копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2012 р. Справа № 2a-1870/662/12
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савченко Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ромни про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі (далі по тексту-позивач, УПФУ в Липоводолинському районі), звернувся до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ромни (далі по тексту - відповідач, ВВДФССНВВПЗ України в м. Ромни) про зобов'язання прийняти до відшкодування суми витрат на виплату та доставку державної адресної допомоги в розмірі 46703грн.58коп., про що скласти та підписати акт звірки розрахунків.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (далі Порядок), визначений механізм відшкодування Фондом на централізованому рівні витрат Пенсійного фонду, пов’язаних з виплатою відповідних пенсій. Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. Однак, відповідачем підписані акти звірки за жовтень-грудень 2011 року з розбіжністю в сумі 46703грн.58коп., зокрема ним не визнаються суми витрат щомісячної державної адресної допомоги у відповідності до Постанови КМУ від 11.03.2009 року № 198.
Позивач зазначає, що вказані ним виплати мають бути відшкодовані відповідачем на підставі ОСОБА_1 України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999 року, п. 4 Постанови КМУ від 26.03.2008 року №265 “Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, Постанови КМУ від 11.03.2009 року № 198 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, тому просить зобов’язати відповідача прийняти до відшкодування вказані суми витрат.
У письмових запереченнях, поданих до суду (а.с.32), відповідач, посилаючись, зокрема, на приписи ст 21 ОСОБА_1 України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, зазначив, що державна адресна допомога, яка передбачена Постановою КМУ від 26.03.2008 року №265 “Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, не відноситься до переліку виплат для відшкодування завданої каліцтвом шкоди.
У позовній заяві представник позивача розгляд справи просив проводити за його відсутністю (а.с.6).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав заяву, в якій розгляд справи просив провести за його відсутності (а.с.41).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до актів звірки суми щомісячної державної адресної допомоги та витрати на її доставку в розмірі 46703,58грн. за період з жовтня по грудень 2011р. не були прийняті відповідачем до заліку. Дані обставини підтверджуються копіями актів звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за жовтень-грудень 2011р. (а.с.9,15,21), списками осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а.с.11-12,13-14,17-18,19-20,23-24,25-26).
Відповідно до п.п. «г»та «д»п.1 ч.1 ст.21 ОСОБА_1 №1105, на чому також наголошує позивач, у разі настання страхового випадку страховик, яким є Фонд соціального страхування від нещасних випадків, зобов’язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
В той же час частиною 16 статті 34 ОСОБА_1 №1105 передбачено, що виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснюється відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення. У випадку, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг згідно ст. 24 зазначеного ОСОБА_1 між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Посилаючись на приписи ст. 21 ОСОБА_1 №1105, Постанову №265 та положення Порядку, зважаючи, що обов’язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові, внаслідок ушкодження здоров’я при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, покладено на Фонд соціального страхування, позивач вважає, що саме відповідач повинен відшкодовувати органу Пенсійного фонду суми витрат на виплату та доставку щомісячної державної адресної допомоги.
Однак суд не погоджується з даною позицією позивача. УПФУ в Липоводолинському районі помилково обов’язок Фонду соціального страхування щодо відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я при настанні страхового випадку поєднує з обов’язком нести витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги особам, яким призначено пенсії по інвалідності. ОСОБА_1 №1105, що є спеціальними нормами, які регулюють відносини державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, зокрема стаття 21, не передбачають таких витрат Фонду як виплата особам, яким призначено пенсії по інвалідності, щомісячної державної адресної допомоги. Остання передбачена Постановою №265.
В той же час, пунктом 2 Прикінцевих положень ОСОБА_1 №1105 передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим ОСОБА_1 законодавчі та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому ОСОБА_1. Положення Постанови №265 суперечать приписам ОСОБА_1 №1105, а тому застосовувати їх не можна, до того ж в ній не передбачено самого порядку відшкодування даних витрат.
Крім того, варто зазначити, що Порядок, на який посилається позивач, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
Згаданий Порядок (п.2) визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із ОСОБА_1 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього ОСОБА_1), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків. Тобто остаточне питання відшкодування сум вирішується на центральному рівні, не між сторонами по справі. Підписання акту звірки є правом сторін.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов’язання ВВДФССНВВПЗ України в м. Ромни прийняти до відшкодування суми витрат, понесених УПФУ в Липоводолинському районі на виплату та доставку державної адресної допомоги в загальній сумі 46703грн.58коп., про що скласти та підписати акт звірки розрахунків, є безпідставною та лежить поза межами прав УПФУ в Липоводолинському районі, а тому вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ромни про зобов'язання відповідача прийняти до відшкодування суми витрат УПФУ в Липоводолинському районі на виплату та доставку державної адресної допомоги в загальному розмірі 46703грн.58коп. за жовтень-грудень 2011р., про що скласти та підписати акти звірки розрахунків – відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко