Справа № 2а-1503/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2010 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Гаврилової М.В., при секретарі Доценко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання у перерахунку пенсії та виплата недоплачених сум,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про зобов’язання у перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона отримує пенсію за віком. У 2009 році позивачка звернулась до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії за період з більш високого заробітку і збільшення трудового стажу. їй був проведений перерахунок з 01.04.2009р., виходячи із показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, замість показника заробітної плати за 2008 рік, чим грубо порушив ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р., і пункт 11 Постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.08р. №530, в яких указано, що при перерахунку пенсії враховується заробітна плата за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідач вказав, що при перерахунку пенсії він керувався вказівками, викладеними в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. №20/0/18-09/039,4096/02-01. Вона вважає, що вказаний лист не ґрунтується на правових підставах та суперечить вимогам частини другої статті 19 та частини 3 ст. 22 Конституції України, згідно з якими органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсяги існуючих прав і свобод. Постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.08р. № 530 (пункт 11), на яку посилаються в листі від 11.03.09р. №20/0/18-09/039, 4096/02-01 Мінпраці та Пенсійний фонд України, тільки підтверджує при перерахунку пенсії застосування показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вважає дії відповідача неправомірними.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з’явилась, надала заяву в якій просить справу слухати в її відсутність, позовні вимоги підтримує.
В судове засідання представник відповідача УПФУ у м. Краматорську не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову у яких просив суд у позові ОСОБА_1 відмовити з тих підстав, що перерахунок пенсії їй було зроблено відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 6 квітня 2010 року № 4852/03-1 та відповідно до п.п. З п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,92 грн. До того ж вважають, що позивачка пропустила шестимісячний строк для звернення до суду.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. З Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії х урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що позивачка отримує пенсію за віком та що вона зверталася до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства.
Як зазначила позивачка, і цього не заперечує представник відповідача, при перерахунку пенсії відповідач застосував показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, який складав 1197,91 грн., замість показника заробітної плати за 2008 рік, як це передбачає ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Позивачка звернулась до суду з позовом 21.09.2010р., тобто в порушення строку для звернення до суду за захистом своїх прав. Тому вимоги позивачки про здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2009р. по 20.03.2010р. є безпідставними.
З огляду на викладене, суд приходить до думки, що позовні вимоги позивачки ґрунтуються на чинному законодавстві України, відповідають положенням Конституції України й підлягають задоволенню в межах строку позовної давнини.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути з Державного бюджету України судові витрати в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 159 КАС України, ст.ст. З, 19, 22 Конституції України, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання у перерахунку пенсії та виплати недоплачених сум задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за заробітком за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2008 рік, що передбачено ст. 40, ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції закону від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, починаючи з 21 березня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір в сумі 3,40 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в одному примірнику.
Суддя:
- Номер: 2-а-1503/2010
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1503/2010
- Суд: Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
- Суддя: Гаврилова М.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.12.2010
- Дата етапу: 14.12.2010