Судове рішення #49430272


Корецький районний суд Рівненської області

м. Корець, вул. Тітова, 7, 34700, (03651) 2-04-52



Справа № 2-а-183/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2010 року Корецький районний суд Рівненської області

в складі:

головуючого судді Павловського В.К.

при секретарі Федичканич В.Ю.

з участю:

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в м. Корець за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Корецькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, -

Встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певну дію, в якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЛЕС та став інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до статей 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, із змінами та доповненнями має право на отримання пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Однак в порушення зазначених норм відповідач виплачує йому пенсію не в повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю та обгрунтував їх обставинами, викладеними в позовній заяві. Просить суд ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50,54 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року . Додав, що з заявою про підвищення пенсії позивач звертався до УПФ 06.09.2010 року .

Представник управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Також надав заперечення , згідно якого заявлених вимог не визнає повністю мотивуючим тим, що ч.5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Нарахування та виплата щомісячної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 0.1. проводилася в порядку та межах, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 530, від 28.05.2008 року " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " та постанови Кабінету Міністрів України № 654, від 16.07.2008 року " Про підвищення рівня професійного забезпечення громадян " . Вважає, що оскільки відповідач на протязі всього спірного періоду виплачував позивачеві основну та додаткову пенсію в порядку та розмірі, визначену Кабінетом Міністрів України, на підставі діючих на той момент нормативно-правових актів, тому відсутні підстави для визнання дій УПФ незаконними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини : ОСОБА_1, уродженець та житель ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках . Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії РВН № 163445, від 07.07.2009 року його визнано інвалідом III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно ст. 14 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі ст.50, 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивачеві призначена державна пенсія та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю .

Нарахування та виплата позивачеві сум пенсії та щомісячної додаткової пенсії проводилася на підставі та в межах визначених постановою Кабінету Міністрів України № 530, від 28.05.2008 року " Деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян ", постановою Кабінету Міністрів України № 654, від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня професійного забезпечення громадян ".

Посилання відповідача при нарахуванні та виплаті позивачеві основної та додаткової пенсій на нормативно-правові акти, видані Кабінетом Міністрів України суд вважає необгрунтованими з таких підстав :

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом .

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » .

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України .

Згідно ч.4 ст. 9 КАС України , у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу .

Отже , виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні

розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.50, 54 Закону України « Про

статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи » ,а не постанови Кабінету Міністрів України, якими керувався відповідач,

оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача .

Відповідно до ст. 50 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ( в редакції від 06.06.1996 року ) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи призначається

щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної»

пенсії за віком .

Згідно ст. 54 вказаного вище Закону ( в редакції від 06.06.1996 року ) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком .

Пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » від 28.12.2007 року № 107-УІ, із змінами та доповненнями , в Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " внесено зміни, а саме статтю 50 викладено в такій редакції : особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам III групи, дітям -інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу — 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Статтю 54 Закону викладено в наступній редакції : у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими : для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках: по III групі інвалідності— 140 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту З розділу З Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.28 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Виходячи із викладеного та керуючись приписами ч.2 ст.152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п. 28 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню, а тому право позивача на звернення за перерахунком пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком було відновлено.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа .

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії - 19.04.2010 року та просить суд зробити перерахунок розміру його пенсії з цієї дати у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, також просить зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Корецькому районі нарахувати та виплатити йому недораховану суму пенсії за період з 01.01.2008 року по 19.04.2010 року. 24.11.2010 року позивач повторно звернувся до відповідача з аналогічною заявою. 06.12.2010 року позивач отримав довідку №2231, з якої дізнався, що відповідні випл^іти йому проводились частково.

Разом з тим позивач неодноразово звертався до УПФ України в Корецькому районі про відновлення перерахунку державної та податкової пенсії відповідно ст..50, ч.4 ст., ч.3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як слідує з матеріалів справи перше звернення було 19.04.2010 року, що підтверджується заявою від 19.04.2010 року з реєстрацією УПФ в Корецькому районі, про те довідка №2231 відповідачем була надана лише 06.12.2010 року, тому суд надав належну правову оцінку тій обставині, що позивач звернувся до суду 14.12.2010 року, та вважає за потрібне поновити позивачу пропущений строк для звернення до суду.

Згідно ст. 99 КАС України (в редакції 2005 року) позивач пропустив річний строк для звернення до адміністративного суду, тому у задоволенні позовних вимог за 2008 рік по 01.05.2009 року - йому слід відмовити.

На підставі ст..99 КАС України (в редакції 2005 року) УПФ в Корецькому районі слід нарахувати та виплатити ОСОБА_1, недораховану суму пенсії за період як визначено ч. 5 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", тобто з 01.05.2009 року по 14.12.2010 року.

При визначенні сум виплат, які необхідно провести позивачеві суд виходить розміру мінімальної пенсії за віком, яка відповідно до ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою даної

статті мінімального розміру пенсії за віком .

Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи . Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму .

Таким чином у разі збільшення прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

На підставі ст. ст.46, 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 50,54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, із змінами та доповненнями , рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, ст.28, ч.4 ст. 45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » від 28.12.2007 року № 107-УІ, із змінами та доповненнями керуючись ст. ст. 6-14,19, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

В позовних вимогах щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області нарахувати та виплатити недораховану суму пенсії за період з 01.01.2008 року по 01.05.2009 року - відмовити.

Поновити ОСОБА_1, пропущений строк для звернення до суду за захистом прав з 01.05.2009 року.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду Україні в Корецькому районі Рівненської області в частині не нарахування та не проведення виплати ОСОБА_1, уродженець та житель ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії в розмірі 6 ( шести ) мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 ( п'ятдесяти ) % мінімальної пенсії за віком за період 01.05.2009 року по 14.12.2010 року, згідно до ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, розрахованого з урахуванням вимог ч.І ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування " і визначеного законом розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати починаючи з 01.05.2009 року, з урахуванням фактично виплачених сум..

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно до ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, з підвищенням пенсії до розміру 6 ( шести ) мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю до розміру 50 ( п'ятдесяти ) % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період 01.05.2009 року по 14.12.2010 року, керуючись визначеним законом розміром мінімальної пенсії за віком, встановленим на час виплати починаючи з 01.05.2009 року, з урахуванням фактично виплачених сум. .

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корецький районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.




  • Номер: 2-а-183/10
  • Опис: Про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-183/10
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Павловський В.К.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.09.2010
  • Дата етапу: 08.10.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація