Справа № 22ц - 33/07
Категорія: встановлення факту, що має юридичне значення
Головуючий у 1 інстанції Веремчук Л.М. Доповідач Александрова М.А.
______________ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ_________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2007 року січня 25 дня місто Луцьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
суддів Свистун О.В., Киці СІ.
при секретарі Гордійчук І.В. розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявоюОСОБА_1про встановлення факту, що має юридичне значення, за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, ОСОБА_2на рішення Луцького міськрайонного суду від 26 березня 2006 року.
Особи, які беруть участь у справі: заявник - ОСОБА_1,
заінтересована особа - Волинський обласний військовий комісаріат, представник заінтересованої особи - ОСОБА_3, особа, яка не брала участі у справі, але вважає, що суд вирішив питання про її права та обов'язки, -ОСОБА_2, представник апелянта - ОСОБА_4.
Колегія суддів
ВСТАНОВИЛА:
В апеляційній скарзіОСОБА_2 - особа, яка не брала участі у справі, просить скасувати рішення Луцького міськрайонного суду від 26 березня 2006 року і направити справу на новий розгляд, в зв'язку з тим, що суд вирішив питання про його права та обов'язки але не притягнув його до участі в справі, як заінтересовану особу.
Зазначеним рішенням суду першої інстанції задоволено заявуОСОБА_1про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факт перебування її на утриманні ОСОБА_5 - батька апелянта.
Апелянт вважає, що суд безпідставно встановив факт, що має юридичне значення, оскільки ОСОБА_1 не довела, що перебувала на утриманніОСОБА_2До того ж суд встановив, що заявник і ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 року перебували у фактичних шлюбних відносинах, проживали в квартирі ОСОБА_2
2
LB., вели спільне господарство, а ІНФОРМАЦІЯ_2 року зареєстрували шлюб. В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом апелянта до ОСОБА_1 про визнання шлюбу недійсним і встановлені судовим рішенням у справі про встановлення факту, що має юридичне значення, обставини не будуть доказуватися в справі про визнання шлюбу недійсним, в якій бере участь особа (ОСОБА_1) щодо якої встановлено ці обставини. Крім того, перебування заявниці у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 року і проживання з ним у квартирі ОСОБА_2, як встановлено рішенням суду, можуть бути підставою для визнання за позовом ОСОБА_1 приватизації недійсною, оскільки приватизація проведена у лютому 2000 року лише ОСОБА_2
Заявник апеляційну скаргу заперечує з тих підстав, що ОСОБА_2 не має права на оскарження рішення суду від 26 вересня 2006 року про встановлення факту, що має юридичне значення, оскільки питання про його права та обов'язки не вирішувалися. Навіть при умові визнання шлюбу недійсним ОСОБА_2 є спадкоємцем першої, а вона як утриманець - п'ятої черги. Пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» після смертіОСОБА_2їй уже призначена.
Судом першої інстанції встановлено, що заявник ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 року перебувала у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_2, проживала з ним в його квартирі, вела з ним спільне господарство. Оскільки ОСОБА_1 отримувала пенсію в розмірі 365,30 грн., а ОСОБА_2 - 622,70 грн., ОСОБА_2 оплачував заборгованість по наданих заявнику комунальних послугах, також на пенсіюОСОБА_2вони харчувалися, одягалися і утримували квартиру, то суд прийшов до висновку, що заявник перебувала на утриманні ОСОБА_2
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції - скасуванню з направленням справи на новий розгляд з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.30, 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» право на пенсію в разі втрати годувальника мають члени сім'ї померлого, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів існування.
Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Згідно ст.256 ЦПК України у судовому порядку може бути встановлено факт перебування фізичної особи на утриманні, якщо від цього залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначений інший порядок їх встановлення. Встановлення цього факту пов'язане із здійсненням прав громадян на спадщину, на пенсію, на відшкодування шкоди, в разі втрати годувальника.
3
Отже, при відсутності спільної прописки з померлим ОСОБА_2, тобто при відсутності документа, що підтверджує спільне проживання з померлим як члена сім'ї, ОСОБА_1 вправі була звернутися до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення
Судом першої інстанції розгляд справи правильно проводився з участю представника заінтересованої особи - Волинського обласного військового комісаріату.
Однак, суд не притягнув до участі в справі сина померлогоОСОБА_2-апелянтаОСОБА_2., який згідно ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги за законом. В той же час суд вирішив питання про права і обов'язки ОСОБА_2
Так, з пояснень заявника і представника апелянта вбачається, що в провадженні Луцького міськрайонного суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання шлюбу, зареєстрованого ОСОБА_1 з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, недійсним.
Відповідно до ст.61 ч.З ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, в яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Отже, встановлений судом факт перебування заявника іОСОБА_2у фактичних шлюбних відносинах з ІНФОРМАЦІЯ_1 року, їх спільне проживання і ведення спільного господарства в квартиріОСОБА_2матиме значення при вирішенні справи про визнання шлюбу недійсним.
Крім того, згідно ст. 1279 ч.1 ЦК України спадкоємці, які протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із спадкодавцем однією сім'єю, мають право переважне перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить. Згідно ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Таким чином, судом першої інстанції при встановленні факту проживання заявника іОСОБА_2однією сім'єю з ІНФОРМАЦІЯ_1 року в квартиріОСОБА_2вирішене питання про права і обов'язки ОСОБА_2
Заслуговують на увагу і пояснення апелянта про те, що ОСОБА_1 має право на визнання недійсною приватизації квартири в лютому 2000 року лише ОСОБА_2, оскільки суд встановив факт її проживання в цій квартирі як члена сім'їОСОБА_2з ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до ст.292 ч.1 ЦПК України сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
4
За таких обставин рішення суду першої інстанції відповідно до ст.ЗП ч.1 п.4 ЦПК України підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Керуючись ст.ст.311, 313,315, 209, 218 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2задовольнити.
Рішення Луцького міськрайонного суду від 26 березня 2006 року в даній справі скасувати, справу направити на новий розгляд до того ж суду іншим суддею.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.