ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.11 Справа № 4/5027/575/2011
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Юркевича М.В.
ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Зелений гай»б/н від 21.07.11
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.07.11
у справі № 4/5027/575/2011
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Зелений гай», с. Васловівці, Заставнівський район, Чернівецька область
до відповідачів: 1. Васловівської сільської ради, с. Васловівці, Заставнівський район, Чернівецька область
2. Виконавчий комітет Васловівської сільської ради, с. Васловівці, Заставнівський район, Чернівецька область
за участю третьої особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, м. Чернівці
про визнання рішень: виконавчого комітету і сесії Васловівської сільської ради незаконними, скасування вказаних рішень та визнання права власності на нерухоме майно –76 475 грн.
представники сторін та третьої особи –не з’явилися (належним чином повідомлені про час та місце судового засідання).
У судовому засіданні від 13.10.11 за згодою представників сторін було оголошено перерву до 20.10.11.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 13.07.11 у справі № 4/5027/575/2011 відмовлено в позові ТзОВ «Зелений гай»до Васловівської сільської ради, до Виконавчого комітету Васловівської сільської ради, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання рішень: Виконавчого комітету і сесії Васловівської сільської ради незаконними, скасування вказаних рішень та визнання права власності на нерухоме майно вартістю 76 475 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «Зелений гай»звернулося до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.07.11 у справі № 4/5027/575/2011 скасувати та прийняти нове рішення, яким визнати незаконними та скасувати рішення Виконавчого комітету і сесії Васловівської сільської ради та визнати право власності ТзОВ «Зелений гай»на приміщення будинку культури, що розташоване по вул. Головна, 26, в с. Васловівці вартістю 76 475 грн.
Скаржник зазначає про те, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення, порушив норми матеріального права та не дослідив усіх доказів у справі. Зокрема, скаржник вказує, що суд першої інстанції не врахував, що акт приймання-передачі будівель Васловівській сільській раді, які знаходилися на балансі колишньої ССС «Зелений гай», не має юридичної сили, оскільки не відповідає вимогам ряду нормативних документів, він не скріплений печатками підприємств та не містить дати його складання, а відтак цей акт не тягне за собою виникнення, зміну чи настання будь-яких прав та обов’язків, а тому не може бути доказом при розгляді судового спору та прийняття рішення у справі.
Крім того, скаржник зазначає, що суд не взяв до уваги, що відповідно до листа Застанівської районної держаної адміністрації від 02.03.10 № 24/10-275 Васловівська сільська рада не повідомляла фінансові органи про прийом на баланс та оформлення права власності на будинок культури с. Васловівці, хоча такий обов’язок передбачений Порядком безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підпадали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передачі на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.03. Як вказує скаржник, наявність у нього проектно-кошторисної документації на будинок культури с. Васловівці, витягів та копій бухгалтерського балансу станом на 01.01.02 про вартість об’єкта спростовує висновки суду про достовірність встановлення факту передачі об’єкта товариством органу місцевого самоврядування.
Також, скаржник зазначає, що будинок культури с. Васловівці згідно чинного законодавства не підлягав паюванню, а тому відсутність документів про паювання майна колгоспу імені Дзержинського та КСП «Зелений гай»не є підставою для відхилення судом як доказу по справі протоколу ТОВ «Зелений гай»№ 3 від 15.08.05.
Крім того, скаржник зазначає, що звіт ліквідатора ТОВ «Зелений гай»від 01.12.08 не є належним та допустимим доказом у справі, оскільки з 23.01.07 будинок культури с. Васловівці незаконно вибув із власності ТОВ «Зелений гай»у власність Васловівської сільської ради, а тому не повинен бути відображений у цьому звіті.
Позивачем на вимогу суду було подано ряд документів на підтвердження своїх позовних вимог.
Подана позивачем заява про надання доказів в порядку ст.ст. 99, 101 ГПК України не може бути прийнята судом до задоволення, оскільки рішення суду з адміністративної справи не є преюдиційним для господарських судів так як про це не зазначено в ст. 35 ГПК України. Окрім цього, предметом спору в адміністративній справі була наявність чи відсутність податкових зобов’язань, рішення щодо яких і визначається як встановлений факт. Окрім цього, позивачем не подано доказів, що дана постанова Чернівецького окружного адміністративного суду набрала законної сили.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що підстави для скасування рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.07.11 у справі № 4/5027/575/2011 відсутні, з огляду на наступне:
СГ ТзОВ «Зелений гай» звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом про визнання незаконними та скасування рішення 4 сесії Васловівської сільської ради 24 скликання від 26.12.02, рішення Виконавчого комітету Васловівської сільської ради «Про оформлення права власності на будинок культури»№ 12/24 від 21.12.06, рішення Васловівської сільської ради № 19-430/09 від 28.05.09, 5-ий пункт 2 сесії 26 скликання Васловівської сільської ради від 28.11.10 та про визнання за позивачем права власності на приміщення будинку культури.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що при прийнятті оскаржуваних рішень було порушено право власності товариства на належне йому нерухоме майно, оскільки Васловівська сільська рада незаконно набула право власності на приміщення будинку культури в селі Васловівці Заставнівського району Чернівецької області по вул. Головній, 24.
У зв’язку з чим, позивач посилається на те, що згідно установчого договору ТзОВ (із змінами внесеними 26.02.02) вказане товариство створене в процесі реорганізації КСП «Зелений гай»і є його правонаступником. Відповідно до пункту 4.1 вказаного установчого договору, інвентарної картки № 107 від 20.01.79 , книги обліку продуктів і матеріалів, головних книг КСП «Зелений гай»та ТзОВ «Зелений гай»за 1999, 2000, 2001 роки, будинок культури, що розташований в с. Васловівці Заставнівського району по вулиці Головній, 24 станом на 31 січня 2001 року перебував на балансі ТОВ «Зелений гай».
Також, позивач зазначає, що відповідно до висновку експертного економічного дослідження № 07 від З березня 2010 року станом на 01.01.2002 року на балансі ТОВ «Зелений гай»обліковується будинок культури на 300 місць, що розташований в с. Васловівці Заставнівського району по вулиці Головній, 26. Таким чином, будинок культури відповідно до вимог ч. 1 ст. 66, ч. 3 ст. 139 ГК України був майном ТОВ «Зелений гай», що належало позивачу на праві власності.
На думку позивача, у 2002 році між ТОВ «Зелений гай»та Васловівської сільської ради, без уповноваження на те вищими органами товариства та сесії сільської ради, було виготовлено проект акту прийому передачі будинку культури без дати та місця його складання. Вказаний акт був виготовлений в термін до 10.04.02, оскільки на ньому зазначено прізвище сільського голови ОСОБА_3, адже з 10 квітня 2002 року на посаді сільського голови с. Васловівці перебувала ОСОБА_4 При цьому, до 10.04.02 Васловівською сільською радою та ТОВ «Зелений гай»не приймалось рішень щодо передачі будинку культури з балансу позивача на баланс відповідача. Згідно висновку експерта № 07 від 03.03.10 акт прийому передачі будинку культури з балансу ТОВ «Зелений гай»на баланс Васловівської сільської ради не може слугувати підтвердженням передачі нерухомого майна.
Позивач вказує, що на загальних зборах учасників ТОВ «Зелений гай»15.08.05 було прийнято рішення про залишення у власності позивача спірного будинку культури. Однак, всупереч вказаному рішенню власника майна, 21.12.06 виконавчий комітет Васловівської сільської ради прийняв оспорюване рішення № 12/24 «Про оформлення права власності на будинок культури»за Васловівською сільською радою.
Львівський апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, будівництво сільського клубу у селі Васловівці здійснювалось колгоспом імені Дзержинського.
Як вбачається з матеріалів справи та листа державного реєстратора Застанівської районної державної адміністрації від 12.10.11 № 2697, пунктом 1 статуту Селянської спілки співвласників «Зелений гай», прийнятого загальними зборами членів спілки селян (протокол № 1 від 01.02.93) та зареєстрованого розпорядженням № 92 від 23.04.93, передбачено, що спілка є народним підприємством, добровільно об’єднаних селян на основі індивідуального і колективного членства для спільного ведення господарської та іншої діяльності у сільському господарстві. Відповідно до витягу з протоколу № 2 від 28.02.2000 р. загальних зборів ССС «Зелений гай» вирішено реформувати спілку у товариство.
Відповідно до установчого договору про створення та діяльність ТзОВ «Зелений гай»та статуту ТзОВ зареєстрованих у 2000 році (із внесеними у 2002 році змінами та доповненнями) дане товариство створено в процесі реорганізації Колективного сільськогосподарського підприємства (далі –КСП) «Зелений гай»та є його правонаступником, у зв’язку з набуттям ТОВ «Зелений гай»майнових прав та майна КСП «Зелений гай»в результаті отримання на баланс товариства майна та майнових прав колишнього КСП (Т. І а.с. 18-24, 73-100). Відповідно до п.п. 4.2, 4.6. статуту статутний фонд товариства складає 7 400 грн., який створений за рахунок вкладів учасників; товариство є власником майна, переданого йому учасниками у власність. Однак, позивач не надав жодних доказів про факт створення та існування КСП як такого, а також про те, яке майно, в тому числі і спірний будинок культури, та на підставі яких юридично значимих дій перебувало у власності КСП. При цьому, Львівським апеляційним господарським судом зазначається, що селянська спілка співвласників (ССС) та колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) є різними організаційно-правовими формами об’єднання.
Відповідно до акту передачі будівель Васловівській сільській раді, які знаходяться на балансі колишньої ССС «Зелений гай», відповідачу передано майна на загальну суму 138 808,95 грн. (знос 69299,50 грн.) в тому числі, будинок культури (клуб) на 300 місць (Т. І а.с. 30).
Як зазначено місцевим господарським судом, сільський будинок культури було передано в термін до 10.04.02, оскільки в акті прийому-передачі зазначено прізвище сільського голови ОСОБА_3, при цьому з 10.04.02 на посаді сільського голови с. Васловівці перебувала ОСОБА_4 згідно рішення Васловівської сільської ради від 10.04.02 (Т. І а.с. 31).
Відповідно до рішення сесії Васловівської сільської ради від 26.12.02 у зв’язку з реорганізацією ССС «Зелений гай»вирішено прийняти на баланс Васловівської сільської ради основні засоби та малоцінний інвентар на суму 157355 грн. із зносом на суму 72 199 грн., в тому числі по рахунку 103 на суму 138808,95 грн. (знос 69299,50 грн.) (Т. І а.с. 40).
Отже, з вищезазначених обставин справи, судом правомірно встановлено, що спірний сільський будинок культури у селі Васловівці ССС «Зелений гай» було передано Васловівській сільській раді.
Згідно з ч. 2 ст. 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 9 Закону України від 14.02.92 № 2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство»до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій.
Відповідно до записів Книги обліку продуктів і матеріалів за 1992-1999 рр. рахується основних засобів залишковою вартістю –1 612 825,05 грн., в тому числі «Клуб на 300 місць»залишковою вартістю –53 926,35 грн. (Т. І а.с. 27-28).
Статутом ТзОВ «Зелений гай»(п. 4.1.) в редакції від 23.03.2000 р. передбачено, що товариство є власником майна, майнових прав, які складаються, зокрема, з основних і оборотних фондів та майнових прав КСП, що передаються ТзОВ в результаті реорганізації КСП в порядку правонаступництва по майну та майнових правах КСП.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач не надав суду доказів (акт приймання-передачі, передавальний баланс, інвентарні відомості), стосовно того, що на момент створення ТзОВ «Зелений гай»в процесі реорганізації КСП «Зелений гай»та правонаступництва, позивачу передавалось у власність чи на баланс сільський будинок культури в с. Васловівці. Також, сторонами не надано суду документів складених за участю КСП «Зелений гай» чи сільської ради, які б визначали конкретне майно колишнього колгоспу, що підлягало або не підлягало паюванню в процесі створення чи реорганізації сільськогосподарського підприємства. Про недоведеність позивачем наявності такого правопопередника як КСП судом апеляційної інстанції зазначено вище.
Судом першої інстанції підставно не взято до уваги як докази по справі протокол № 3 від 15.08.05 загальних зборів власників майнових паїв СССП «Зелений гай»(незасвідчена копія якого міститься в матеріалах справи (Т. І а.с. 42-44) та список майна пайовиків КСП «Зелений гай», затверджений ТОВ «Зелений гай»20.03.05, оскільки правомірність та достовірність цих документів може бути встановлена лише в сукупності з вищезазначеними доказами, які в матеріалах справи відсутні.
Окрім цього, в статуті ТзОВ «Зелений гай»в редакції від 23.03.2000 р. зазначено, що частки кожного з учасників у статутному фонді будуть такими, як їх зазначено в ст. 14 цього договору. Натоміть, розділ 14 цього статуту стосується питання припинення участі в ТОВ та правонаступництва, тобто є неможливим встановити хто був засновником ТзОВ у 2000 році, так як згідно нової редакції установчого договору позивача від 23.11.01 його засновниками були лише три фізичні особи і статутний фонд сформовано з їхніх грошових вкладів, який становить 7 400 грн.
Крім того, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що відповідно до довідки відповідача-2 та інвентарної картки № 107 обліку основних засобів, первісна вартість будинку культури становить 56 500 грн. згідно нарахованого зносу на основні засоби, залишкова вартість будинку культури –19 775 грн., згідно висновку ДНВП «Чернівецький Геоінфоцентр»від 07.02.07 ринкова вартість об’єкта –76 475 грн. (Т. І а.с. 29). Натомість, як вбачається з статуту позивача як в редакції від 23.03.2000 р. та від 26.02.2002 р., розмір його статутного фонду як зазначено вище становить лише 7 400 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, із звіту ліквідатора ТзОВ «Зелений гай», затвердженого ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 01.12.08 у справі № 10/185/Б щодо банкрутства товариства, ліквідатором не було встановлено, що товариству належить сільський будинок культури, який розміщений в с. Васловівці по вул. Головна, 26 (Т. І а.с. 163-164). Оскільки звіт ліквідатора, затверджений ухвалою суду, набув обов’язкової юридичної сили, то відповідно до ст. 4-5 ГПК України він є обов’язковим до виконання на усій території України, а тому протилежні доводи скаржника щодо цього є незаконними.
Висновок № 07 експертного економічного дослідження від 03.03.10, проведеного ПП ОСОБА_5, не може бути допустимим доказом по даній справі, оскільки ПП ОСОБА_5 не є суб’єктом судово-експертної діяльності в розумінні ст.ст. 7, 9,10 Закону України «Про судову експертизу». У судовому висновку відсутні дані про освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень, атестацію, рівень кваліфікації судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом та дані про відповідну підготовку експерта в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України. Окрім цього, експертом надано висновок правового характеру щодо юридичної сили акта прийому передачі будинку культури, що не може бути предметом економічного дослідження.
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.96 № 1060 «Про поетапну передачу у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності»встановлено, що об'єкти соціальної сфери та житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, за рішенням загальних зборів членів підприємства чи зборів уповноважених колективних сільськогосподарських підприємств або за рішенням органів, уповноважених розпоряджатися майном підприємств інших форм недержавної власності, передаються безоплатно у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць (за згодою органів місцевого самоврядування), тобто органам місцевого самоврядування на території яких дані об'єкти розташовані.
Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України від 14.02.92 № 2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство»об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 «Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.03 № 1253, рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів.
Згідно пункту 10 абзацу «б»статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад належить облік та реєстрація відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Абзацом 12 підпункту «а»пункту 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.03 № 6/5, передбачено, що оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об’єкти нерухомого майна.
Рішенням Виконавчого комітету Васловівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області № 12/24 від 21.12.06 було вирішено оформити право власності на будинок культури за Васловівською сільською радою та видати свідоцтво на право власності (Т. І а.с. 49).
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є невідповідність його нормам чинного законодавства та порушення у зв'язку з прийняттям даного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
З огляду на те, що позивачем не було набуто права власності на спірний будинок культури в селі Васловівці в процесі реорганізації КСП «Зелений гай»та його правонаступництва, то оспорюване рішення Виконавчого комітету Васловівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області № 12/24 від 21.12.06 ніяким чином не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, а відтак підстави для визнання судом цього рішення за позовом ТзОВ «Зелений гай»недійсним - відсутні.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують правомірності оскаржуваного рішення та не слугують підставою для його скасування чи зміни.
Виходячи з вищенаведеного, судова колегія встановила, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права.
Відтак, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.07.11 у справі № 4/5027/575/2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Витрати по сплаті державного мита за перегляд судового рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали даної справи повернути до місцевого господарського суду.
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Юркевич М.В.
Суддя Желік М.Б.