Судове рішення #493417
Справа № 11а-100/2007

Справа № 11а-100/2007                                             Головуючий в І інстанції: Таранцов С.П.

Категорія: скарга на постанову                                                              Доповідач: Гемма Ю.М.

УХВАЛА

іменем              України

30 січня 2007 року                                                                                               м. Херсон

Колегія суддів судової палати у криштальних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

головуючого: Червоненка В.Я.

суддів: Гемми Ю.М., Делієва О.М.

з участю прокурора: Литвиненка О.О.

заінтересованої особи Сухомлина О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції,   на постанову   Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 28 листопада 2006 року,

встановила:

Цією постановою скарга керівника первинної Профспілкової організації працівників Каховської центральної районної лікарні "Медицина і Законність" Сухомлина О.М. на постанову Каховського міжрайонного прокурора про порушення кримінальної справи - задоволена, а постанова Каховського міжрайонного прокурора від 27 червня 2006 року про порушення кримінальної справи за фактом порушення права на безоплатну медичну допомогу лікарями хірургічного відділення Каховської центральної районної лікарні за ознаками злочину, передбаченого ч.1ст.184 КК України, - скасована.

В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, просить скасувати постанову суду як незаконну, а скаргу залишити без задоволення, посилаючись на те, що прокурор відповідно до своїх повноважень за наявністю приводів і підстав порушив кримінальну справу за фактом порушення права на безоплатну медичну допомогу лікарями хірургічного відділення Каховської центральної районної лікарні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.184 КК України, згідно заяв громадян про порушення їхніх прав. На час її порушення не було встановлено осіб, які скоїли цей злочин.

В запереченнях на апеляцію Сухомлин О.М. вказує на законність і обгрунтованість постанови суду, просить залишити її без зміни, а апеляцію прокурора без задоволення.

Заслухавши доповідача, думку прокурора, який підтримав апеляцію і просив скасувати постанову суду, а матеріали справи повернути на новий судовий розгляд, пояснення Сухомлина О.М., який заперечував проти задоволення апеляції, перевіривши матеріали справи і доводи апеляції, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Під час розгляду скарги на постанову прокурора про порушення кримінальної справи суд допустив порушення вимог кримінально-процесуального закону.

Як убачається з матеріалів справи, судом не були досліджені матеріали кримінальної справи, на підставі яких було прийнято рішення про порушення кримінальної справи, що є грубим порушенням вимог ст. 236-2 КПК України.

У матеріалах справи відсутні - копії заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про притягнення лікарів хірургічного відділення Каховської центральної районної лікарні до кримінальної відповідальності, пояснень лікарів Глухова В.О і Баранова В.Л., копія наказу головного лікаря Каховської центральної районної лікарні Віттіха О.О за № 9 від 05.01.2006 року ''Про порядок отримання лікарнею благодійних коштів", на які послався суд у своїй постанові від 28.11.2006 року в обґрунтування рішення про скасування постанови прокурора про порушення кримінальної справи, (а.с.79-81)

 

Зі змісту протоколу судового засідання від 28.11.2006 року видно (а.с.77, 78), що ці письмові матеріали не були предметом дослідження у судовому засіданні.. Факт проведення таких процесуальних дій у протоколі не відображений.

Відповідно до роз'яснень, які - містяться у п.4 Постанови №1 Пленуму Верховного Суду України від 11 лютого 2005 року "Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальних справ" - розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суддя вправі з'ясовувати лише такі питання: чи були наявними на час порушення справи передбачені ч.1 ст.94 КПК України приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину, передбачені ч.2 ст.94 КПК України; чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи було додержано нею встановлений для цього порядок, передбачений ст. 9 8 КПК України.

Однак судом зазначених вимог-закону дотримано не було.  

З постанови суду вбачається, що обґрунтовуючи свій висновок про відсутність підстав до порушення кримінальної справи, суд  послався тільки на те, що на час порушення кримінальної справи не було достатніх даних, що вказували на ознаки злочину.

Такий висновок суду суперечить змісту постанови, де суд зазначив, що ОСОБА_3 і ОСОБА_2 на вимогу - лікарів указаного відділення- -сплатили "благодійні" пожертвування за надання медичної допомоги на рахунок первинної Профспілкової організації працівників Каховської центральної районної лікарні "Медицина і Законність" у сумі по 600 грн. та провели оплату медичних ліків при лікуванні у повному обсязі, що підтверджується банківською випискою. (а.с. 14) .

Згідно заяв громадян про порушення їхніх прав, прокурор із дотриманням вимог ст. ст.94, 98 КПК України порушив кримінальну справу за фактом порушення права на безоплатну медичну допомогу лікарями -хірургічного відділення- Каховської центральної районної лікарні за ознаками- злочину, передбаченого ч.1 ст.184 КК України, оскільки ці благодійні внески вносилися не на рахунок лікарні. При цьому в мотивувальній частині зазначеної постанови не вказані прізвища осіб як таких, що вчинили цей злочин.

Крім того, приймаючи до свого провадження скаргу на порушення кримінальної справи за фактом учинення злочину, суд не звернув уваги на те, що такі скарги можуть подати певні особи, стосовно яких порушено кримінальну справу, особи, інтересів яких стосується порушена кримінальна справа, або їхні захисники та законні представники. Як видно з матеріалів справи, лікарі Глухов В.О. та Баранов В.Л., інтересів яких стосується порушена справа, не подавали до суду скарги на постанову прокурора про порушення кримінальної справи. Також у матеріалах відсутні дані про те, що такі скарги подавали їхні захисники та законні представники.

Таким чином, колегія суддів вважає,- що висновок суду про відсутність приводів і підстав до порушення кримінальної справи, не ґрунтується на матеріалах справи, а тому постанову суду не можна визнати законною й обґрунтованою, вона підлягає скасуванню з поверненням справи на новий судовий розгляд, у ході якого необхідно усунути зазначені порушення вимог кримінально-процесуального закону, з'ясувати, чи були при порушенні кримінальної справи додержані вимоги ст. ст.94, 97, 98 КПК України та залежно від установленого постановити законне і обгрунтоване рішення.

Керуючись ст.ст.365, 366 КПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, задовольнити частково.

Постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 28   листопада 2006  року   про   скасування   постанови  Каховського  міжрайонного прокурора від 27 червня 2006 року про порушення кримінально справи за фактом порушення права на безоплатну медичну допомогу лікарями хірургічного відділення Каховської центральної районної лікарні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.184 КК України, - скасувати, а матеріали справи повернути на новий судовий розгляд у цей же суд, але в іншому складі.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація