ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
29.01.08
Справа № 10/188-3432
м. Львів
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Галушко Н.А.
суддів Краєвської М.В.
Орищин Г.В.
отримавши апеляційну скаргу Приватного підприємства „Продторг-Тернопіль”, м.Тернопіль вих.№499-1 від 29.10.2007р. (далі ПП „Продторг-Тернопіль”, м.Тернопіль)
на рішення Господарського суду Тернопільської області від 08.10.2007р.
у справі №10/188-3432
за позовом: ПП „Продторг-Тернопіль”, м.Тернопіль
до відповідача 1 : Тернопільської міської ради, м.Тернопіль
до відповідача 2 Управління комунальної власності Тернопільської міської ради, м.Тернопіль)
про зобов”язання укласти договір оренди нежитлового приміщення
За участю представників сторін:
від позивача – не з’явився
від відповідача 1 –Гірняк В.М. –нач. юр. управл.
від відповідача 2 –Мельничук О.М. представник
Права та обов’язки представникам відповідачів відповідно до ст. 22 ГПК України роз’яснено.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 08.10.2007 року у справі №10/188-3432 відмовлено в задоволенні позовних вимог ПП „Продторг-Тернопіль”, м.Тернопіль про зобов»язання Тернопільську міську раду в особі управління комунальної власності Тернопільської міської ради укласти договір оренди нежитлового приміщення по вул.. В.Чорновола, 14, загальною площею 58,9кв.м в місті Тернополі строком на 25 років; визнано таким, що втратив чинність п.4 ухвали господарського суду тернопільської області від 07.08.2007р. у справі №10/188-3432 про заборону Тернопільській міській раді, м.Тернопіль, вул.. Листопадова, 5 та Управлінню комунальної власності Тернопільської міської ради, м.Тернопіль, бульвар Шевченка, 21 ухвалювати будь-які рішення та передавати в оренду, продавати, обмінювати спірне приміщення магазину, що знаходиться за адресою м.Тернопіль, вул.. Чорновола, 14.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, зокрема, що представленими суду документами позивач по справі не довів, що орендодавець порушив права ПП «Продторг - Тернопіль», а тому в нього немає правових підстав щодо зобов'язання Тернопільської міської ради та Управління комунальної власності Тернопільської міської ради укласти з ним договір оренди майна комунальної власності.
ПП „Продторг-Тернопіль”, м.Тернопіль подано апеляційну скаргу вих.№499-1 від 29.10.2007р. на вищевказане рішення до Львівського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення суду скасувати, посилаючись на те, що рішення суду прийнято буз врахування та аналізу поданих позивачем документів та пояснень, з”ясування фактичних обставин справи; між позивачем та ЗАТ „Агрокомбінат” укладено договір суборенди на спірне приміщення і позивач здійснював торговельну діяльність з продажу продуктів харчування, використовуючи приміщення у відповідності до умов основного Договору оренди №3173..
Тернопільська міська рада та Управління комунальної власності Тернопільської міської ради у відзивах на апеляційну скаргу рішення суду просять залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги, заслухавши заперечення представників сторін, суд апеляційної інстанції встановив наступне:
Приватне підприємство "Продторг - Тернопіль", місцезнаходження якого м. Тернопіль, вул. Поліська, 14, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Тернопільської міської ради і включене до ЄДРПО України 23.08.2006 року, що підтверджується Довідкою № 31-126, виданою Головним управлінням статистики в Тернопільській області, ідентифікаційний код 34473634 і наділене правом на судовий захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Приватним підприємством "Продторг -Тернопіль" подано позов до Тернопільської міської ради та Управління комунальної власності Тернопільської міської ради про зобов'язання укласти договорів оренди нежитлового приміщення по вул. В. Чорновола, 14 в місті Тернополі в силу приписів ст. 285 п. 1 Господарського Кодексу України.
Відповідно до п. 1 статті 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.01.2001р. між виконавчим комітетом Тернопільської міської ради м. Тернопіль (управління комунального майна міста, як уповноважений орган по укладанню договорів оренди в особі начальника управління Ібрагімова М.Р., який діяв на підставі Положення про Управління комунального майна міста) та державним комерційним підприємством торгівлі магазином "Промтовари" м.Тернопіль укладено Договір оренди нежитлових приміщень (будівель) комунальної власності № 3173 на оренду нежитлового приміщення комунальної власності, що знахо диться за адресою м. Тернопіль вул. В.Чорновола , 14, площею 58,9 кв. м.
Відповідно до п.9.1 Договору даний Договір укладений на один рік і діяв з 01.01.2001р. по 31.12.2001р. За згодою сторін договір продовжено до 31.12.2002р.
Як вбачається із матеріалів справи, Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області №365 від 27.02.2004р. цілісний майновий комплекс Тернопільського державного комерційного підприємства торгівлі магазину "Промтовари" було затверджено до приватизації шляхом продажу на аукціоні. Переможцем аукціону стало ЗАТ "Агрокомбінат", яке отримало право на укладання договору оренди на нежитлове приміщення комунальної власності за адресою м. Тернопіль вул. Чорновола, 14, площею 58,9 кв. м.
ЗАТ "Агрокомбінат" звернулось з позовом до управління обліку та контролю за використанням комунального майна про внесення змін в договір оренди № 3173 від 17.01.2001р. в частині заміни орендаря ДКП "Промтовари" на ЗАТ "Агрокомбінат".
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 18.11.2003р., яке залишене без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.02.2004р. внесено зміни в договір оренди №3173 від 17.01.2001 року в частині визначення орендаря та орендарем визначено ЗАТ "Агрокомбінат".
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 12.09.2005р., яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.11.2005р., Постановою Вищого господарського суду України від 07.02.2006р., ухвалою Верхового Суду України від 11.05.2006р., зобов'язано ЗАТ "Агрокомбінат" звільнити приміщення комунальної власності за адресою м. Тернопіль вул. В. Чорновола, 14, площею 58,9 кв. м.
Відповідно до п. 1 статті 283 ГК України Орендар має переважне право перед іншими суб'єктами господарювання на продовження строку дії договору оренди.
Як встановлено судом першої інстанції, орендарем нежитлового приміщення по вул. В. Чорновола, 14 було ЗАТ "Агрокомбінат", якого рішенням господарського суду Тернопільської області від 12.09.2005р. зобов'язано звільнити орендоване приміщення. ПП "Продторг -Тернопіль" не мало договірних відносин з Тернопільською міською радою та Управлінням комунальної власності Тернопільської міської ради щодо оренди нежитлового приміщення по вул. В. Чорновола, 14 в місті Тернополі, в зв”язку з чим, позивач не має переважного права перед іншими суб'єктами господарювання на укладення договору оренди чи на його продовження.
Відповідно до ст..179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь - які умови договору, що не суперечать законодавству.
Згідно із ст..180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
Відповідно до вимог ст..627 ЦК України у відповідності до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначення умов договору з урахуванням вимоги цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що ПП „Продторг-Тернопіль”, ставлячи вимогу про зобов'язання відповідача укласти Договір оренди майна комунальної власності посилається на користування приміщенням по вул. В. Чорновола, 14, проте не враховує те, що відповідач не надав згоду на укладення такого договору, а отже між сторонами немає взаємного бажання на укладення договору оренди, а дискримінація суб'єктів господарювання, в тому числі і на примушування до пріоритетного укладення договорів (стаття 31 ГК України) не допускається.
За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про те, що рішення Господарського суду Рівненської області прийняте із дотриманням норм законодавства та у відповідності до обставин справи, а тому підстав для його зміни чи скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 22, 49, 101, 103, 105 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В:
1. Рішення Господарського суду Тернопільської області від 08.10.2007 року у справі №10/188-3432 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Справу направити у Господарський суд Тернопільської області.
Головуючий-суддя Галушко Н.А.
Суддя Краєвська М.В.
Суддя Орищин Г.В.