ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
13.05.09 Справа № 01-15/37
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Бойко С.М.,
суддів: Бонк Т.Б,,
Марко Р.І.,
при секретарі Гулик Н.Г.,
з участю представників:
від скаржників (позивачів) – з”явився,
відповідача – не з”явився,
третьої особи – не з”явився,
розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, м.Луцьк
на ухвалу господарського суду Волинської області від 27.03.2009 року про відмову в прийнятті позовної заяви, суддя Гончар М., у справі №01-15/37
за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, м.Луцьк
до відповідача комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, м.Луцьк
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Луцької міської ради, м.Луцьк
про визнання частково недійсним рішення загальних зборів стосовно внесених змін до установчих документів товариства та визнання недійсними внесених змін до установчих документів,
в с т а н о в и в :
ухвалою господарського суду Волинської області від 27.03.2009 року відмовлено в прийнятті апеляційної скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю про визнання частково недійсним рішення загальних зборів стосовно внесених змін до установчих документів товариства та визнання недійсними внесених змін до установчих документів на підставі п.1 ч.1 ст.62 ГПК України в зв»язку з непідвідомчістю даного спору господарському суду, оскільки комерційно-виробниче підприємство торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю не є господарським товаристом в розумінні п.4 ч.1 ст.12 ГПК України.
В апеляційній скарзі скаржники (позивачі) просять ухвалу суду скасувати та справу передати на розгляд місцевому суду, з підстав неповного з”ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм процесуального права, апелюючи тим, що судом безпідставно відмовлено в прийнятті позовної заяви на підставі п.1 ч.1 ст.62 ГПК України, оскільки комерційно-виробниче підприємство торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю є господарським товариством в розумінні п.4 ч.1 ст.12 ГПК України. Даний факт підтверджується п.1.1 статуту комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, згідно якого вказане товариство є підприємницьким товариством з обмеженою відповідальністю, яке створено у відповідності до Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та загальних зборів учасників з метою отримання прибутку.
Скаржник покликається на ст.12 ГПК України, якою визначено підвідомчість господарському суду справ, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником, у тому числі учасником, який вибув. Даний спір виник з корпоративних відносин, а тому підвідомчий господарському суду.
В судове засідання представники відповідача та третьої особи не з»явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання, а тому суд вважає за можливе розгляд справи завершити за наявними в справі документами про права і обов”язки сторін.
Суд, заслухавши пояснення представника скаржників, перевіривши та оцінивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є визнання недійсними рішення загальних зборів учасників комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю від 01.07.2008 року та внесених змін до статуту на підставі вищезазнченого рішення 19.02.2009 року. Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивачами у даній справі є ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які згідно умов статуту комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого 02.11.1994 року, були учасниками цього товариства.
Згідно статуту комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, затвердженого загальними зборами товариства 01.07.2008 року, позивачі не є учасниками товариства.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів»до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов’язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів (п.4 ч.1 ст.12 ГПК України).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 167 ГКУ корпоративні відносини - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Оскільки з аналізу наведених обставин вбачається, що позивачі були учасниками комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, яке є господарським товариством, а тому відносини між ними та відповідачем є корпоративними та за підвідомчістю спір підлягає вирішенню в господарських судах.
Місцевим судом не враховано, що згідно п.1.1 статуту комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого 02.11.1994 року, вказане товариство є підприємницьким товариством з обмеженою відповідальністю, яке створено у відповідності до Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та загальних зборів учасників з метою отримання прибутку. Аналогічне положення передбачено і в п.1.1 статуту комерційно-виробничого підприємства торговий дім «Волинь» з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого 19.02.2009 року.
Відповідно до ч.1 ст.80 ГК України до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства та командитні товариства, Згідно ч.1 ст.140 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Згідно п.3.4 статуту товариства визначено частки кожного учасника, що відповідає вищезазначеним нормам та критеріям, за яким визначається поняття господарського товариства.
З вищенаведеного ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, в зв”язку з порушенням судом першої інстанції норм процесуального права, а справа направленню до місцевого суду для її розгляду по суті.
Керуючись ст.ст.99,101,103,106 ГПК України, суд,
п о с т а н о в и в :
ухвалу господарського суду Волинської області від 27.03.2009 року в справі за номером 01-15/37 про відмову в прийнятті позовної заяви скасувати, а апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 –задоволити.
Справу за номером 01-15/37 направити до місцевого суду для розгляду її по суті.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий -суддя: С.М.Бойко
Судді: Т.Б.Бонк
Р.І.Марко