-604/11

ПОСТАНОВА

іменем України


22.04.2011 смт.Золочів

Суддя Золочівського районного суду Харківської області Калайда І.С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Золочівському районі Харківської області про відновлення порушеного права на перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законом, та про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Золочівського районного суду Харківської області з позовом до відповідача про перерахунок пенсії за віком, зазначаючи, що з 07.02.2007 року одержує державну пенсію за віком, призначену їй Управлінням Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області. Після призначення пенсії вона продовжує працювати та після останнього перерахунку пенсій, маючи 24 місяці страхового стажу, 27.07.2010 року звернулася до відповідача з заявами про перерахунок пенсії за стажем та заробітною платою. Але всупереч вимогам ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії їй було здійснено з застосуванням заробітної плати працівників, в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік. При проведенні перерахунку пенсії за стажем та заробітною платою його середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії було зменшено, що призвело до зменшення загального розміру пенсії, оскільки для розрахунку пенсії засосовувалася середня заробітна плата працівників, в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік –1197,91 грн. 18.03.2011 року вона звернулася до начальника УПФУ в Золочівському районі щодо незаконних дій працівників Пенсійного фонду під час проведення перерахунку пенсії, виходячи із середньої заробітної плати за 2007 рік замість середньої заробітної плати за 2009 рік. Але згідно відповіді начальника УПФУ в Золочівському районі від 15.02.2011 року перерахунок пенсії з застосуванням показника 2007 року є вірним.

 Представник відповідача надала заперечення, в якому зазначила, що перерахунок пенсії зроблено позивачеві у відповідності до діючого законодавства України. Частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(зі змінами, внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01 при призначенні пенсій в 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески таяка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.) як це визначено підпунктом 2 пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статтей 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані некоституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особоу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007рік (1197,97 грн.).

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.  

ОСОБА_1 одержує державну пенсію за віком, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №1779700987.

З листа УПФУ в Золочівському районі Харківської області встановлено, що після призначення пенсії позивач продовжує працювати. Після останнього перерахунку пенсій, маючи 24 місяці страхового стажу, 27.07.2010 року написала заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу. Розмір пенсії після перерахунку становив 864,76 грн.

Однак Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N4096/01-01, який визначив порядок застосування статей ст. 40 і ст. 42 (частина 4) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, як прописано у Законі.  

Суд вважає, що вказані дії відповідача суперечать діючому законодавству України, позовні вимоги слід задовольнити та зобов’язати відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до п.3 ст.24 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виходячи з наступного.  

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Посилання представника відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року, яким дано роз’яснення про необхідність при перерахунку пенсії застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески  та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, суд вважає безпідставними, виходячи з наступного.  

Як зазначала в заперереченнях представник відповідача, підпунктами 9,10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів”було внесено зміни до статей 40,42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.  

Однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42  Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”  в частині визначення  показника заробітної плати (доходу) та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними.  

Рішення Конституційного Суду  України  має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами,  які виникли  внаслідок дії    положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду  України  є  обов'язковим  до виконання   на  території  України,  остаточним  і  не  може  бути оскаржене.  

Посилання представника відповідача на те, що Управління пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області керується роз’ясненнями, наданими спільним листом Міністерством праці та соціальної політики України разом з Пенсійним Фондом України (спільний лист від 11.03.2009 року), яким забезпечено здійснення перерахунків  пенсій із заробітної плати 1197,91 грн. за 2007 рік, та перерахунок здійснюється згідно із підпунктом третім пункту 11 постанови  Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, суд також вважає безпідставними, оскільки лист Міністерства праці та соціальної політики України взагалі не відноситься до нормативних актів, а Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України, і тому слід керуватись саме вищевказаним Законом.  

Відповідно до ст.256 ч.2 КАС Украхни постанова, винесена в порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  ст.ст. 183-2, 186, 256 ч.2 КАС України , суд -  

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Золочівському районі Харківської області про перерахунок пенсії за віком –задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області з 01.08.2010 року зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.  

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Харківського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація