Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
м. Дніпропетровськ, вул.Паторжинського, 18-А, 49044, (056) 713-58-29
Справа № 2-14090/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
13 грудня 2010 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді – Маймур Ф.Ф.,
при секретарі – Чоха К.О.,
за участю : представника позивача – ОСОБА_1,
представника третьої особи – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа – Орган опіки та піклування Виконавчого комітету ОСОБА_5 районної ради у м. Дніпропетровську, про надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі території України, -
В С Т А Н О В И В:
23.05.2008 року ОСОБА_3 звернулась до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_4, третя особа – Орган опіки та піклування Виконавчого комітету ОСОБА_5 районної ради у м. Дніпропетровську, про надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі території України. (а.с. 4-6)
Позивач у позовній заяві та представник позивача у судовому засіданні в обґрунтування позовних вимог посилалися на те, що між позивачем та відповідачем з 13.10.2006 року розірвано шлюб, від якого вони мають доньку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 Дитина проживає разом із позивачем та знаходиться на її утриманні, створенням всебічних сприятливих умов для зростання та розвитку дітей займається позивач, відповідач про оздоровлення дітей та їх всебічний розвиток практично не піклується, та створює перешкоди для оздоровлення та всебічного розвитку дітей, зокрема, не надає дозволу на виїзд дітей за межі території України, а тому позивач просила суд надати дозвіл на виїзд за межі України неповнолітній ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 самостійно та з матір’ю до досягнення ними повноліття. (а.с. 4-6)
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з’явився, про час та день розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомили, за таких обставин суд вважає можливим розглянути дану цивільну справу у заочному порядку відповідно до вимог Глави 8 Розділу ІІІ ЦПК України. (а.с. 28-31)
Представник третьої особи - Органу опіки та піклування ОСОБА_5 районної в м. Дніпропетровську ради проти позову не заперечував, суду надав висновок опікунської ради при виконкомі ОСОБА_5 районної в м. Дніпропетровську ради, відповідно до якого опікунська рада при виконкомі ОСОБА_5 районної в м. Дніпропетровську ради вважає за доцільне задоволення позовних вимог ОСОБА_3 щодо можливості надання постійного дозволу на виїзд за кордон з матір’ю та самостійно неповнолітньої ОСОБА_6 (а.с. 35)
Вислухавши пояснення позивача та її представника, пояснення третьої особи - Органу опіки та піклування ОСОБА_5 районної в м. Дніпропетровську ради, дослідивши матеріали даної цивільної справи, суд приходить до наступного висновку з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач та відповідач до 13.10.2006 року перебували в зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу. (а.с 8)
Судом також встановлено, що позивач та відповідач мають доньку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується поясненнями представника позивача, а також копією свідоцтва про народження. (а.с. 7)
Судом встановлено, що опікунська рада при виконкомі ОСОБА_5 районної в м. Дніпропетровську ради вважає за доцільне та можливе отримати постійний дозвіл на виїзд за кордон неповнолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, самостійно та разом з матір’ю ОСОБА_3 (а.с. 35)
Суд також приймає до уваги, що позивачу ОСОБА_5 районною в м. Дніпропетровську ради надано дозвіл на зміну прізвища доньки з ОСОБА_4 на ОСОБА_3, що підтверджується відповідним рішенням (а.с. 36)
Правовідносини, які виникли між сторонами урегульовані нормами Конституції України, Декларації прав дитини, Сімейного кодексу України, Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року № 231, Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до принципу 2 Декларації прав дитини від 20.11.1959 року дитині законом та іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист та надані можливості та сприятливі умови, що дозволяли би їй розвиватися фізично, інтелектуально, духовно та у соціальному відношенні здоровим та нормальним шляхом та в умовах свободи та гідності.
Згідно ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
В силу п. 17 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року № 231, відомості про дітей, які їдуть за кордон разом з батьками (законними представниками), вписуються в паспорти батьків чи одного з батьків (законних представників) на підставі заяви громадянина, у чий паспорт вписуються діти. У разі потреби самостійного виїзду дитини, яка постійно проживає в Україні, за кордон оформляється проїзний документ, а у випадках, передбачених пунктом 4 цих Правил, - паспорт.
Згідно п. 18 зазначених Правил, оформлення паспорта/проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду.
В силу п. 22 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57 виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків або у супроводі осіб, які уповноважені одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків не перебуває у пункті пропуску через державний кордон; без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у випадках, визначених цими Правилами, або у разі пред'явлення оригіналів документів або їх нотаріально посвідчених копій, зокрема, рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
Оцінюючи дослідженні у судовому засіданні докази у їх сукупності, щодо вимог позивача до відповідача, суд виходить з того, що у судовому засіданні були встановлені фактичні обставини, які свідчать про те що, дитина постійно проживає з позивачем, фактичним вихованням та всебічним її розвитком займається позивач, суд також бере до уваги сумлінне ставлення позивача до своїх батьківських обов’язків, її матеріальне та соціальне становище, та виходячи із пріоритетності інтересів неповнолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа – Орган опіки та піклування Виконавчого комітету ОСОБА_5 районної ради у м. Дніпропетровську, про надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі території України підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9 Конституції України, п. 2 Декларації прав дитини, ст. 150 Сімейного кодексу України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 17, 18 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року № 231, п. 22 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57, ст.ст. 10, 11, 60, 212, 213, 215, 226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Надати дозвіл на виїзд за межі території України неповнолітній ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею повноліття, без додаткової згоди батька - ОСОБА_4, самостійно або разом з матір’ю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 223 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана відповідачем протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем протягом 10 днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя Ф.Ф. Маймур