Справа №2- 224 /2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2007 року Роздільнянський районний суд Одеської області у складі: головуючого судді - Бобровської І.В., при секретарі - Яценюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Роздільна Одеської області цивільну справу за ОСОБА_1 до Роздільнянської міської ради Одеської області, ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та надання додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Роздільнянської міської ради Одеської області про визнання за нею права власності на 3/4 частині квартири АДРЕСА_1, розташованого за адресою: Одеська область, АДРЕСА_1, та надання додаткового строку 6 місяців для прийняття спадщини у виді вкладу, мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті її чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., та сина ОСОБА_3, померлогоІНФОРМАЦІЯ_2р., відкрилась спадщина у вигляді частини вищезазначеної квартири та вкладу, який знаходиться в Роздільнянському Ощадбанку НОМЕР_1. Крім неї спадкоємцем ОСОБА_2 є його дочка ОСОБА_4, яка до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не зверталась, разом зі спадкодавцем не проживала, на спадщину не претендує. Інших спадкоємців у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 немає. Позивачка фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка та сина, так як постійно проживала зі спадкодавцями на момент їх смерті у вищезазначеній квартирі. Але нотаріус відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину на частину квартири, яка залишилась після смерті чоловіка у зв'язку з тим, що в свідоцтві про право власності на квартиру по-батькові її чоловік записаний як ІНФОРМАЦІЯ_3, а в свідоцтві про смерть та інших документах зазначений якІНФОРМАЦІЯ_4, а після смерті сина позивачка взагалі не зверталась до нотаріуса про прийняття спадщини в силу свого психологічного стану після двох смертей рідних людей. Таким чином, оскільки квартири приватизована на 4 чоловік: на неї, дочку, покійних чоловіка та сина, і долі усіх вважаються рівними, позивачка вважає, що має право на 3/4 частини цієї квартири та на вклад на ім'я сина в Ощадбанку, що змусило її звернутися до суду з цим позовом, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.11.2006р. до справи в якості співвідповідача залучена дочка спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_4
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі,
відповідачка ОСОБА_4 позов визнала, надала суду заяву про слухання справи у її
відсутність.
Представник відповідача Роздільнянської міської ради до суду не з'явилась, причини неявки суду не повідомила.
Розглянувши матеріали справи, оглянувши спадкову справу, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши представлені докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до свідоцтва про право власності на житло відІНФОРМАЦІЯ_5року, зареєстрованого в Електронному реєстрі прав власності ІНФОРМАЦІЯ_6р., та виданого на цій підставі технічного паспорту, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві приватної часткової власності ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_2 у рівних долях по 1/4 частки у кожного.
По-батькові співвласник житла ОСОБА_2 зазначений як ІНФОРМАЦІЯ_3.
Але згідно інших наданих суду документів - свідоцтва про смерть, свідоцтва про народження, свідоцтва про одруження, домової книги про прописку громадян, довідки про склад сім'ї, свідоцтва про народження дітей, по-батькові ОСОБА_2 зазначений якІНФОРМАЦІЯ_4, що дає суду підстави вважати, що при видачі свідоцтва в написанні по-батькові співвласника зроблена помилка. Замість правильного написанняІНФОРМАЦІЯ_4 вказано неправильне ІНФОРМАЦІЯ_3. На підставі викладеного суд вважає, що ОСОБА_2 та ОСОБА_2 є однією та тією ж особою.
ІНФОРМАЦІЯ_7 року помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим ІНФОРМАЦІЯ_8р. Яковлівською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис НОМЕР_1.
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді належної йому 14 частки квартири АДРЕСА_1, розташованого за адресою: Одеська область, АДРЕСА_1. Його спадкоємцями на час смерті являлись: дружина ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про одруження, виданим ІНФОРМАЦІЯ_9р. Олексіївською сільською радою Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запНОМЕР_2, син ОСОБА_3, дочка ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвами про народження від ІНФОРМАЦІЯ_10р., виданого Олексіївською сільською радою Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запНОМЕР_3, та від1ІНФОРМАЦІЯ_11р., виданого Олексіївською сільською радою Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запНОМЕР_4.
З заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори спадкоємці не звертались.
ІНФОРМАЦІЯ_12 року помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим ІНФОРМАЦІЯ_13р. Відділом РАЦС Роздільнянського РУЮ Одеської області, актовий запНОМЕР_5.
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді 14 частки квартири АДРЕСА_1, розташованого за адресою: Одеська область, АДРЕСА_1 та вкладів № НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8в Роздільнянському Ощадбанку НОМЕР_1 Одеської області.
Спадкоємцем першої черги після його смерті є його мати ОСОБА_1.
Інших спадкоємців у померлого немає.
14.03.2006р. ОСОБА_1 звернулась до Роздільнянської нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2, але нотаріус їй відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину на частину квартиру у зв'язку з тим, що в свідоцтві про право власності померлий зазначений як ІНФОРМАЦІЯ_3, а в свідоцтві про смерть -ІНФОРМАЦІЯ_4.
Після смерті сина ОСОБА_3 ніхто до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертався, спадкова справа не заводилась.
Позивачка фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка та сина, так як проживає і користується 3/4 частинами квартири (14 частина належить їй на праві власності, 14 - померлому чоловікові, 14 - померлому синові) АДРЕСА_1, сплачує комунальні послуги, виконує інші дії по утриманню спадкового майна.
В визначений законом строк вона не звернулась з заявою до нотаріальної контори у зв'язку з тим, що після смерті чоловіка, а потім одразу ж сина вона була в дуже незадовільному психічному та психологічному стані, смерті близьких людей завдали їй тяжкої душевної травми.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживає разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців не заявив про відмову від неї.
Таким чином, суд вважає, що за позивачкою можливо визнати право власності на 1/4 частину квартири, яка належала померлому ОСОБА_2, та на 1/4 частину квартири, яка належала померлому ОСОБА_3 Оскільки позивачці теж належить на праві власності 1/4 частина зазначеної квартири, а відповідачка ОСОБА_4 відмовилась від прийняття спадщини після смерті батька, то за позивачкою можливо визнати право власності на 3/4 частини зазначеної квартири.
Що стосується спадкового майна після смерті сина ОСОБА_3 у вигляді вкладів в Ощадбанку, то суд вважає, що передбачений законом 6-місячний строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин і відповідачці в порядку ст.1272 ЦК України слід визначити додатковий строк 6 місяців, достатній для подання заяви про прийняття спадщини у вигляді вкладів № НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8в Роздільнянському Ощадбанку НОМЕР_1 Одеської області, відкритих на ім'я ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст. 10,11,209,212,214-215,218 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1268, 1272 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Визнати право власності в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1р. ОСОБА_2 на 1/4 частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_14 року народження.
Визнати право власності в порядку спадкування за законом після померлогоІНФОРМАЦІЯ_2р. ОСОБА_3 на 1/4 частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_14 року народження.
Визнати право власності на 3/4 частини квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_14 року народження.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк 6 місяців для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у вигляді грошових вкладів на рахунках №НОМЕР_6; НОМЕР_7; НОМЕР_8на ім'я ОСОБА_3, які знаходяться в Роздільнянському ощадному банку Одеської області НОМЕР_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя Роздільнянського районного
суду Одеської області І.В. Бобровська