Справа № 524/10387/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2014 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:
головуючого судді – Лободенка О.С.
при секретарі – Євтушенко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору довічного утримання (догляду) та визнання права власності на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання договору довічного утримання (догляду) та визнання права власності на нерухоме майно.
Вказавши, що 06.06.2007 року між нею та відповідачем укладено договір довічного утримання (догляду), посвідчений державним нотаріусом Четвертої Кременчуцької державної нотаріальної контори ОСОБА_3 За умовами договору вона передає відповідачу у власність квартиру № 50, що знаходиться в м. Кременчуці Полтавської області, по вул. Т. Карнаухова, в будинку № 7, загальною площею 31,0 кв. м., жилою площею 17,2 кв. м., належну їй за свідоцтвом про право власності на житло, виданим житлово-комунальним відділом АТ «Укртатнафта» м. Кременчука 23.07.1996 р., свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим Четвертою кременчуцькою державною нотаріальною конторою 16.11.2000 р. за р. № 2130, які зареєстровані Кременчуцьким міжміським бюро технічної інвентаризації в книзі № В-1, за р. № 55. Натомість, відповідач зобов'язується утримувати її довічно, а саме:
а) щомісячно надавати матеріального забезпечення у розмірі 100 (ста) гривень;
б) забезпечити житлом шляхом збереження права безоплатного довічного проживання у відчужуваній квартирі, користування допоміжними приміщеннями;
в) забезпечити щоденним триразовим калорійним харчуванням (сніданок, обід, вечеря), вартістю продуктів 100 (сто) грн. на місяць;
г) забезпечити належними лікувальними засобами, в т.ч. на підставі виданих лікарями рецептів, на середню суму 100 (сто) грн. на місяць;
д) у разі смерті здійснити поховання.
Відповідач свої зобов'язань за договором належним чином не виконує та не забезпечує її належним харчуванням, медикаментами, матеріальним забезпеченням навіть в обсягах передбачених договором. Їй доводилось за власні кошти купувати їжу, ліки, оплачувати комунальні послуги.
Позивач просить розірвати договір довічного утримання (догляду), укладений 06.06.2007 року, між нею та відповідачем, який був посвідчений державним нотаріусом Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори ОСОБА_3, зареєстрований за реєстровим № 1-193, та визнати за нею, право власності на квартиру № 50, що знаходиться в м. Кременчуці Полтавської області, по вул. Т. Карнаухова, в будинку № 7, загальною площею 31,0 кв.м., жилою площею 17,2 кв.м., яка складається з кімнати площею 17,2 кв.м., кухні площею 5 кв.м., вбиральні (сполученої) площею 2,80 кв.м., передпокою площею 4 кв.м., кладової площею 1,10 кв.м., балкону площею 0,9 кв.м.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на підстави та обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання з’явився, проти задоволення позову не заперечував.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, до суду надала клопотання про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечувала.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
У судовому засіданні достовірно встановлено, що 06.06.2007 року, між позивачем та відповідачем, укладено договір довічного утримання (догляду), який посвідчений державним нотаріусом Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори ОСОБА_3 Згідно договору позивач передає відповідачу у власність квартиру № 50, що знаходиться в м. Кременчуці Полтавської області, по вул. Т. Карнаухова, в будинку № 7, загальною площею 31,0 кв.м., жилою площею 17,2 кв.м., належну позивачу за свідоцтвом про право власності на житло, виданим житлово-комунальним відділом АТ «Укртатнафта» м. Кременчука 23.07.1996 р., свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим Четвертою кременчуцькою державною нотаріальною конторою 16.11.2000 р. за р. № 2130, які зареєстровані Кременчуцьким міжміським бюро технічної інвентаризації в книзі № В-1, за р. № 55.
Відповідач свої зобов'язання за договором належним чином не виконує та не забезпечує позивача належним харчуванням, медикаментами, матеріальним забезпеченням навіть в обсягах передбачених договором, що не заперечувалось у судовому засіданні ОСОБА_5
Відповідно до п. 7 договору довічного утримання, відповідач ОСОБА_2 зобов’язався забезпечити ОСОБА_1 харчуванням, необхідною допомогою, одягом, ліками, зберегти в її безкоштовному користуванні квартиру АДРЕСА_1 до дня її смерті.
Пунктом 17 вказаного договору передбачено, що цей договір може бути розірваний за згодою сторін, а у разі невиконання умов та відмови від добровільного розірвання однією із сторін - у судовому порядку.
Згідно з ст. 744 ЦК України, за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужував) передає другій стороні ( набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, замість чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та ( або) доглядом довічно.
Відповідно до ч. 1 ст. 755 ЦК України, договір довічного утримання ( догляду) може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від його вини.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 756 ЦК України, у разі розірвання договору довічного утримання (догляду) у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків за договором, відчужувач набуває право власності на майно, яке було ним передане, і має право вимагати його повернення.
За таких обставин, з огляду на те, що відповідач не виконує умов спірного договору, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для розірвання даного договору. Крім того, суд вважає що розірвання договору довічного утримання від 06.06.2007 року відповідає інтересам сторін і не порушує прав позивача.
Отже позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору довічного утримання та визнання права власності на нерухоме майно підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 14, 57 – 60, 88, 208, 209, 212 – 215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору довічного утримання (догляду) та визнання права власності на нерухоме майно – задовольнити.
Розірвати договір довічного утримання (догляду), укладений 06.06.2007 року, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, посвідчений 06.06.2007 р. державним нотаріусом Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори ОСОБА_3, зареєстрований за реєстровим № 1-193.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на квартиру № 50, що знаходиться в м. Кременчуці Полтавської області, по вул. Т. Карнаухова, в будинку № 7, загальною площею 31,0 кв.м., жилою площею 17,2 кв.м., яка складається з кімнати площею 17,2 кв.м., кухні площею 5 кв.м., вбиральні (сполученої) площею 2,80 кв.м., передпокою площею 4 кв.м., кладової площею 1,10 кв.м., балкону площею 0,9 кв.м.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд міста Кременчука шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: