ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________ |
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"06" березня 2007 р. | № 31/100-07 |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гладишевої Т.Я.,
суддів Савицького Я.Ф., Лавренюк О.Т.
при секретарі судового засідання Іоффе С.Б.
за участю представників сторін:
від позивача: Божнюк С.Ю., за довіреністю;
від відповідача: не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Дельта-лоцман”
на ухвалу господарського суду Одеської області від 24.01.2007 р. № 31/100-07 про повернення без розгляду позовної заяви
за позовом Державного підприємства „Дельта-лоцман”
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Європейська транспортна компанія”
про стягнення заборгованості з канального збору в сумі 25 895,25 дол. США
ВСТАНАВИЛА:
22.01.2007 р. ДП „Дельта - Лоцман” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до ТОВ „Європейська транспортна компанія” про стягнення заборгованості з канального збору за прохід суден у розмірі 25 145,70 доларів США та пені в сумі 749,55 доларів США, що разом складає 25 895,25 дол. США.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.01.07 р. (суддя Лєсогоров В.М.) позовну заяву ДП „Дельта - Лоцман” повернуто без розгляду на підставі ч. 1 п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України.
Приймаючи ухвалу, суд зазначив, що в порушення ст. 55 Господарського процесуального кодексу України позивачем не вказано еквіваленту ціни позову в гривні та підстав, з яких стягнення вимагається в іноземній валюті. Крім цього суд зазначив, що позивачем порушені приписи ст. 54 Господарського процесуального кодексу України, оскільки наданий розрахунок ціни позову, який є невід’ємною частиною позовної заяви, підписаний не керівником позивача.
Не погодившись з ухвалою від 24.01.07 р., ДП „Дельта - Лоцман” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 24.01.07 р. про повернення без розгляду позовної заяви ДП „Дельта - Лоцман” як таку, що не відповідає вимогам процесуального права.
В обґрунтування своїх тверджень скаржник зазначив, що наведені в ухвалі суду підстави спростовуються самою позовною заявою, яка підписана директором підприємства, та доданими до неї документами (розрахунком, який зроблений як в іноземній, так і у національній валюті), тому скаржник вважає посилання суду першої інстанції на порушення позивачем приписів п. 5 ч. 2 ст. 54 та ч. 1 п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України безпідставними.
ТОВ „Європейська транспортна компанія” надало заперечення на апеляційну скаргу, однак колегією судів на стадії апеляційного перегляду ухвали про повернення позовної заяви вони не аналізуються, оскільки стосуються суті заявлених позовних вимог.
В засіданні суду апеляційної інстанції представник ДП „Дельта - Лоцман” підтримав доводи апеляційної скарги, наполягав на скасуванні ухвали господарського суду Одеської області від 24.01.07 р.
Представник відповідача в засідання суду апеляційної інстанції не з’явився та не використав свого законного права участі представника в судовому засіданні.
Перевіривши надані матеріали, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником. Позовна заява повинна містити: 1) найменування господарського суду, до якого подається заява;2) найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб), ідентифікаційні коди суб'єкта господарської діяльності за їх наявності (для юридичних осіб) або індивідуальні ідентифікаційні номери за їх наявності (для фізичних осіб - платників податків); 2-1) документи, що підтверджують за громадянином статус суб'єкта підприємницької діяльності; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; суми договору (у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів); 4) зміст позовних вимог; якщо позов подано до кількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; законодавство, на підставі якого подається позов; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися; 6-1) відомості про вжиття запобіжних заходів відповідно до розділу V-1 цього Кодексу; 7) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, якщо вони необхідні для правильного вирішення спору.
Стаття 63 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо: позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; у позовній заяві не вказано повного найменування сторін, їх поштових адрес; у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми; не подано доказів сплати державного мита у встановлених порядку та розмірі; порушено правила об'єднання вимог або об'єднано в одній позовній заяві кілька вимог до одного чи кількох відповідачів і сумісний розгляд цих вимог перешкоджатиме з'ясуванню прав і взаємовідносин сторін чи суттєво утруднить вирішення спору; не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів; до винесення ухвали про порушення провадження у справі від позивача надійшла заява про врегулювання спору; не подано доказів сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наведені підстави повернення позовної заяви є вичерпними, чинне процесуальне законодавство України не передбачає повернення позовної заяви з підстави непідписання керівником позивача розрахунку заборгованості доданого, до позову, як це зазначає суд першої інстанції, тому колегія суддів не погоджується з таким висновком господарського суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 55 Господарського процесуального кодексу України ціна позову визначається: у позовах про стягнення іноземної валюти - в іноземній валюті та у карбованцях відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день подання позову.
З огляду позовних матеріалів, доданих позивачем до апеляційної скарги, вбачається, що висновок суду першої інстанції стосовно невизначення позивачем ціни позову в гривні спростовується змістом позовної заяви, в якій визначено ціну позову як в іноземній, так і в національній валюті, а саме: 25 895,25 доларів США, які станом на 15.12.06 р. (відповідно курсу гривні до іноземної валюти) становлять 130 771,01 грн.
Викладене свідчить, що господарський суд Одеської області припустився порушення норм процесуального права, тому ухвалу суду від 24.01.07 р. № 31/100-07 слід скасувати.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105-106 ГПК України колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
1.Апеляційну скаргу Державного підприємства „Дельта-Лоцман” –задовольнити.
2.Ухвалу господарського суду Одеської області від 24.01.07 р. № 31/100-07 про повернення без розгляду позовної заяви Державного підприємства „Дельта-Лоцман” до Товариства з обмеженою відповідальністю „Європейська транспортна компанія” про стягнення заборгованості з канального збору в сумі 25 895,25 доларів США –скасувати.
3.Позовну заяву Державного підприємства „Дельта-Лоцман” з додатками та матеріали № 31/100-07 направити до господарського суду Одеської області для вирішення питання про прийняття позовної заяви.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя: Т.Я. Гладишева
Суддя: Я.Ф. Савицький
Суддя: О.Т. Лавренюк