Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Справа № 2-а-7241/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" вересня 2011 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області
в складі:судді: ОСОБА_1.
при секретарі Шаміладзе В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі про зобов”язання вчинити дії та визнання бездіяльність незаконною,
встановив:
17.08.2011 р. позивач звернувся до суду з даним позовом, яким просить визнати дії відповідача неправомірними в частині неповного нарахування та виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю. Зобов”язати відповідача нарахувати та виплатити щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю відповідно до вимог ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2007, 2008, 2009, 2010 роки та з 01.01.2011 року та здійснити виплату перерахованої пенсії негайно з моменту винесення постанови по справі з урахуванням виплачених коштів та з урахуванням компенсації втрати частини доходів.
В судове засідання сторони не з’явилися. В зв’язку з відсутністю сторін, відповідно до положень ст. 41 КАС України, судове засідання проводиться без повної фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувальної техніки.
Від Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області у матеріалах справи мається заперечення з якого вбачається, що просять справу слухати у відсутність їхнього представника та пояснюють, що на обліку в управлінні ОСОБА_2 перебуває з 29.04.2009 року і отримує пенсію обчислену відповідно до ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
ОСОБА_2 наполягає на застосуванні при обрахунках розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ч. 1 ст. 28 якою зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З іншого боку він ігнорує імперативну норму (ч. 3 ст. 28 Закону № 1058) за якою, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується у чітко встановлених випадках, зокрема, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Позивачу ж пенсію призначено за іншим нормативно-правовим актом.
Застосування показника мінімального розміру пенсії за віком, встановленого абзацом першим частини першої статті 28: ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачене виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим Законом (п. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”).
Отже, підстави для проведення перерахунку щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до 2 категорії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії, встановленого ст. 28 ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, відсутні.
Питання встановлення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, врегульовано постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530, зокрема встановлено, що з 22.05.2008 року щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, віднесеним до категорії 2, складає 15 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пенсія призначена та виплачується вірно. Підстав для проведення перерахунку пенсії немає.
Із вищевикладеного слідує, що управління Пенсійного фонду україни в Охтирському районі ніяких неправомірних дій по відношенню до позивача не вчиняло.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
В ході судового засідання було встановлено, що позивач являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, та йому присвоєно 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 2003 року позивачу почали виплачувати пенсію нижчу ніж передбачено діючим законодавством.
З копії паспорта позивача, з посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, з листа Пенсійного фонду України в Охтирському районі, з пенсійного посвдчення встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням та отримує пенсію за віком згідно ст. 55 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до ст. 51 ч. 1 ЗУ № 796 від 28.02.1991 року „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка визначає підстави та умови призначення додаткових пенсій особам, віднесеним до 2 категорії, в усіх випадках розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, не можуть бути нижчими 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте, ці виплати здійснювались відповідачем виходячи з розрахункової величини відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”.
Позивач має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка має бути виплачена відповідачем відповідно до мінімальної пенсії за віком, розмір якої передбачений ч. 1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов”язкве пенсійне страхування”, а не постановою КМУ. Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України). Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни внесені підпунктом 12 та підпунктом 15 пункту 28 розділу 2 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 54 ЗУ від 28.12.2007 року „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили прецездатність: з 1 січня 470 грн., з 1 квітня 481 грн., з 1 липня 482 грн., з 1 жовтня 498 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, ст. ст. 6, 9, 17, 41, 94, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 257 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі неправомірними в частині неповного нарахування та виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю відповідно до вимог ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за період з 17.03.2011 року виходячи з розміру пенсії за віком визначеного ст. 28 ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком або зміни розміру прожиткового мінімуму відповідно до ст. 67 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Управління пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області зобов’язаний виконати дану постанову негайно в межах платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк із дня проголошення постанови апеляційної скарги, у разі відсутності осіб у судовому засіданні під час проголошення постанови –з моменту отримання копії цієї постанови.
СуддяОСОБА_1
- Номер: 877/6208/16
- Опис: захист соціальних прав, що передбачені Законом України " Про соціальний захист дітей війни "
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 2-а-7241/11
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Корольова Г.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.09.2016
- Дата етапу: 14.09.2016
- Номер: 6-а/748/80/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-7241/11
- Суд: Чернігівський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Корольова Г.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.11.2019
- Дата етапу: 11.12.2019
- Номер: 2-а/1022/6484/11
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-7241/11
- Суд: Сквирський районний суд Київської області
- Суддя: Корольова Г.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.10.2011
- Дата етапу: 23.04.2013