Корецький районний суд Рівненської області
м. Корець, вул. Тітова, 7, 34700, (03651) 2-04-52
Справа № 2-а-35/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2010 року Корецький районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судці Павловського В.К.
при секретарі Федичканич В.Ю.
з участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень, стягнення недорахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Встановив:
Позивач звернувся до суду з вимогою визнати дії відповідача ш,одо відмови у здійсненні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років протиправними, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області здійснити такий перерахунок та виплатити на і"ї користь 10452 (десять тисяч чотириста п'ятдесят дві) гривні 50 копійок недоотриманої допомоги з липня 2007 року по вересень 2009 року, обґрунтовуючи тим, що у порушення вимог чинного законодавства вказані щомісячні виплати відповідачем проводились не у повному обсязі та виплачено лише частково.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та по аналогічних мотивах, додатково пояснивши, що про зазначені порушення своїх прав позивач дізналась із засобів масової інформації у червні 2009 року, звернулась з відповідною заявою про проведення перерахунку до відповідача, який листом від 03 липня 2009 року Гї заяву відхилив. Тому, ЗО жовтня 2009 року нею було подано відповідну позовну заяву до суду, а тому вважає, що строк звернення до суду нею не пропущений.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що відповідач діяв правомірно згідно вимог чинного законодавства, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку здійснюється з 01 липня 2007 року відповідачем за рахунок коштів Державного бюджету у визначеному Законами України "Про державний бюджети на 2007 та на 2008 роки" обсязі видатків. Крім того, позивачем пропущений річний термін для звернення до адміністративного суду, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні її вимог.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані ними докази; повно, всебічно та об'єктивно оцінивши їх, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується їх свідоцтвами про народження.
На даний час позивач знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі наказу роботодавця, є застрахованою особою, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня призначається, а в ІІ-ІУ кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач відповідно до положень Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення н^.ю трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із довідкою управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації № 874 від 09 квітня 2009 року, позивачу згідно наказ роботодавця, починаючи з 01 травня 2007 року, щомісячна грошова допомога по догляд за сином ОСОБА_4, до досягнення ним трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Статгею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік' встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною де досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Пре державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, } порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності; положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101. 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа пре соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закон України "П|)о Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одн особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За таких обставин, відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошова допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист
прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері
публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів
місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними
владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання
делегованих; повноважень.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", передбачений і постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми". Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п. 22 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2007 року № 1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" є підзаконними нормативно-правовим актом, а у разі виникнення колізії між її нормами та нормами За^йОну, застосуванню підлягають положення закону.
Пунктом 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" виключені. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008.року № 10-рп/2008 року указані положення визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За таких обставин, відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошова допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 22 травня 2008 року.
З огляду на викладене, дії управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року є протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років з 1 квітня становить 463 гри., з 1 жовтня - 470 гривень. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років передбачено з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня — 557 гривень.
За період з 09 липня по 31 грудня 2007 року позивач отримала допомогу у наступному розмірі - 816 (вісімсот шістнадцять) гривень 40 копійок та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року - 1152 (одну тисячу сто п'ятдесят дві) гривні 80 копійок.
З урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період та отриманої допомоги, сума заборгованості за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року становить - 1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) гривень 41 копійку та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року -2934 (дві тисячі дев'ятсот тридцять чотири) гривні 65 копійок, а всього на суму 4831 (чотири тисячі вісімсот тридцять одну) гривню 06 копійок, який підлягає до стягнення.
Встаковлено, що зазначені виплати проводяться управлінням праці та соціального захисту населення районів та міст, які є розпорядниками коштів. Оскільки Державний бюджет України на 2007 рік таких коштів не забезпечив, тому суд не може стягнути вказані суми з відповідача. Можливим є лише зобов'язати відповідача вчинити певні дії, які полягають у зобов'язанні' нарахувати та виплатити вказану вище суму недоотриманої допомоги.
Відповідно.до ст. 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до адміністративнгго суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушенім її права.
З поданої позивачем заяви вбачається, що про порушення своїх прав, свобод чи інтересів ш стало відомо після збігу передбаченого річного строку звернення до суду, проте цей термін нею пропущено з поважних причин, через юридичну необізнаність, а тому просить суд, продовжити строк звернення до суду за захистом свого права.
На підставі викладеного, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 року, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 року, ст.ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 99, 102, 104, 143, 158-163 КАС України, суд -
Постановив:
Продовжити строк для звернення до суду з даним позовом ОСОБА_1
Сергіївні.
Позов задоволити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатнорті та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року протиправними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообс^і'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 2С-ТИ днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
- Номер: 2-а-35/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-35/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Павловський В.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.09.2015
- Дата етапу: 15.09.2015
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-35/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Павловський В.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.01.2010
- Дата етапу: 03.03.2010
- Номер:
- Опис: стягнення допомоги "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-35/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Павловський В.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.01.2010
- Дата етапу: 05.01.2010
- Номер: б/н
- Опис: про скасування постанови про адмін.правопорушення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-35/10
- Суд: Теплодарський міський суд Одеської області
- Суддя: Павловський В.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.07.2010
- Дата етапу: 27.07.2010