- Представник потерпілого: Коцан Наталія Ярославівна
- обвинувачений: Герус Андрій Анатолійович
- потерпілий: ТзОВ "НОВА ЛІНІЯ"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер судової справи 462/7249/23
Номер провадження 1-кп/462/608/23
ВИРОК
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2023 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
представника потерпілого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Львові обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023142080000171 від 22.07.2023 року відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, українця, інваліда третьої групи, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України),
встановив:
Рух справи в суді.
20.09.2023 року (вх. № 19737) з Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області у Залізничний районний суд м. Львова надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023142080000171 від 22.07.2023 року відносно ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, до якого долучено реєстр матеріалів досудового розслідування, розписку про отримання копії обвинувального акта та реєстру матеріалів досудового розслідування (а.с. 1, 2-4, 5-6, 7).
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.09.2023 року для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю – ОСОБА_1 (а.с. 9).
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 21.09.2023 року призначено підготовче судове засідання у кримінальному провадженні (а.с. 10).
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 24.10.2023 року кримінальне провадження призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.
ОСОБА_4 , 25.06.2023 року, приблизно о 17 год. 00 хв. перебуваючи у приміщенні ТЦ «Нова лінія», що здійснює свою діяльність за адресою: м. Львів, вул. Щирецька, 7, маючи умисел на таємне викрадення чужого майна з метою власного збагачення, достовірно знаючи, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введений воєнний стан, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, таємно, впевнившись, що за його діями ніхто із сторонніх осіб не спостерігає, шляхом вільного доступу, викрав із торгового прилавку у вказаному магазині наступний товар: змішувач для ванни з довгим виливом марки «LEMON BGL Deante 056» у кількості 1 шт., який заховав під пояс штанів та футболку у які був одягнутий, не оплативши за товар вийшов за межі касового контролю. Своїми умисними протиправними діями ОСОБА_4 завдав ТЦ «Нова лінія» матеріальної шкоди на загальну суму 3 038 грн. 00 коп. без ПДВ.
Так, у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року на підставі Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року, зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України № 254/2023 від 01.05.2023 року, у зв`язку із вторгненням російської федерації на територію України, злочин вважається вчиненим в умовах воєнного стану.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у таємному викраденні чужого майна (крадіжка), в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Позиція сторін кримінального провадження та інших учасників судового провадження.
Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 надав суду пояснення, свою вину у інкримінованому йому кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 4 ст. 185 КК України визнав повністю, не заперечив фактичних обставин, викладених у обвинувальному акті. У вчиненому щиро розкаявся, просив суд суворо його не карати.
Судом було встановлено, що ОСОБА_4 правильно розуміє зміст вказаних обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності його позиції.
Враховуючи, що учасниками судового провадження не оспорювались фактичні обставини кримінального провадження, з`ясовано, що вони правильно розуміють зміст цих обставин і немає сумнівів у добровільності та істинності такої їх позиції, а також їм роз`яснено, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини провадження у апеляційному порядку, суд, відповідно до ч. 3 ст. 349 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), провів судовий розгляд у порядку, передбаченому даною нормою, обмежившись лише допитом обвинуваченого.
Мотиви суду, оцінка та висновки.
Дії ОСОБА_4 правильно кваліфіковані за ч. 4 ст. 185 КК України, як таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинене в умовах воєнного стану.
За змістом ст. 62 Конституції України під час розгляду кримінальних проваджень суд має суворо додержуватись принципу презумпції невинуватості, згідно з яким особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно вимог ст. 91 КПК України доказуванню у кримінальному провадженні підлягає, зокрема, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), а також винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення. Обов`язок доказування зазначених обставин під час судового розгляду покладається на прокурора.
Показання обвинуваченого у судовому засіданні послідовні та логічні, а тому не викликають сумнівів суду у правильності розуміння ним змісту обставин кримінального правопорушення, добровільності та істинності його позиції.
Жодних розумних сумнівів щодо доведеності винуватості обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення у суду немає та будь-які належні, допустимі і достовірні докази на спростування вказаного відсутні, жодних клопотань з цього приводу не заявлялося.
Таким чином, вина обвинуваченогоОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, доведена у повному обсязі і підтверджується доказами, які є у матеріалах кримінального провадження, обвинуваченим не оспорюються.
Призначення покарання.
При призначенні покарання обвинуваченому у даній справі суд суворо дотримується принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, враховуючи, що метою покарання засудженого є його виправлення, виховання та соціальна реабілітація, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень, а з врахуванням того, що позбавлення волі є одним із найсуворіших покарань, тому таке покарання слід призначати до реального відбування тільки тоді, коли у суду є достатнє переконання, що звільнення особи від відбування такого, не сприятиме виправленню засудженого.
Відповідно до загальних засад призначення покарання, визначених у ст. 65 КК України, суд призначає покарання у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинений злочин за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 53 цього Кодексу, відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
У той же час згідно ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами. Для досягнення законодавчо визначеної мети покарання суди мають керуватися принципами призначення покарання, до яких належить, у тому числі принцип індивідуалізації та принцип справедливості покарання. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання повинні відповідати один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного.
Така позиція відповідає практиці Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ застосовується як джерело, зокрема, у справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009 року (заява № 10249/03), де зазначено, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.
Згідно п. 1 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику призначення судами кримінального покарання» № 7 від 24.10.2015 року, призначаючи покарання, у кожному конкретному випадку суди мають дотримуватися вимог кримінального закону й зобов`язані враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження нових злочинів, а згідно з п. 3, визначаючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, суди повинні виходити із особливостей конкретного злочину і його обставин.
Отже при призначенні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_4 суд враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, який раніше не судимий, не перебуває на обліку у наркологічному диспансері (а.с. матеріалів кримінального провадження 47), не перебуває на обліку у психоневрологічному диспансері (а.с. матеріалів кримінального провадження 49), також те, що останній визнав свою вину, висловив щире каяття у скоєному.
Відповідно до ст. 66 КК України обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченого є щире каяття. Відповідно до ст. 67 КК України обставин, які обтяжують покарання обвинуваченої судом не встановлені.
За таких обставин, відповідно до вимог ст. 65 КК України щодо законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, з метою перевиховання та виправлення обвинуваченого, попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі та звільнення його від відбування призначеного покарання на підставі ст. 75 КК України.
Інші питання, які вирішуються судом при ухваленні вироку.
Щодо цивільного позову заявленого у кримінальному провадженні.
Відповідно до вимог ст. 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до положень ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми ЦПК України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Так, уповноваженим представником потерпілого ТОВ «Нова лінія 1» - ОСОБА_5 , 23.10.2023 року (вх. № 22274) подано цивільний позов у кримінальному провадженні № 42023142080000171 від 22.07.2023 року відносно ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, у якому остання просить суд стягнути з обвинуваченого на користь ТОВ «Нова лінія 1» матеріальну шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, на загальну суму 3 645 грн. 60 коп.
Згідно ст. 129 КПК України ухвалюючи обвинувальний вирок, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Враховуючи наведене, оскільки кримінальним правопорушенням завдано матеріальних збитків потерпілому, що підтверджується матеріалами кримінального провадження, обвинувачений визнає цивільний позов повністю, вину у вчиненні кримінального правопорушення визнав, а тому цивільний позов слід задовольнити у повному обсязі та стягнути з обвинуваченого на користь ТОВ «Нова лінія 1» - 3 645 грн. 60 коп. заподіяної майнової шкоди.
Щодо арешту майна.
Враховуючи, що у даному кримінальному провадженні ухвалами слідчого судді Залізничного районного суду м. Львова № 462/5898/23 від 07.08.2023 року (а.с кримінального провадження 36-37), № 462/5898/23 від 17.08.2023 року (а.с кримінального провадження 102-103) було накладено арешт на речові докази, а згідно ч. 4 ст. 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна, тому накладений арешт слід скасувати, а вказане майно повернути законним власникам.
Процесуальні витрати відсутні.
Питання про долю речових доказів слід вирішити у відповідності до ст. 100 КПК України.
На підставі наведеного та керуючись ст. 368-371, 373-376, 392, 395 КПК України, суд -
ухвалив:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання із випробуванням протягом іспитового строку, тривалістю 2 (два) роки.
На підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 наступні обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Цивільний позов Товариства з обмеженою відповідальності «Нова лінія 1» до ОСОБА_4 про відшкодування матеріальних збитків – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальності «Нова лінія 1» – 3 645 (три тисячі шістсот сорок п`ять) грн. 60 коп. заподіяної майнової шкоди.
Скасувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Залізничного районного суду м. Львова № 462/5898/23 від 07.08.2023 року (а.с кримінального провадження 36-37), а саме: на футболку чорного кольору з графічним малюнком білого кольору у вигляді вовка, штани чорного кольору, кросівки білого кольору зі вставками синього кольору з логотипом «NIKE», які ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно видав слідчому та які поміщено у поліетиленовий пакет жовтого кольору із биркою з характеризуючими надписами та підписами - та повернути вказане майно законним власникам.
Скасувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Залізничного районного суду м. Львова № 462/5898/23 від 17.08.2023 року (а.с кримінального провадження 102-103), а саме: на змішувач для ванни з довгим виливом торгової марки «Lemon BGL Deante 056», який поміщено у поліетиленовий пакет, на якому є бирка з характеризуючими надписами та підписами - та повернути вказане майно законним власникам.
Речові докази у кримінальному провадженні:
- DVD-R диск із записом з камер відеоспостереження за 25.06.2023 року (а.с. матеріалів кримінального провадження 25, 26) - залишити у матеріалах кримінального провадження;
- футболка чорного кольору з графічним малюнком білого кольору у вигляді вовка, штани чорного кольору, кросівки білого кольору зі вставками синього кольору з логотипом «NIKE» (а.с кримінального провадження 54) – повернути законним власникам;
- змішувач для ванни з довгим виливом торгової марки «Lemon BGL Deante 056» (а.с. кримінального провадження 96) – повернути законним власникам.
Вирок може бути оскаржений до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Учаснику судового провадження, який не був присутній в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Вирок суду складений та підписаний суддею у нарадчій кімнаті 24.10.2023 року.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя: ОСОБА_1
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 20.09.2023
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 20.09.2023
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 20.09.2023
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 26.09.2023
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 26.09.2023
- Номер: 1-кп/462/608/23
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 462/7249/23
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Галайко Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2023
- Дата етапу: 07.12.2023