Справа №2-о-65/2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2009 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого – судді Слурденко О.І., при секретарі Шиловій І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чугуєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 зацікавлена особа: Чугуївська державна нотаріальна кантора про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення родинних стосунків з померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 року його матір’ю – ОСОБА_2 Після її смерті відкрилася спадщина на майно, спадкоємцем першої черги якого, є позивач – рідний син померлої. В встановлений законом термін він звернувся до нотаріальної контори, за місцем відкриття спадщини, з заявою про прийняття спадщини. Але всіх необхідних документів, що підтверджують родинні стосунки між померлою та позивачем не представив, оскільки не може знайти ні свідоцтво про одруження матері з батьком, на підставі якого дівоче прізвище ІНФОРМАЦІЯ_2 вона змінила на ІНФОРМАЦІЯ_3 , ні свідоцтва про розлучення та свідоцтва про одруження з гр. ОСОБА_4 , відповідно до якого мати змінила прізвище ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_4 Тому, Чугуївська держнотконтора відмовляє йому у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно після смерті його матері. Зроблений запит за місцем можливої реєстрації шлюбу матері, не приніс бажаних результатів, оскільки перевіркою, проведеною відділом реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції щодо актового запису про шлюб ОСОБА_3 з ІНФОРМАЦІЯ_2 не знайдено.
Оскільки позивач в встановленому законом порядку не може отримати дублікати свідоцтв про одруження, які потрібні йому для нотаріального оформлення прийняття спадщини, то просить суд встановити факт родинних стосунків між ним та померлою, як сином з матір’ю. Встановлення даного факту йому необхідно для реалізації свого права.
Представник Чугуївської держноткантори в судове засідання не з’явився, надавши суду письмову заяву про прохання слухати справу без їх представника.
Заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, суд надходить до наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Чкаловське Чугуївського району Харківської області померла мати позивача – ОСОБА_2 що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Чкаловською сільською радою Чугуївського району, актовий запис НОМЕР_2
Дівоче прізвище померлої – ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після реєстрації шлюбу з батьком позивача, його мати взяла прізвище чоловіка – ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_5 року в с. ІНФОРМАЦІЯ_6 що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 видане Богодарівською сільською радою Шевченківського району Харківської області 27.11.1973 року, де в графі батьки вказано: батько – ОСОБА_3 мати – ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 . Тобто, це підтверджує, що на момент народження позивача, його мати буда в офіційно зареєстрованому шлюбі і носила прізвище – ІНФОРМАЦІЯ_3 . В якому році батьки розлучилися, позивач не пам’ятає. Мати вдруге вийшла заміж за гр. ОСОБА_4 та взяла його прізвище. Всі свідоцтва, які б підтверджували зміну прізвищ померлою матір’ю позивача, у нього відсутні.
В 2009 році позивач звертався до архіву відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем народження для отримання дублікату чи довідки замість свідоцтва про одруження матері. В відповідь на його запит відділ реєстрації цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції Харківської області за НОМЕР_4 від 06.13.2009 року повідомило про відсутність актового запису про шлюб громадянина ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 1956-1963 роки. Запит про одруження матері з гр. ОСОБА_4 позивачем не направлявся, оскільки в нього відсутня інформація про ім’я та по батькові гр. ОСОБА_4 , про місце та приблизну дату реєстрації цього шлюбу.
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження від 17.02.2009 року було підтверджено лише народження матері позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 року в с. Худоярове Шевченківського району Харківської області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на майно, спадкоємцем першої черги якого, є позивач – рідний син померлої. В встановлений законом термін він звернувся з заявою до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини про бажання прийняти спадок. Однак, Чугуївською державною нотаріальною конторою позивачеві було відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадок, оскільки ним були надані не всі документи, а саме були відсутні: свідоцтво про народження матері, свідоцтва про її одруження, без яких не можливо встановити факт родинних відносин між позивачем та померлою.
Родинність стосунків між позивачем та її померлою матір’ю підтверджують також і родичі заявника, зведений брат – ОСОБА_5 . Таким чином, факт родинних стосунків між померлою та заявником встановлено.
Встановлення даного факту дійсно має юридичне значення для заявника, оскільки дозволяє йому прийняти та оформити документи на спадщину.
Керуючись ст.ст.10,11,209,212-215, 256-259 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Встановити факт родинних стосунків між померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 – як матір’ю та сином.
Рішення може бути оскаржене до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області шляхом подачі через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження і подачею після цього протягом 20 днів апеляції або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: