ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2
___________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
Іменем України
18.05.2009 року Справа № 20/103б
Луганський апеляційний господарський суд колегією суддів у складі :
головуючого судді Якушенко Р.Є.
суддів Зуєвич А.М.
Лазненко Л.Л.
Склад судової колегії призначено розпорядженням від 21.04.2009. Розпорядженням від 15.05.2009 склад судової колегії змінено.
при секретарі
судового засідання Яковлевій І.А.
за участю представників сторін:
від УПФУ с Старобільському р-ні
Звягінцева С.М., дов. №3032/07 від 23.06.08
від Старобільської МДПІ Войтенко Н.Г., дов. №40918/10 від 21.01.2009
від боржника Цукер І.Б., дов. б/н від 20.02.2009
арбітражний керуючий Рой О.А.
розглянувши
апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в
Старобільському районі Луганської області
та
Старобільської міжрайонної Державної
податкової інспекції Луганської області,
м. Старобільськ Луганської області
на ухвалу
господарського суду Луганської області
від 07.04.2009
по справі № 20/103б (суддя –Ковалінас М.Ю.)
за заявою кредитора Управління Пенсійного фонду України в
Старобільському районі Луганської області
до боржника Відкритого акціонерного товариства
«Старобільське спеціалізоване автотранспортне
підприємство № 0305», м. Старобільськ
про банкрутство
Ухвалою господарського суду Луганської області від 07.04.2009 у справі №20/103б (суддя Ковалінас М.Ю.) затверджено мирову угоду, укладену 26.02.2009 кредиторами між ВАТ „Старобільське спеціалізоване автотранспортне підприємство № 0305”, припинено провадження у справі №20/103б, припинено процедуру розпорядження майном та повноваження арбітражного керуючого Роя О.А., в якості розпорядника майна, скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвала місцевого господарського суду мотивована тим, що мирова угода від 26.02.2009 не суперечить нормам чинного законодавства, в тому числі ст. ст. 35-37 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон про банкрутство), не надає переваги одним сторонам перед іншими та не порушує будь-чиїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Старобільська міжрайонна державна податкова інспекція в Луганській області, кредитор у даній справі про банкрутство, не погодилася з вказаною ухвалою місцевого господарського суду та подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення.
На обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує наступне.
Мирова угода від 26.02.2009 укладена між ВАТ „Старобіліьське САТП №0305” та кредиторами у справі №20/103б передбачає повне списання заборгованості боржника перед кредиторами третьої та четвертої черги, тобто перед усіма кредиторами (лише по податковим зобов”язанням загальна сума становить 636317 грн. 70 коп., яка визнана боржником і включена до реєстру вимог кредиторів, затвердженого ухвалою суду від 23.04.2007 по справі №20/103б), що призведе до значних втрат бюджету.
Вказана мирова угода від 26.02.2009 була підписана на засіданні комітету кредиторів більшістю голосів, при цьому більшість голосів складають голоси кредиторів ПП „Фелікс”, УПФУ в Старобіліьському районі, Старобільська МДПІ, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань в Старобільському та Біловодському районах були проти укладення мирової угоди в такому варіанті.
Аналіз стану ВАТ „Старобільське САТП №0305” вбачається, що діяльність підприємства збиткова, витрати підприємства перевищують валовий доход, кредиторська заборгованість зростає, фінансовий стан підприємства характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності, коли задоволення вимог кредиторів можливе лише через застосування ліквідаційної процедури (можливість відновлення платоспроможності за відсутності виробничих активів для продовження роботи складає 8%).
При затвердженні мирової угоди від 26.02.2009 порушив ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 35, 36, 38 Закону України про банкрутство, ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, а також не врахував вимоги Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 №04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області також не погодився з вказаною ухвалою господарського суду та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її як таку, що суперечить нормам матеріального та процесуального права та постановити нове рішення.
Доводи апеляційної скарги співпадають з доводами апеляційної скарги Старобільської МДПІ щодо затвердження місцевим господарським судом мирової угоди у справі про банкрутство від 26.02.09.
Крім того, Управління пенсійного фонду зазначає, що Законом України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, який розроблено відповідно до Конституції України, закріплено принцип обов”язковості дотримання державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим законом.
Відповідно до статті 106 цього закону суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальником вважаються простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Недоїмка не підлягає списанню, у тому числі в разі укладення із страхувальником мирової угоди відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім випадків повної ліквідації юридичної особи.
Ненадходження коштів до Пенсійного фонду спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки в наслідок цього несвоєчасно виплачуються пенсії найменш забезпеченій верстві населення: людям похилого віку, інвалідам, неповнолітнім, позбавленим батьківського піклування. Вказані громадяни не можуть на рівних конкурувати на ринку праці, і як наслідок, державне пенсійне забезпечення є єдиним засобом існування. Всі платежі які надходять до Пенсійного фонду від платників спрямовуються тільки на виплату пенсій.
Кредитори не надали суду відзивів на апеляційні скарги.
Представники кредиторів: ПП "Фелікс", ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старобільському та Біловодському районах Луганської області, ТОВ "Лаверне", Старобільського районного центру зайнятості, ВД ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності, а також представник Луганського обласного відділу з питань банкрутства в судове засідання не прибули.
Судова колегія вважає, оскільки вони повідомлені належним чином про час і місце судового засідання, тому дану справу можливо розглянути в апеляційному провадженні за матеріалами наявними у справі за відсутності їх представників.
Судова колегія приймає до уваги роз’яснення Президії Вищого господарського суду України від 28.03.02 № 04-5/366 „Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України” та розглядає апеляційні скарги в одному апеляційному провадженні.
Заслухавши доводи апеляційної скарги, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи господарським судом Луганської області (суддя Кірпа Т.С.) ухвалою від 08.12.06. порушено провадження у справі №20/103б про банкрутство боржника –Відкритого акціонерного товариства “Старобільське спеціалізоване автотранспортне підприємство №0305”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с. 1, т.1).
21.12.06. за результатами підготовчого засідання, судом визнано грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника, введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Роя О.А. (а.с. 65, 66, т.1).
Оголошення про порушення справи про банкрутство боржника опубліковано в газеті “Урядовий кур’єр”№1 від 05.01.07., 30 - денний строк, встановлений ст. 14 Закону для подачі до суду вимог конкурсних кредиторів з грошовими вимогами до боржника сплинув 05.02.07 (а.с. 70, т.1).
Ухвалою від 23.04.07. судом затверджено реєстр вимог кредиторів у справі, у складі вимог наступних кредиторів:
ініціюючого - УПФУ в Старобільському районі Луганської області, в розмірі 244399 грн. 69 коп.;
Приватного підприємства "Фелікс", м. Краснодон Луганської області, в розмірі 999761 грн. 50 коп.;
Товариства з обмеженою відповідальністю "Лаверне", м. Луганськ, в розмірі 178214 грн. 40 коп.;
Старобільського районного центру зайнятості Луганської області, в розмірі 19156 грн. 21 коп. недоїмки;
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старобільському та Біловодському районах Луганської області, в розмірі 5582грн. 34коп.;
Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Луганськ, в розмірі 22247 грн. 67 коп.;
Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області, в розмірі 636317 грн. 17 коп.
Всього визнано вимог кредиторів за реєстром в розмірі 2105678 грн. 98 коп.
На виконання вимог ухвали господарського суду Луганської області від 23.04.07 розпорядником майна боржника Роєм О.А. організовано проведення загальних зборів кредиторів (див. протокол від 03.05.07 №1 –а.с.116,117;Т.1), на яких обрано повноважний комітет кредиторів, у складі кредиторів:
- Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції в Луганській області –636317 грн. 17 коп.;
- Старобільського управління Пенсійного фонду України в Луганській області –244399 грн. 69 коп.;
- Старобільського районного центру зайнятості Луганської області –19156 грн. 21 коп.;
- ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старобільському та Біловодському районах – 5582 грн. 34 коп.;
- Приватного підприємства “Фелікс”, м. Краснодон Луганської області –999761 грн. 50 коп.;
- Товариства з обмеженою відповідальністю “Лаверне”, м. Луганськ –178214 грн. 40 коп.
03.05.07 на засіданні комітету кредиторів більшістю голосів постановлено рішення про подальшу судову процедуру боржника –укладення мирової угоди (див. протокол №1 –а.с.132,133;Т.1).
14.05.07 на засіданні комітету кредиторів більшістю голосів членів комітету кредиторів постановлено рішення - надати до господарського суду для розгляду і затвердження мирову угоду, укладену між боржником, ВАТ „Старобільське спеціалізоване автотранспортне підприємство №0305”, та кредиторами, в особі голови комітету кредиторів, представника Приватного підприємства „Фелікс” Івченко І.Ю. (див. протокол №2 –а.с.140,141;Т.1).
Ухвалою господарського суду від 06.09.07 судом відмовлено у затвердженні мирової угоди у справі №20/103б, укладеній між боржником та кредиторами, й повторно зобов'язано розпорядника майна та комітет кредиторів провести засідання комітету кредиторів з приводу визначення подальшої судової процедури банкрутства.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 25.10.07. у справі №20/103б апеляційну скаргу боржника на ухвалу господарського суду Луганської області від 06.09.07. у справі №20/103б залишено без задоволення, а зазначену ухвалу залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 12.03.08. у справі №20/103б задоволено касаційну скаргу боржника, ухвалу господарського суду Луганської області від 06.09.07. та постанову Луганського апеляційного господарського суду від 25.10.07. у справі №20/103б скасовано, а справу в частині укладення мирової угоди направлено на новий розгляд до господарського суду Луганської області; 02.04.08. матеріали справи №20/103б повернуто до господарського суду Луганської області з Вищого господарського суду України.
Ухвалою від 02.04.08. було поновлено провадження у справі №20/103б й призначено її до розгляду, але у зв'язку з направленням даної справи до Вищого господарського суду України згідно запиту, та подальшого скерування справи до Верховного Суду України за касаційною скаргою Старобільської МДПІ Луганської області, на постанову Вищого господарського суду України від 12.03.08. з цієї справи, ухвалою суду від 06.05.08. провадження у справі №20/103б було зупинено, до повернення її матеріалів до господарського суду Луганської області (38, 71, т.4).
Після повернення справи №20/103б до господарського суду Луганської області, провадження у ній, згідно ч.3 ст. 79 ГПК України, поновлено та зазначену справу призначено до розгляду у підсумковому засіданні суду, з питання визначення подальшої судової процедури банкрутства у справі, зокрема, щодо можливості затвердження мирової угоди, укладеної між сторонами у справі, а також, за клопотаннями комітету кредиторів та розпорядника майна Роя О.А. у справі неодноразово продовжувався строк процедури розпорядження майном боржника та повноважень розпорядника майна, в останнє - до 24.02.09., оскільки комітетом кредиторів вирішувались питання щодо можливості введення процедури санації щодо боржника та проводився пошук потенційних інвесторів.
До матеріалів справи залученні протоколи комітету кредиторів № 8 від 17.10.08 (а.с. 18-19, т. 2), № 9 від 21.11.08 (а.с. 54-55, т. 5), № 10 від 22.12.08 (а.с. 85, т. 5), № 11 від 22.01.09 (а.с. 11, т. 5).
Розгляд справи відкладався у засіданнях суду (ухвали від 18.07.08., 26.09.08., 24.10.08., 28.11.08., 27.01.09., 03.03.09., 20.03.09; а.с. 3-6, 33-62, 67-69, 89-90, 116-1128, т.5).
26.02.2009 (в протоколі помилково зазначено 26.02.08) на засіданні комітету кредиторів більшістю голосів (1000 проти 905) членів комітету кредиторів постановлено рішення –клопотати перед господарським судом Луганської області про затвердження мирової угоди між кредиторами та боржником ВАТ «Старобільське САТП №0305»(а.с. 140, т. 5), а 905 голосів - проголосували за ліквідацію підприємства.
Розпорядником майна Роем О.А. за супровідним листом вих. №26/02/09-09 від 26.02.08. до господарського суду надано заяву вих. №27/02/09-08 від 27.02.09. про затвердження мирової угоди, укладеної між сторонами у справі від 26.02.09., до зазначеної заяви також додано наступні документи:
- текст мирової угоди у справі №20/103б про банкрутство ВАТ “Старобільске спеціалізоване АТП №0305”від 26.02.09.;
- протокол засідання комітету кредиторів №12 від 26.02.09. з належними доказами його скликання та проведення відповідно до вимог ст. 16 Закону (повідомлення про час і місце проведення зборів, порядок денний, з доказами їх надіслання та вручення членам комітету кредиторів, довіреності на представників, реєстр реєстрації кредиторів);
- список кредиторів у справі №22/103б із зазначенням їх поштової адреси, ідентифікаційного коду та суми заборгованості;
- письмове зобов'язання боржника б/н від 26.02.09. про відшкодування витрат, відшкодування яких передбачено у першу чергу згідно ст. 31 Закону; довідка вих. №7 від 26.02.09. боржника щодо розміру заборгованості по оплаті послуг арбітражного керуючого за період з 04.05.07. по 28.02.09.
Також боржником надано:
- довідку б/н від 26.02.09. щодо відсутності у нього кредиторської заборгованості по виплаті вихідної допомоги звільненим працівникам боржника;
- письмове зобов’язання боржника б/н від 26.02.09. щодо відшкодування протягом 30 днів, з моменту набрання законної сили рішенням суду про затвердження мирової угоди від 26.02.09. у справі №20/103б, всіх витрат, відшкодування яких передбачено у І чергу згідно ст. 31 Закону, окрім вимог кредиторів, забезпечених заставою;
- відомості щодо наявних у нього активів (довідки Старобільського МРЕВ щодо автотранспорту боржника станом на 01.02.09., відомості щодо нерухомості, яка належить боржнику - технічний паспорт будівлі, тощо).
Як вбачається із тексту мирової угоди (а.с. 121-123, т.5) Кредитори і Боржник встановили, що загальна сума вимог Кредиторів до Боржника, згідно реєстру, затвердженого господарським судом Луганської області, ухвалою від
23.04.2007 року, становить 2105678,98 гривень (два мільйони сто п'ять тисяч шістсот
сімдесят вісім гривень 98 копійок), а саме:
- Старобільська міжрайона державна податкова інспекція Луганської області, - 636317,17 грн. (шістсот тридцять шість тисяч триста сімнадцять грн. 17 коп.), у тому числі: третя черга - 630566,11 грн., шоста черга - 5751,06 грн.;
Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі
Луганської області , - 244399,69 грн. (двісті сорок чотири тисячі триста дев'яносто дев'ять грн. 69коп.), у тому числі друга черга - 239790,49грн. (двісті тридцять дев'ять тисяч сімсот дев'яносто грн. 69 коп.), шоста черга - 4609,20 грн.;
Старобільський районний центр зайнятості Луганської області - 19156,21 грн.
(дев'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят шість грн. 21 коп.), у тому числі друга черга - 13288,73
грн., шоста черга - 5867,48 грн.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старобільському та Біловодському районах Луганської області - 5582,34 грн. (п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят дві грн. 34 коп.), у повній сумі - друга черга;
Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального
страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Луганськ, - 22247,67 грн. (двадцять дві тисячі двісті сорок сім грн. 67 коп.), у повній сумі - друга черга;
Приватне підприємство “Фелікс”, м. Краснодон Луганської області -
999761,50 грн. (дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч сімсот шістдесят одна грн. 50 коп.), у повній
сумі - четверта черга;
Товариство з обмеженою відповідальністю “Лаверне”, м. Луганськ - 178214,40 грн. (сто сімдесят вісім тисяч двісті чотирнадцять грн. 40 коп.), у повній сумі - четверта черга.
2.Сторони цієї Мирової угоди підтверджують, що в числі вимог Кредиторів до Боржника
відсутні вимоги, забезпечені заставою.
3.Вимоги, які зараховано до другої, третьої, четвертої, п'ятої та шостої черг, погашаються наступним чином:
3.1.Кредитори другої черги, з метою відновлення платоспроможності Боржника розстрочують сплату заборгованості Боржника перед ними в наступних сумах та на нижченаведених умовах:
Кредитор - Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, здійснює розстрочення заборгованості в сумі 239790,49 грн. та Боржник погашає ці вимоги шляхом сплати на користь кредитора банківським переказом грошей на відповідний поточний рахунок кредитора: 39965,08 грн. - першого грудня 2009 року; 39965,08 грн. - першого березня 2010 року; 39965,08 грн. - першого червня 2010 року; 39965,08 грн. - першого вересня 2010 року; 39965,09 грн. - першого грудня 2010 року; 39965,08 грн. - першого березня 2011 року;
Кредитор - Старобільський районий центр зайнятості Луганської області, здійснює розстрочення заборгованості в сумі 13288,73 грн. та Боржник погашає ці вимоги шляхом сплати на користь кредитора банківським переказом грошей на відповідний поточний рахунок кредитора: 2214,78 грн. - першого грудня 2009 року; 2214,78 грн. - першого березня 2010 року; 2214,78 грн. - першого червня 2010 року; 2214,78 грн. - першого вересня 2010 року; 2214,83 грн. - першого грудня 2010 року; 2214,78 грн. - першого березня 2011 року.
Кредитор - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старобільському та Біловодському районах Луганської області, здійснює розстрочення заборгованості в сумі 5582,34 грн. та Боржник погашає ці вимоги шляхом сплати на користь кредитора банківським переказом грошей на відповідний поточний рахунок кредитора: 930,39 грн. - першого грудня 2009 року; 930,39 грн. - першого березня 2010 року; 930,39 грн. - першого червня 2010 року; 930,39 грн. - першого вересня 2010 року; 930,39 грн. - першого грудня 2010 року; 930,39 грн. - першого березня 2011 року.
Кредитор - Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Луганськ, здійснює розстрочення заборгованості в сумі 22247,67 грн. та Боржник погашає ці вимоги шляхом сплати на користь кредитора банківським переказом грошей на відповідний поточний рахунок кредитора: 3707,94 грн. - першого грудня 2009 року, 3707,94 грн. - першого березня 2010 року, 3707,94 грн. - першого червня 2010 року, 3707,94 грн. - першого вересня 2010 року, 3707,97 грн. - першого грудня 2010 року, 3707,94 грн. - першого березня 2011 року.
3.2.Кредитори третьої черги, з метою відновлення платоспроможності Боржника списують (прощають) заборгованість Боржника перед ними в наступних сумах та на нижченаведених умовах:
Кредитор - Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області, здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 630566,11 грн. (шістсот тридцять тисяч п'ятсот шістдесят шість грн.11 коп.).
3.3.Кредитори четвертої черги, з метою відновлення платоспроможності Боржника
списують (прощають) заборгованість Боржника перед ними в наступних сумах та на
нижченаведених умовах:
Кредитор - Приватне підприємство “Фелікс”, м. Краснодон Луганської області, - здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 999761,50 грн. (дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч сімсот шістдесят одна грн. 50 коп.);
Кредитор - Товариство з обмеженою відповідальністю “Лаверне”, м. Луганськ, - здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 178214,40 грн. (сто сімдесят вісім тисяч двісті чотирнадцять грн. 40 коп.).
3.4.Кредитори п'ятої черги - відсутні.
3.5.Кредитори шостої черги, з метою відновлення платоспроможності Боржника
списують (прощають) заборгованість Боржника перед ними в наступних сумах та на
нижченаведених умовах:
Кредитор - Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 4609,20 грн.;
Кредитор - Старобільський районний центр зайнятості Луганської області, здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 5867,48 грн.;
Кредитор - Старобільська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області, здійснює прощення (списання) заборгованості в сумі 5751,06 грн.
Отже, умовами мирової угоди передбачено розстрочку вимог кредиторів другої черги та прощення (списання) вимог кредиторів третьої, четвертої та шостої черг, у тому числі й податкового боргу у повній сумі.
На адресу господарського суду надійшли заперечення щодо укладення мирової угоди від кредиторів:
- УПФ України в Старобільському районі луганської області (а.с. 141, т.5; а.с.10,11;т.2);
- Старобільського районного центру зайнятості Луганської області (заперечення від 26.02.09 №28/6-670 (а.с.54-55, т.6);
- Старобільської МДПІ в Луганській області (лист від 26.02.09 №1689/8/24-001 а.с.67-68, т.6);
- ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старобільському та Біловодському районах (див. заперечення від 26.02.09 №184 а.с. 73-74, т.6).
Кредитори мотивували свої заперечення тим, що боржник вже давно є збитковим підприємством і не має коштів на виконання мирової угоди використовуючи процедуру банкрутства, ухиляється від сплати податків, законодавство про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку не передбачає розстрочки по сплаті страхових внесків.
Відповідно до статті 35 Закону про банкрутство під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та (або) розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється угодою сторін. Не підлягає прощенню (списанню) за умовами мирової угоди заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Мирова угода може бути укладена на будь - якій стадії провадження у справі про банкрутство.
Рішення про укладення мирової угоди від імені кредиторів приймається комітетом кредиторів більшістю голосів кредиторів - членів комітету та вважається прийнятим за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, висловили письмову згоду на укладення мирової угоди.
Рішення про укладення мирової угоди приймається від імені боржника керівником боржника чи арбітражним керуючим (керуючим санацією, ліквідатором), які виконують повноваження органів управління та керівника боржника і підписують її.
Від імені кредиторів мирову угоду підписує голова комітету кредиторів.
Згідно з ч. 4 ст. 37 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” мирова угода має містити положення про розміри, порядок і строки виконання зобов'язань боржника, а також про відстрочку чи розстрочку або прощення (списання) боргів чи їх частини. Крім цього, мирова угода може містити і інші умови, зокрема виконання зобов'язань боржника третіми особами, обмін вимог кредиторів на акції боржника та інші не заборонені законом способи виконання вимог кредиторів.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону про банкрутство у разі, коли умови мирової угоди, укладеної згідно з правилами статті 35 цього Закону, передбачають розстрочку чи відстрочку або прощення (списання) боргів чи їх частини, орган стягнення зобов'язаний погодитися на задоволення частини вимог з податків, зборів (обов'язкових платежів) на умовах такої мирової годи з метою забезпечення відновлення платоспроможності підприємства. При цьому податковий борг, який виник у строк, що передував трьом повним календарним рокам до дня подання заяви про порушення справи про банкрутство до господарського суду, визнається безнадійним та списується, а податкові зобов'язання чи податковий борг, які виникли у строк протягом трьох останніх перед днем подання заяви про порушення справи про банкрутство до господарського суду календарних років, розстрочується (відстрочується) або списується на умовах мирової угоди. Зазначену мирову угоду підписує керівник відповідного податкового органу за місцезнаходженням боржника.
Виходячи з викладеного, комітет кредиторів більшістю голосів вправі прийняти рішення про розстрочення, прощення (списання) грошових вимог кредиторів, у тому числі, вимог податкового органу та Пенсійного фонду при укладенні мирової угоди, при цьому повинен враховувати, що не підлягає прощенню (списанню) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов’язкового соціального страхування.
Із змісту мирової угоди від 26.02.09 вбачається, що комітет кредиторів приймаючи рішення про розстрочення, прощення (списання) грошових вимог кредиторів дотримався вимог ч. 1 ст. 35 Закону про банкрутство, рішення про прощення (списання) страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування не прийнято, списанню підлягають інші вимоги кредитора Пенсійного фонду України у Старобільському районі в сумі 4609 грн. 20 коп., які задовольняються у шосту чергу, чим спростовуються доводи апеляційної скарги Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі.
Спеціальний Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не містить заборони списання (прощення) за умовами мирової угоди грошових вимог, в тому числі податкових органів, відповідно з рішенням комітету кредиторів боржника.
Судова колегія відхиляє доводи апеляційної скарги Старобільської МДПІ, оскільки списання грошових вимог третьої черги згідно рішення комітету кредиторів боржника не суперечить бюджетному законодавству, оскільки таке рішення приймається не керівником податкового органу, а комітетом кредиторів відповідно до частини 1 статті 35 Закону про банкрутство.
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону про банкрутство господарський суд має право відмовити в затвердженні мирової угоди у разі: порушення порядку укладення мирової угоди, встановленого цим Законом; якщо умови мирової угоди суперечать законодавству.
Судова колегія апеляційної інстанції вважає, що місцевий господарський суд розглядаючи умови мирової угоди від 26.02.09 дотримався вимог ст. 11112 Господарського процесуального кодексу України, виконав вказівки, що містяться в постанові касаційної інстанції від 12.03.08 у даній справі № 20/103б (а.с. 134-139, т.3), повно з’ясував дійсні обставин справи, дав належну оцінку всім зібраним по справі доказам, в тому числі на підтвердження фінансового стану підприємства боржника, доводам та запереченням сторін, та дійшов обґрунтованого висновку, що дана мирова угода не суперечить нормам чинного законодавства, не надає переваги одним кредиторам перед іншими та не порушує будь-чиїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Мирова угода в процедурі банкрутства –це механізм фінансового оздоровлення не платоспроможного підприємства, яка створює баланс інтересів, воно є підсумком всієї процедури банкрутства та результатом всіх проведених спеціальних заходів по фінансовому оздоровленню боржника, передбачених процедурою банкрутства.
Судова колегія вважає, що затвердження судом мирової угоди від 26.02.09, є ще однією спробою фінансового оздоровлення боржника, надання йому можливості уникнути ліквідації підприємства, що не суперечить вимогам законодавства.
Враховуючи викладене судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції, врахувавши вказівки касаційної інстанції, правомірно затвердив мирову угоду від 26.02.09.
Доводи апеляційних скарг не впливають на законність постановленого рішення.
За таких обставин апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі та Старобільської МДПІ не підлягають задоволенню, ухвала господарського суду Луганської області від 07.04.09 у справі № 20/103б залишається без змін, як така, що відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до вимог статті 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні були оголошені лише вступна та резолютивна частини постанови.
Керуючись статтями 99, 101, п. 1 ст. 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України та нормами Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, Луганський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на ухвалу господарського суду Луганської області від 07.04.2009 у справі №20/103б залишити без задоволення.
2. Апеляційну скаргу Старобільської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області на ухвалу господарського суду Луганської області від 07.04.2009 у справі №20/103б залишити без задоволення.
3. Ухвалу господарського суду Луганської області від 07.04.2009 у справі №20/103б залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України у місячний строк через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя Р.Є. Якушенко
Суддя А.М. Зуєвич
Суддя Л.Л. Лазненко
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Інша заява про банкрутство
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.05.2019
- Дата етапу: 30.07.2019
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Інша заява про банкрутство
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.05.2021
- Дата етапу: 27.05.2021
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Про визнання банкрутом
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2010
- Дата етапу: 14.02.2023
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Інша заява про банкрутство (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.02.2023
- Дата етапу: 23.02.2023
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Про визнання банкрутом
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2010
- Дата етапу: 14.02.2023
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Інша заява про банкрутство (без СК)
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.05.2025
- Дата етапу: 22.05.2025
- Номер: 1397 Л
- Опис: визнання банкрутом
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.06.2025
- Дата етапу: 16.06.2025
- Номер: 1397 Л
- Опис: визнання банкрутом
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.06.2025
- Дата етапу: 30.06.2025
- Номер:
- Опис: банкрутство
- Тип справи: Інша заява про банкрутство (зі створенням СК)
- Номер справи: 20/103б
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Якушенко Р.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.05.2025
- Дата етапу: 02.06.2025