Судове рішення #4922816

  УКРАЇНА

                                                                                                                                          Справа № 2а-206/2009р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2009 р.  Первомайський міський суд Луганської обл.                                                   в складі головуючого судді                           Борзаниці С.В.

при секретарі                                       Кузьменко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Первомайську про визнання дій управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області з відмови в перерахунку пенсії незаконними, зобов’язання відповідача зробити перерахунок основної та додаткової пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, посилаючись на те,  що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії,  та є інвалід 2-ї  групи безстроково,  від захворювання, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, у зв`язку з чим  йому була нарахована, та щомісячно відповідачем сплачується призначена пенсія, розмір якої складає 3934 грн.

06.01.2008 року він звернувся до управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області із заявою зробити перерахунок пенсії  з урахуванням останніх змін у нормативно-правових актах України, встановивши пенсію в розмірі 4357,5 грн., виходячи з того, що станом на 01.01.2009 року 8 мінімальних розмірів пенсії за віком становить 3984 грн. і додатково щомісяця 75 % мінімальної пенсії за віком в розмірі 373,5 грн.

ОСОБА_2 ПФУ у м. Первомайську Луганської області, розглянувши його заяву, відмовило в перерахунку його пенсії, про що повідомило своїм листом від 15.01.2009 року.

Вважає таку відмову ОСОБА_2 ПФУ в м. Первомайську Луганської області незаконною, яка порушує його права як громадянина та пенсіонера по інвалідності і  просить суд визнати незаконними дії ОСОБА_2 ПФУ в м. Первомайську Луганської області щодо відмови в перерахунку додаткової пенсії, та зобов’язати відповідача зробити перерахунок призначеної йому основної пенсії, виходячи із встановленого на цей час законодавством України мінімальної пенсії за віком у розмірі  8 мінімальних пенсій за віком, та перерахунок додаткової пенсії, встановивши її в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком; зобов’язати  відповідача - управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області робити перерахунки його пенсії у разі підвищення розміру мінімальної пенсії за віком.

В суді  позивач повністю підтримав  свої  позовні вимоги та просив їх задовольнити

Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на те, що пенсія позивачу призначена за спеціальним Законом, дія Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на громадян, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» № 796 – ХІІ від 28.02.1991 року не поширюється. Ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», передбачено, що порядок обчислення цих пенсій визначається Кабінетом міністрів України. Тобто законодавець надає повноваження КМУ визначати порядок нарахування пенсій, призначених цим законом. Згідно останньої постанови КМУ від 16.07.2008 року за № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» було встановлено, що в інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році: інвалідів ІІ групи – пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій) досягли розміру – 1090 грн. Постанови КМУ є обов’язковими для виконання, пенсія позивачу призначена згідно з ними.  

Дослідивши надані докази,  суд приходить до висновку, що  позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

В суді прийнято без заперечень, що позивач має право на пенсію як учасник ліквідації аварії на ЧАЄС 1 категорії інвалід 2 групи, захворювання якого пов’язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

           Предметом спору є визначення мінімального розміру цієї пенсії як основи для розрахунку основної та додаткової пенсії.

            Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

            Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

            Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

            З 1-го січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

            Абзацам другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

            Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

            Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  (надалі – соціальний закон) передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4.  Стаття 49 цього  розділу визначає пенсії особам, відповідно до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

            Приписами зазначеної статті встановлено, що з 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених у 2006-2007 роках відповідно до цього Закону, не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим  частини 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на місяць.

            Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи – 75% відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.        

            Ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» /остання редакція від 17.11.2005 р./  передбачено:

«Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

             В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження к 1986-1990 роках не може перевищувати 3.0 тис. карбованців.

Обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

По І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком  

По ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком

По ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком

Дітям-інвалідам – 3 мінімальних пенсій за віком      

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»

Таким чином, норма Закону містить посилання на те, що при призначенні пенсій «чорнобильцям» Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застосовується.  Крім того, в Законі чітко зазначено, що і пенсії, які призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, і пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, при визначенні термінів, застосованих в наведеній статті, треба користуватись діючим законодавством, наразі пенсії за віком призначаються і виплачуються тільки у відповідності з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року. Тому, щоб виконати  законоположення про те, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком, по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком, по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком требу звернутись до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», щоб визначить, якою ж є мінімальна пенсія за віком.

Визначивши основні принципові засади пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» віднесла до компетенції КМУ порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Але в відповідних постановах КМУ основний зміст статті нівельований.

Таким чином, наявна суперечливість законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту  Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана  Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд прийшов до висновку, що вказані постанови Кабінету міністрів України не застосовуються до правовідносин, що склались між позивачем і відповідачем ще й тому, що дійсно порушується конституційний принципи рівності громадян перед Законом.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розмірами, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року за № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», суд не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо.

Суд вважає за необхідне зазначити, що визнаючи дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Первомайську неправомірними, суд виходив з пріоритету законів над підзаконними нормативними актами.

Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача здійснювати перерахунок позивачеві пенсії в разі збільшення розміру пенсії за віком, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню за наступних підстав. Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання відповідача в подальшому здійснювати перерахунок позивачеві пенсії в разі збільшення розміру пенсії за віком  є безпідставними, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, які можуть мати місце, та без наявності спірних правовідносин.

Оцінюючи  належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги  такими, що  підлягають частковому  задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії є неправомірними.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 21,24,46 Конституції України, ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії»,  ст. ст. 8, 9, 159-163 КАС  України, -

П О С Т А Н О В И В:

    Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

    Визнати незаконними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Первомайську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку основної та додаткової пенсії.

    Зобов’язати  ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Первомайську зробити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, встановивши її з 01.01.2009 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та зробити перерахунок додаткової пенсії, встановивши її в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

У задоволенні позовних вимог про зобов’язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в  м. Первомайську  Луганської області здійснювати перерахунки пенсії ОСОБА_1 у разі підвищення розміру мінімальної пенсії за віком відмовити за необґрунтованістю.

    Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.

    Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Первомайський міський суд.

    Суддя                                                                               С.В. Борзаниця

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація