Судове рішення #4949009

Справа № 2-703/2009 р.

Р І Ш Е Н Н Я

                      І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

                         

  14 травня 2009 р.                                     Ренійський районний суд Одеської області

у складі:   -     головуючого судді Дудник В.І.;

-   -     при секретарі Пройка С.В.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні в м. Рені справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ренійської міської ради Одеської області (третя особа – ОСОБА_2) про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

          Представник відповідача – виконкому Ренійської міськради позовні вимоги визнав, щодо їх задоволення не заперечує, просив розглянути справу у його відсутності.  

    Позивач на задоволенні позову наполягав, просив розглянути справу без його участі.

    Третя особа – ОСОБА_2 будь-яких заперечень, додаткових заяв щодо позову не надав, просив розглянути справу у його відсутності.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення  у справі можливо  постановити при проведенні попереднього судового засідання.

    Відповідно до ч.4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія технічного паспорту на будинок  № 22  по вул. Мірошниченко в м. Рені;  копія договору забудови від 06.04.1955р.; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 – помер 14.03.1986р.; копія довідки відділу РАЦС про смерть ОСОБА_4 – померла 29.06.1979р.; копія свідоцтва про народження ОСОБА_1; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_5 – помер 27.05.2000р.

Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_3, із яким певний період життя спільно проживав та вів господарство. За життя ОСОБА_3 на підставі договору забудови від 06.04.1955р. належала 1/2 частина житлового будинку № 22 по вул. Мірошниченко в м. Рені. Факт належності відповідної частини будинку ОСОБА_3 підтверджується технічним паспортом на домоволодіння, у якому власником 1/2 частини нерухомості записаний нині померлий батько позивача. На випадок смерті ОСОБА_3 майном, належним йому, не розпорядився, 14.03.1986р. - помер. У встановлений законодавством строк для прийняття спадщини позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про її прийняття. Незважаючи на це, позивач прийняв спадщину фактичним управлінням та володінням спадковим майном в порядку ст. 549 ЦК України 1963р. Через те, що оформити право на спадщину у зв’язку із пропущенням встановленого законом строку  в даний час неможливо, це питання повинно вирішуватися у судовому порядку. На момент смерті ОСОБА_3 разом із ним мешкав та доглядав за ним позивач (дружина ОСОБА_3 померла раніше за нього). Після смерті батька позивач доглядає за відповідною частиною будинку, несе всі витрати по його утриманню, обробляє земельну ділянку.

Таким чином,  позивач фактично прийняв спадщину, що залишилася після померлого батька і вважає, що має всі законні підстави для визнання за ним права власності на неї, оскільки до держави вона не перейшла, відумерлою  не визнана,  а третя особа на неї не претендує.

Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки його доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.  

Відповідно до вимог ст. 549 ЦК України 1964р. для прийняття спадщини встановлюється строк - шість місяців, який обчислюється з моменту відкриття спадщини, якщо спадкоємець  протягом вищезгаданого терміну не подав заяви  про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Позивач по справі є спадкоємцем першої черги за законом (ст. 529 ЦК України). Він юридично не прийняв спадщину, але управляє та  володіє майном померлого батька, несе відповідні витрати по його утриманню, тобто він фактично прийняв спадщину. Як виходить з положень ст. 346 ЦК України 2003р. однією із підстав  припинення права власності  є  смерть власника.  Згідно із ст. 25 ЦК України правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Згідно п.4 постанови ПВСУ «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» № 4 від 24.06.1983р. (яка діяла на момент виникнення спадкових відносин), якщо у строк, передбачений для прийняття спадщини,  позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку. Факти належності 1/2 частини будинку померлому ОСОБА_3 та прийняття спадщини позивачем після його смерті знайшли своє належне підтвердження в ході розгляду справи. З урахуванням викладених позивачем та  досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача щодо визнання за ним права власності на відповідну частину будинку.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

    Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 130, 174, 212, 213    ЦПК України, ст.ст. 529, 548, 549  ЦК України 1963р., ст.ст. 25, 328, 346 ЦК України 2003р., -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги  ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування  право власності на 1/2 частину житлового будинку із надвірними спорудами, розташованих по вул. Мірошниченко № 22 в м. Рені Одеської області, що належала ОСОБА_3, померлому 14.03.1986р.

Рішення суду набирає законної сили  після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана протягом двадцяти днів після  подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Строк оскарження рішення в Апеляційний суд Одеської області  через Ренійський районний суд Одеської області: 10 днів - з дня проголошення рішення, 20 днів – після подання заяви про апеляційне оскарження.

                                          Суддя: підпис

            Копія вірна: суддя

               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація