Судове рішення #4907982

       

                                                                                                                                                                           

                                                                                             Справа № 2-а - 504/2009 р                                                                                                                            

                                                 П О С Т А Н О В А

                                         І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

06 квітня  2009  року   Бобровицький районний суд Чернігівської області

в складі: головуючого - судді                                        Єременко С.В.

               при секретарі                                                    Приходько Т.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бобровиця  адміністративний позов  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного  Фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області  про поновлення пропущеного строку для зверення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги « Дітям  війни»,

                                                  В С Т А Н О В И В :

       ОСОБА_2 звернулася   до суду з позовом  до  управління Пенсійного Фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області  про  поновлення  пропущеного строку для звернення до адміністративного  суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги « Дітям війни», мотивуючи, що  вона  є дитиною війни та відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  їй щомісячно повинна підвищуватися пенсія на 30 % мінімальної пенсії за віком. Державні  соціальні  гарантії дітям війни, встановлені ч. 2 ст. 3 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, не можуть бути обмежені чи скасовані іншими нормативно-правовими актами, розмір  пенсії  щомісячно протиправно не підвищувався на 30 % мінімальної пенсії за віком.

       Всупереч положень ст. 22 Конституції України, якими  передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно Закону України  „Про державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005 року та

п. 12 ст. 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни,  було  обмежено. Проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007   положення ст. 6 Закону  було визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) та втратили свою чинність з дня їх ухвалення. Таким чином  відповідач зобов”язаний був здійснювати виплату  допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2006 - 2007  роки.

       Просить  зобов”язати відповідача нарахувати на  користь позивача недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007 роки.

       Позивач  просить справу слухати в її   відсутність, вимоги позову підтримує.      

       Відповідач  надав  письмове  заперечення, вимоги не визнає, так як не ґрунтуються на нормах  чинного законодавства. і просить справу  слухати у його відсутність.

        Розглянувши матеріали справи,  суд вважає, що вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав. Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються  її вимоги та заперечення.  

Ст. 1  Закону України „ Про соціальний  захист дітей війни”  передбачено, що дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення  ВВв ( 02 вересня 1945 року ) було менше 18 років, відповідно позивач є дитиною війни, що підтверджено посвідченням і  не заперечує цьому  відповідач /а.с. 7/.

 Відповідно до ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни”, яка діяла  до  01 січня 2008 року дітям війни  пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.    Щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою реалізації конституційного права на соціальний захист громадян, які  відповідно Закону є дітьми війни. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ст. 28

ч. 1 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, оскільки  іншого нормативно –правового  акта, який би визначав  цей розмір або встановлював  інший розмір відсутній.  

       Ст. 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок  бюджету Пенсійного фонду України. Мотивування  відсутності у державному бюджеті   коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни, що створює ситуацію правової невизначеності,  щодо коштів, з яких  повинно виплачуватися ця надбавка, а відповідно  ця обставина не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист,  в тому числі  й на отримання надбавки до пенсії, яка передбачена  законом.

       В ст. 28 ч. 3 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.03р. передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч. 1 абз. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, так як, наявність  такої норми  та відсутність іншого мінімального за віком не є підставою для відмови в реалізації  позивачем  конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячного підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, а тому  суд  не бере до уваги положення ст. 28  Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

       Посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати  зазначених пенсій у таких розмірах є безпідставними, так як,  органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як причину невиконання  своїх зобов”язань, що  передбачені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” щодо визначення розміру та виплати пенсій.  

         Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів                                                

або внесення змін до чинних законів , не допускається звуження змісту та обсягу  існуючих прав і свобод.

Відповідно до Закону України „ Про внесення змін до Закону України „ Про державний бюджет України на 2006 рік”  від  19.01.2006 р  та ст. 110 Закону України „ Про державний бюджет України на 2006 рік „ від 20.12.2005 р було внесено зміни, якими установлено, що пільги дітям війни, передбачені абз 7 ст. 5 Закону  України „ Про соціальний захист дітей війни” запроваджуються у першому півріччі у порядку визначеному КМ України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань  бюджету, а тому відповідач діяв правомірно і положення статті неконституційним не визнавалось

            Згідно  ст. 71 п.12 Закону України „ Про Державний бюджет на 2007 рік”  з метою проведення окремих норм законів у відповідність з цим законом, зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням ст. 111  цього Закону  рішенням Конституційного  Суду України від 09.07.2007 року було визнано такими , що не відповідають Конституції України( є неконституційними), так положення Закону України  „Про державний бюджет України на 2007 рік” , яким зупинено на 2007 рік дію ст.6  Закону України „ Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням ст.111 цього Закону  09 липня  2007 року було скасовано, а відповідно  поновлено  право  позивача.                  

Ст. 152 ч.2 Конституції України інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня  ухвалення Конституційним Судом України  рішення про неконституційність.

           Суд також вважає, що невиплачена позивачу щомісячна державна соціальна допомога, як дитині війни не підлягає стягненню за 2006 рік та по 02 грудня 2007 року.  Позивач звернувся з вимогами 02 грудня 2008 року , що визнав відповідач. Крім того , враховуючи те, що право на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої Законом України „ Про соціальний захист дітей війни”, не залежить від розміру доходів  одержувача чи наявності фінансування з бюджету, а має  безумовний  характер

      Згідно ст. 99 ч.2 КАС України встановлено  річний строк звернення до адміністративного суду , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав , свобод та інтересів особи цим кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду , якщо не встановлено інше, обчислюються з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

         З урахуванням того, що відповідач вимоги не визнав і наполягає на відмові в задоволенні позову в зв”язку з пропуском позивачем строку на звернення до суду, а позивач не підтвердив поважність  причин пропущення строку, так як з моменту виплати пенсії без урахування  її підвищення повинен був дізнатися про порушення  свого права, тому суд  у відповідності  ст. 100 ч. 1 КАС України вважає за необхідне в частині нарахування та виплати надбавки до пенсії , як дитині війни за період за  2006  рік та по 02 грудня 2007 року відмовити у зв”язку з пропушенням строку звернення  з позовом до суду і  позивач не довела , що з поважних причин пропустила строк  для звернення  з вимогами до суду і підстав для  поновлення строку  немає.

         Відповідно до ст. 11 ч.2 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі , якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

          Тому суд вважає на необхідне  зобов”язати  УПФ в Бобровицькому районі  Чернігівської області провести перерахунок пенсії позивачу провести перерахунок  пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України « Про соціальний захист дітей війни» з 02 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року..

             Стягнення судових витрат з відповідача відповідно до ст. 94 КАС України не передбачено.

               На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 160-163 КАС України , суд,

                                                       П О С Т А Н О В И В :

              Позовні вимоги за адміністративним позовом ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області  про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни задовольнити частково.                          

Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з підвищенням її розміру , як дитині війни на 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої  Законом України „ Про соціальний захист дітей війни” з 02 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

       В іншій частині позовних вимог  відмовити.

       Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати  3 /три/ грн 40 коп.                

                 Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано . Якщо  заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова  набирає  законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи  , якщо  не буде постанова скасована.

                  На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду  через Бобровицький районний суд Чернігівської області шляхом подачі  в десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження і подачі після цього  в двадцятиденний строк апеляційної скарги  або в порядку ст. 186 ч. 5 КАС  України.

                                                         Суддя:                    

                   

                                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація