Справа № 2-а- 1833/08/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2010 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Хлюстіна Ю.М.
при секретарі судового засідання - Кравець Я.А.
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_1
від відповідача представник - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання діяльності відповідача неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок і підвищення пенсії з урахуванням всіх надбавок та премій які встановлені законодавством, зокрема наказом Міністра оборони України, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання діяльності відповідача неправомірною та зобов’язання здійснити перерахунок і підвищення пенсії з урахуванням всіх надбавок та премій які встановлені законодавством, зокрема наказом Міністра оборони України. В обґрунтування вимог позивач зазначив, що безперервний стаж військової служби позивача на момент звільнення складав 30 років. Позивач отримує пенсію військовослужбовця, яка сплачується у відповідності до діючого законодавства з розміру грошового забезпечення, яке у свою чергу складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, 100% - відсоткової надбавки за безперервну військову службу та премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення. Посилаючись на частину 3 статті 63, частину 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції від 04.04.2006 року позивач вважає, що у зв'язку з прийняттям 28.03.2007 року Кабінетом Міністрів України Постанови №594 та видачею Міністром оборони України Наказу №175 від 14.04.2007 року, у нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням змін граничних розмірів премії. Додатком № 1 до наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 року, передбачено, що військовослужбовцю, який має посадовий оклад 195-202 гривні і безперервний стаж військової служби більше 20-ти років, щомісячна премія підвищується та становить 68 % грошового забезпечення. Таким, чином позивач вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції від 4 квітня 2006 року, з 1 травня 2007 року пенсію позивачу повинно бути перераховано з урахуванням підвищення щомісячної премії відповідної категорії військовослужбовців.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольниш у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність. В своїх письмових запереченнях на позов, представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, пояснивши що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №594, Наказ Міністра оборони №175 від 14.04.2007 року, на які посилається позивач, носять тимчасовий характер, не зареєстровані в Мінюсті України, у зв’язку з їх виданням не внесені відповідні зміни до інших законодавчих актів, то їх дія поширюється тільки на військовослужбовців, які проходять службу на теперішній час.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд вважає, що в задоволенні позову потрібно відмовити з наступних підстав.
Судом по справі встановлені наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є старшим прапорщиком запасу Збройних сил України, пенсіонером Міністерства оброни України.
Позивачу з 1 січня 2007 року ПФУ сплачується пенсія з грошового забезпечення, яке складається, зокрема, з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, 100% - відсоткової надбавки, надбавки за безперервну військову службу та премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції від 4 квітня 2006 року передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
В силу частини 2 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Сторонами не оспорюється та обставина, що пенсія позивачу обчислена та сплачується з розміру грошового забезпечення (включаючи усі складові), яке позивач отримував до звільнення до запасу.
Постановою Кабінету Міністрів України №594 від 28 березня 2007 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» надане право Міністерству оборони України здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців осіб начальницького та рядового складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання зазначеної Постанови Міністерством оборони України прийнято Наказ «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних сил України» від 14.04.2007 року №175 щодо якого з 1 квітня 2007 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення в дію граничних розмірів премії діючим військовослужбовцям у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби.
У зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України та Наказу Міністерства Оборони зміни до інших законодавчих актів не вносились.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Постанова від 28.03.07 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військово службовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» визнана такою, що втратила чинність.
Також, на час прийняття відповідних Постанов Кабінетом Міністрів України була чинною Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців», відповідно до якої командирам військових частин надано право преміювати військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат роботи у межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.
Пунктом 34.5 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 року № 75, встановлено, що виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць у межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць 33,3 % місячного фонду грошового забезпечення, за квартал -100%). Згідно з пунктом 34.2 наведеного Положення преміювання здійснюється у межах фонду преміювання, створеного у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, затвердженого для військової частини в кошторисі.
Отже суд приходить до висновку, що зі змісту постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 року № 175 "Про встановлення граничних розмірі премій військовослужбовцям Збройних сил України" не вбачається, що були підвищені чи введені нові розміри премії, оскільки передбачали лише встановлення граничних розмірів премій, в межах яких вони можуть бути встановлені окремим категоріям військовослужбовців. Премія, як вид грошового забезпечення виплачується військовослужбовцям відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат роботи. Зазначений наказ є внутрішнім організаційно - розпорядчим документом і розповсюджується в межах відомства, у рамках компетенції якого виданий, тобто керівнику лише надане право, а не обов'язок по додатковому преміюванню військовослужбовців.
Також суд критично ставиться і не приймає до уваги посилання позивача як на підставу здійснення перерахунку призначеної пенсії - на Наказ Міністра оборони України №175 від 14 квітня 2007 року, Постанову Кабінету Міністрів України №594 від 28 березня 2007 року «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», оскільки згадані Постанова і Наказ носять тимчасовий характер, що підтверджене у пункті 4 Наказу «... в межах видатків на грошове забезпечення на 2007 рік» та у назві і змісті Постанови Кабінету Міністрів України.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність державної реєстрації Наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 року, оскільки ця обставина не має суттєвого правового значення для вирішення даної справи по суті.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, так як позивач не довів суду тих обставин, на які він посилався як на підставу задоволення позову.
Керуючись ст. 63 ч.3, ст. 52 ч.2, ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції від 4 квітня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України №594 від 28 березня 2007 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», наказом «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних сил України» від 14.04.2007 року № 175, ст. ст. 7-9, 11, 71, 158,160,162, 163КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання діяльності відповідача неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок і підвищення пенсії з урахуванням всіх надбавок та премій які встановлені законодавством, зокрема наказом Міністра оборони України, - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя:
В задоволенні відмовити повністю
12 січня 2010 року