романівський районний суд житомирської області
13001, Україна, Житомирська область, смт. Романів, вул. Небесної сотні, 86, тел. (04146) 2-16-50 – канцелярія
Справа № 290/1238/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2015 року Романівський районний суд Житомирської області
у складі:
головуючого судді Лесько М.О.,
народних засідателів Шадури П.В., Сапарової В.П.,
при секретарі Кулаківському В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Романові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи – органу опіки та піклування Романівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання фізичної особи –ОСОБА_2 недієздатною та призначення опікуна, –
ВСТАНОВИВ:
24.11.2014 року заявник звернулася до суду із вказаною заявою про визнання фізичної особи – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, недієздатною. Свої вимоги обґрунтовує тим, що її рідна сестра ОСОБА_2 являється інвалідом ІІ групи у зв’язку з психічним захворюванням, група інвалідності встановлена довічно, перебуває на обліку в Романівській ЦРЛ Житомирської області, потребує сторонньої опіки, оскільки в силу свого психічного захворювання вона не може розуміти значення своїх дій та керувати ними. Також заявник виявила бажання виконувати обов’язки опікуна та просить суд призначити її опікуном над ОСОБА_2
Заявник – ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, до суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій одночасно зазначила про те, що заяву підтримує повністю та просить призначити її опікуном ОСОБА_2
Заінтересована особа – орган опіки та піклування Романівської районної державної адміністрації Житомирської області не забезпечив участь свого представника у судовому засіданні.
На підставі статей 158, 169 ЦПК України суд вважає можливим розглядати справу за відсутності сторін та ухвалити рішення у справі на підставі наявних в ній доказів.
Ухвалою Романівського районного суду Житомирської області від 18.12.2014 року було призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2, проведення якої було доручено експертній комісії Центру експертиз Житомирської обласної психіатричної лікарні № 1 Житомирської обласної ради (а.с. 14-15).
Як вбачається із акту № 22-2015 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 27.01.2015 року ОСОБА_2 понад 30 років страждає на хронічне психічне захворювання у формі параноїчної шизофренії, з безперервним типом перебігу, галюцинаційно-маячним синдромом та змішаним типом дефекту. З приводу даного захворювання неодноразово лікувалась в психіатричній лікарні та психіатричною МСЕК була визнана інвалідом ІІ групи дитинства довічно. В силу наявних у неї психічних порушень (недорозвитку процесів мислення, пам'яті, мови, інтелекту, емоційно-вольової сфери) ОСОБА_2 неспроможна усвідомлювати значення своїх дій та керувати.
Обґрунтованість висновку експертів у суду не викликає сумніву.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_2 внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому наявні достатні підстави для визнання ОСОБА_2 недієздатною.
Відповідно до вимог ст. 39 Цивільного кодексу України, ст.ст. 256-259 Цивільного процесуального кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
За правилами ст.40 Цивільного кодексу України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. Відповідно до ст.41 Цивільного кодексу України над недієздатною особою встановлюється опіка. Відповідно до ч.3 ст.63 Цивільного кодексу України фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Відповідно до ст.60 Цивільного кодексу України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Судом встановлено, що заявник являється рідною сестрою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, інших близьких родичів в останньої немає.
Частиною 4 статті 63 Цивільного кодексу України передбачено, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що дана заява про визнання фізичної особи ОСОБА_2 недієздатною та призначення опікуна підлягає задоволенню. Обмежень, за яких ОСОБА_1 не може бути опікуном, судом не встановлено.
На підставі наведеного вище та керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 62, 158, 169, 212 - 215, 218, 236 – 241 ЦПК України, ст.ст. 39, 40, 41, 58, 60, 63 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи – органу опіки та піклування Романівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання фізичної особи – ОСОБА_2 недієздатною та призначення опікуна – задовольнити повністю
Визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, недієздатною.
Встановити опіку над ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та призначити її опікуном – рідну сестру ОСОБА_1 (громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Романівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя: М.О. Лесько
Народні засідателі: П.В. Шадура
ОСОБА_3