СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
6 березня 2007 року |
м. Севастополь Справа № 2-8/17689-2006А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заплави Л.М.,
суддів Котлярової О.Л.,
Латиніна О.А.,
секретар судового засідання Макарова Г.О.
без участі представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Чумаченко С.А.) від 20 листопада 2006 року
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради (пр. Леніна, 2, Євпаторія, 97400)
про визнання протиправним та відміну рішення органу місцевого самоврядування та визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 листопада 2006 року позов задоволено, визнано протиправним і скасовано рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 26 жовтня 2001 року НОМЕР_1 «Про внесенні змін до рішення виконавчого комітету НОМЕР_2 від 28 травня 1999 року «Про зняття об'єктів паркової зони з балансу УЖКГ»в частині оформлення і реєстрації права власності за територіальною громадою на об'єкт нерухомості - бар «Джуманджи», загальною площею 59,9 кв.м., розташований в м. Євпаторія, вул. Горького, 5; визнано свідоцтво про право власності на об'єкти паркової зони по вул. Горького, 5 в м. Євпаторія, видане на підставі рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 26.10.2001 НОМЕР_1 таким, що втратило силу в частині оформлення і реєстрації права власності за територіальною громадою на об'єкт нерухомості - бар «Джуманджи», загальною площею 59,9 кв.м., розташований в м. Євпаторія, вул. Горького, 5; скасовані заходи забезпечення адміністративного позову відносно заборони виконавчому комітету Євпаторійської міської Ради та іншим особам здійснювати будь-які дії (укладати угоди, продаж, передача в оренду, заставу, і т.п.) відносно об'єкту нерухомості бар-кафе “Джуманджи”, розташованого в м. Євпаторія, вул. Горького 5.
Не погодившись з даною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати у зв'язку з тим, що вона була прийнята з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, при невідповідності висновків в рішенні суду обставинам справи.
У судовому засіданні 19.02.2007 представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, представник позивача був проти задоволення апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
У справі з 19.02. до 06.02.2007 була оголошена перерва.
Під час розгляду справи Севастопольський апеляційний господарський суд встановив таке.
Позивач суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконкому Євпаторійської міської ради від 26 жовтня 2001 року НОМЕР_1 „Про внесення змін до рішення виконавчого комітету НОМЕР_2 від 28 травня 1999 року „Про зняття об'єктів паркової зони з балансу УЖКГ” у частині оформлення і реєстрації прав власності за територіальною громадою на об”єкт нерухомості-бар „Джуманджи”, загальною площею 59,9кв.м., розташований за адресою м. Євпаторія, вул. Горького,5. Визнати свідоцтво про право власності на об'єкт паркової зони по вул. Горького,5 м. Євпаторії, що втратило силу у частині оформлення і реєстрації прав власності за територіальною громадою на об'єкт нерухомості-бар „Джуманджи”, загальною площею 59,9кв.м.
Як вбачається із матеріалів справи, 22 травня 1998 року Євпаторійською міською радою було прийняте рішення «Про попереднє узгодження місцерозташування і розміру земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_1 для розміщення літнього майданчика і торгового павільйону», згідно з яким позивачу було погоджено місцерозташування земельної ділянки з міських земель загальною площею 350 кв.м. за адресою: міський парк ім. М.Фрунзе для проектування і розміщення літнього майданчика і торгового павільйону, а також позивачу було доручено розробити проект відведення земельної ділянки з погодженням його у встановленому порядку.
19 червня 1998 року Євпаторійською міською радою було прийнято рішення «Про надання в тимчасове користуватися приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки для тимчасового розміщення літнього майданчика і торгового павільйону», відповідно до якого, позивачу на умовах оренди було надано земельну ділянку площею 350 кв.м. в парку ім. М.Фрунзе в м. Євпаторії до кінця 1998 року.
Після укладення договору оренди позивачом були проведені будівельні роботи на орендованій земельній ділянці, а саме був створений новий об'єкт нерухомості -кафе-бар «Джуманджи».
23 квітня 1999 року в Управлінні архітектури і містобудування Євпаторійської міської ради позивачем був отриманий паспорт об'єкта торгівлі, який містив в собі наступні інформаційні відомості щодо створеного об'єкта торгівлі: найменування, потужність об'єкта - кафе літнього типу «Джуманджи»на 60 п/місць; адрес -парк ім. М.Фрунзе; власник -ПП ОСОБА_1
У вказаному паспорту об'єкта торгівлі було також зазначено, що об'єкт відповідною комісією прийнято в експлуатацію та збудований з дотриманням паспортних умов і проектної документації.
28 травня 1999 року рішенням Євпаторійської міської ради «Про наданні в тимчасове користуватися (повторно) земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_1 для розміщення літнього майданчика і торгового павільйону за адресою: парк імені М.Фрунзе» надано в тимчасове користування на три року для розміщення літного майданчика та торгового павільйону земельна ділянка площею 350 кв.м. за адресою: парк ім. М. Фрунзе, на підставі даного рішення між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки строком на три роки.
В подальшому, орендні відносини між сторонами щодо земельної ділянки, на якій було розташовано належний позивачу кафе-бер "Джуманджи" були продовжені рішеннями Євпаторійської міської ради від 5 червня 2002 року «Про надання в короткострокову оренду приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки для розміщення бару «Джуманджи», та від 06 серпня 2003 року «Про надання в короткострокову оренду приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки для обслуговування кафе-бара «Джуманджи». На підставі останнього рішення був укладений договір оренди земельної ділянки строком ще на три року - до 06 серпня 2006 року.
Після закінчення терміну дії вказаного договору оренди земельної ділянки позивач чергового разу звернувся на адресу Євпаторійської міської ради з заявою про продовження договірних правовідносин, за наслідками розгляду якої Євпаторійською міською радою було прийнято рішення від 28.07.2006 НОМЕР_3 „Про відновлення договору оренди земельної ділянки з СПД ОСОБА_1 для обслуговування кафе-бару «Джуманджи»з літнім майданчиком за адресою: вул. Горького, 5”
Згідно з п.1 даного рішення, договір оренди земельної ділянки з позивачем був відновлений строком на 1 рік.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 26.10.2001р. НОМЕР_1 «Про внесенні змін до рішення виконавчого комітету НОМЕР_2 від 28.05.1999р. «Про зняття об'єктів паркової зони з балансу УЖКГ»бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії було доручено провести правову реєстрацію об'єктів паркової зони, розташованих за адресою вул. Горького, 5 за територіальною громадою м. Євпаторія і видати правовстановлюючі документи Управлінню економіки міської ради.
На підставі вказаного рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 26 жовтня 2001 року НОМЕР_1 та відповідного свідоцтва Євпаторійським МБРТІ в реєстрі прав власності на нерухоме майно за територіальною громадою м. Євпаторії було зареєстроване право власності на 593/1000 часток комплексу, розташованого в м. Евпаторія, вул.Горького, 5. в тому числі, крім інших об'єктів, на бар «Джуманджи», загальною площею 59,9 кв.м.
Відповідно до статті 19 Конституції органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і законами України.
Порядок та питання реалізації органами місцевого самоврядування передбачених п. 10 ч. „б” ст. 30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” делегованих державою повноважень щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, на момент прийняття відповідачем спірного рішення, було встановлено Наказом Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України від 9 червня 1998 року №121 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 р. за № 399/2839) «Про затвердження Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних і фізичних осіб»
Пунктом 4 Інструкції встановлено вичерпний перелік підстав для оформлення права власності за юридичними і фізичними особами та було передбачено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, зокрема:
- фізичним і юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акту про право власності або рішення про відведення земельної ділянки для цієї цілі і за наявності акту державної комісії про ухвалення об'єкта і введення його в експлуатацію;
- фізичним і юридичним особам на підставі документів, встановлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, а також в інших випадках.
Судова колегія вважає, що на момент прийняття відповідачем рішення від 26 жовтня 2001 року НОМЕР_1 були відсутні передбачені п.4 Інструкції підстави для оформлення права власності за територіальною громадою м. Євпаторії на кафе-бар «Джуманджи», оскільки право орендного користування земельною ділянкою під об'єктом нерухомості, як і документи про прийняття цього об'єкту в експлуатацію є підставою для оформлення такого права за позивачем-підприємцем ОСОБА_1.
Відповідно до п.п. 1.4, 1.5 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухомість, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5, передбачена обов'язкова реєстрація прав власності на нерухоме майно фізичних і юридичних осіб шляхом внесення відповідного запису в реєстр прав власності на нерухоме майно.
Дана реєстрація здійснюється на підставі правовстановлюючих документів, до яких, згідно з Додатком №1 до вказаного Положення, віднесені рішення судів про визнання права власності.
Стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень»передбачає, що підставою для державної реєстрації прав, які посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав, є рішення судів стосовно речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав.
Між тим, на підставі п. 9 інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 31.01.2001№01-8/98 «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані зі здійсненням права власності і його захистом» основним критерієм законності володіння майном визначено джерело фінансування створення нової речі.
При цьому, ані Євпаторійська міська рада, як представницький орган територіальної громади, ані виконавчі органи ради не здійснювали будівництво та не приймали участі у створенні кафе-бару «Джуманджи».
Спірне майно створено позивачем, про що свідчить зведений кошторисний рахунок вартості будівництва кафе, локальний кошторис на будівництво кафе, квитанції к прибутковому касовому ордеру про сплату підрядних робіт, акт прийомки виконаних підрядних робіт, договір підряду.
Після закінчення будівництва, об'єкт був комісійно введений в експлуатацію та встановлено, що власником даного об'єкта є саме позивач, що підтверджується паспортом об'єкта торгівлі від 23.04.1999, виданим Управлінням архітектури і містобудування Євпаторійської міської ради.
Відповідно до пункту 1 статті 331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, отримується саме цією особою, якщо інше не передбачено законом або договором.
Стаття 95 Земельного кодексу України передбачає, що землекористувачі, якщо інше не передбачене законом або договором, мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі і споруджувати житлові будинки, виробничі і інші будівлі і споруди, тоді як ст. 415 ЦК України прямо встановлено, що землекористувач має право власності на будівлі (споруди), збудовані на земельній ділянці.
Згідно статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядуванні в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів в містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, підприємства, установи і організації, рухомі і нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також засоби, отримані від їх відчуження.
Відповідно до частини 2 даної статті Закону підставами для придбання права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безкоштовно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З моменту створення кафе-бару «Джуманджи»позивач володів і користувався цим майном, використовував його в своїй господарській діяльності, отримував прибутки - тобто здійснював всі правомочності власника майна.
Відповідно до Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26 січня 2000 року №02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Судова колегія вважає, що оскарженим рішенням були порушені права позивача.
Також судова колегія вважає, що господарський суд правомірно скасував заходи щодо забезпечення позовних вимог накладених ухвалою господарського суду від 8 листопада 2006 року.
Вважаючи вищевикладене, судова колегія не знаходить підстав для скасування постанови господарського суду, оскільки вона відповідає чинному законодавству та встановленим обставинам справи, прийнята при правильному застосуванні норм матеріального права.
Керуючись пунктом 3 статті 24, статтями 195, 198 (частина 1 пункт 1), 200, 205 (частина 1 пункт 1), 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 листопада 2006 року у справі №2-8/17689-2006А залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Л.М. Заплава
Судді О.Л. Котлярова
О.А.Латинін